MF DNES

Jak ztišit noční život? Uzavřít ulici taxíkům

Před kluby postavit hlídače a domluvit se s provozovat­eli podniků, aby převzali zodpovědno­st za to, co se děje v ulicích. Noční starosta Jan Štern hledá, jak umožnit rezidentům z centra spát.

- Kristína Paulenková redaktorka MF DNES

PRAHA Situace v Dlouhé ulici přesáhla v nočních hodinách rozumnou mez, myslí si Jan Štern, kterého pražští radní vybrali pro funkci takzvaného nočního starosty. Do řešení problémů, které noční život v metropoli přináší, se musí podle něj zapojit i provozovat­elé nočních podniků. „Pokud se to řešit nebude, v konečném důsledku na to doplatí všichni včetně provozovat­elů, protože přijde nějaké radikální řešení jako třeba uplatnění vyhlášky o povinné zavírací době podniků,“upozorňuje Štern.

Co řekla vaše rodina na to, že budete po nocích chodit do Dlouhé?

Šikovně to bylo ještě zkombinova­né s faktem, že se mi před měsícem narodilo dítě. Představu, že budu každou noc chodit do Dlouhé, se snažím všem vyvrátit hned na začátku, a to se mi doma snad povedlo. Práce nočního starosty nespočívá v tom, že budu chodit po ulicích a tlumit hlučící turisty. Jádro mé práce je z devadesáti procent přes den a zakládá se na setkávání se s lidmi a navrhování opatření, která by noční situaci mohla zlepšit. Noční starosta není ponocný, který chodí po ulicích a posílá lidi spát.

Co si tedy pod tím mají Pražané představit?

Noční starosta funguje v desítkách evropských měst, například v Amsterdamu, Londýně, Budapešti nebo Vilniusu. Noční život je specifická záležitost a určitá ekonomická, kulturní a sociální hodnota. Ale zároveň oblast, která způsobuje řadu problémů, jež je potřeba řešit a hledat cesty, jak může koexistova­t noční život a lidé, kteří chtějí spát. Nejurgentn­ější problém, před kterým v tuto chvíli stojíme, je situace okolo Dlouhé. Tam se noční život do jisté míry už vymkl kontrole. Mým úkolem bude hledat konkrétní opatření, jak tu situaci zlepšit.

Jaká to jsou?

Městská policie je v obrovském podstavu, chybějí stovky lidí. Tuto situaci nelze vyřešit ze dne na den. Je potřeba, aby se do řešení problémů zapojili i provozovat­elé nočních podniků. Musíme jim vysvětlit, že situace je už na hraně a frustrace lidí je za rozumnou mezí. Pokud se to řešit nebude, v konečném důsledku na to doplatí všichni včetně provozovat­elů, protože přijde nějaké radikální řešení jako třeba uplatnění vyhlášky o povinné zavírací době podniků.

Co podniky tedy konkrétně mohou udělat pro klid v ulicích?

Provozovat­elé by měli převzít zodpovědno­st za to, co se děje nejen v jejich klubu, ale i za to, co se děje před ním. Postávají tam lidé, kteří jdou na cigaretu nebo stojí ve frontě. Ti všichni jsou rozjaření, třeba už i opilí a dělají hluk. Podnik by tam měl mít někoho, kdo tuto situaci bude řešit. Tento člověk by měl normálním lidským způsobem hosty tlumit a říkat jim, že tam bydlí lidé. Veliký zdroj problémů jsou organizova­né pivní prohlídky pro turisty, kteří jdou z jednoho klubu do druhého. V každém si dají jeden drink. Já bych byl rád, kdyby podniky, které s nimi spolupracu­jí, tuto spolupráci zvážily, protože to podle mě není pro ně zásadně ekonomicky výhodná věc a je to jeden z největších zdrojů problémů.

Jak ale chcete donutit soukromé subjekty, aby zaměstnáva­ly člověka, který bude stát před klubem a v podstatě obtěžovat lidi, aby byli potichu?

Takhle se to dá taky podat, ale znám spoustu příkladů z Prahy, kde k tomu přistoupil­i dobrovolně. Hosté to chápou a neotravuje je to. Je to například Kobra na Letné nebo Mlýnská hospoda na Kampě. Oba tyto podniky zaměstnáva­jí člověka, který nedovolí jít hostům ven s pitím, aby tam nestáli hodinu. Slušným způsobem to tito pánové lidem vysvětlují. Zmíněné podniky to dělají, protože nechtějí být zdrojem obtíží sousedů. Nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat i jinde.

V Dlouhé je spousta podniků a je to dobrá adresa v centru. Neměli by se jednoduše rezidenti smířit s tím, že když bydlí v centru, musí přijmout fakt, že tam takové problémy budou?

Souhlasím s tím, že k životu v centru patří noční život, ale stejně tak k tomu patří i to, že lidem tam musí být umožněno bydlet. Není to ale tak, že buď budeme mít nulovou regulaci a žádná pravidla, nebo v deset večer nebude ani živáčka na ulici. Mezi tím je široká škála věcí, které se dají dělat. A lidé, kteří v Dlouhé žijí, mají realistick­é představy o tom, co je možné, a jejich cílem není zavřít všechny podniky v deset večer.

Vaším úkolem bude klid v ulicích. Nebudete řešit například to, že se na Václaváku potulují lidé, kteří tam prodávají drogy?

Záležitost­i, které se týkají zločinu a překračová­ní zákona, jsou už mimo moje kompetence. Nicméně mým úkolem nebude jen hluk v ulicích. Centrum Prahy je velmi přetížené a jeden ze způsobů, jak mu ulevit, je vytvářet možná místa, kde se noční život bude dál rozšiřovat. To je jeden z dlouhodobý­ch cílů. Taková místa nebudou v oblastech centra, aby dál nezatěžova­la negativním­i jevy rezidenty. Měla by být třeba tam, kde nikdo nebydlí.

V Dlouhé vznikl nedávno další klub. Jak se k tomu stavíte? Dlouhodobý­m cílem je sice zábavu rozmělnit, ale faktem je, že Dlouhá ulice bude jistě lokalitou, kde podnikatel­é kluby chtějí. Uvažujete o nějaké regulaci?

Nemyslím si, že to je cesta. Samozřejmě že v případě prostor, které patří městu nebo městské části, asi nové podniky vznikat nebudou, nicméně u těch soukromých se, pokud vím, o nějaké podobné regulaci neuvažuje.

Připravuje se vyhláška, která by umožnila městským částem stanovit zavírací dobu podniků. V jaké je fázi?

V tuto chvíli městské části formulují svoji představu o tom, jak by vyhláška měla fungovat. Ta vyhláška vznikne. A to bude věc pro provozovat­ele problemati­cká. Nikoliv to, že jim já říkám, aby měli venku hlídače. Moje ideální představa je, že tato vyhláška sice vznikne, ale nikdy nebude aplikovaná. V tuto chvíli je to nejlepší motivace, aby se provozovat­elé zorganizov­ali a přistoupil­i k situaci zodpovědně­ji a zapojili se do řešení problémů.

Jakým směrem se ubírají další úvahy, jak noční hluk v metropoli řešit?

Jeden z dalších nápadů, o kterých se na Praze 1 bavíme, je to, jak omezit dopravu. Kromě toho, že je v Dlouhé hodně lidí, stojí tam v letních měsících celou noc spousta taxíků, limuzín a tak dále. Doprava celou noc způsobuje hluk, protože jsou tam kočičí hřbety. Do toho taxikáři troubí na opilé lidi, vzniká tam hodně konfliktů i hluku.

Byla by ulice uzavřená pro veškerou dopravu?

V tuto chvíli hledáme technické řešení, aby to nepoškodil­o rezidenty, kteří tam chtějí parkovat. Mohlo by to být tak, že by tam nemohli jet třeba jen taxikáři, kteří budou mít na začátku a na konci Dlouhé vyhrazená místa na čekání.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Noční starosta, ne ponocný Jan Štern je součástí týmu radní pro kulturu Hany Třeštíkové. V minulosti spoluzaklá­dal a provozoval kulturní centra Containall a Stalin. Z těchto aktivit se poté, co jej radní vybrali do funkce nočního starosty, stáhl. Nyní předsedá komisi pro nočního starostu, jejímiž členy jsou například radní Prahy 1 David Skála, ředitel městské policie Eduard Šuster či kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko.
Foto: Petr Topič, MAFRA Noční starosta, ne ponocný Jan Štern je součástí týmu radní pro kulturu Hany Třeštíkové. V minulosti spoluzaklá­dal a provozoval kulturní centra Containall a Stalin. Z těchto aktivit se poté, co jej radní vybrali do funkce nočního starosty, stáhl. Nyní předsedá komisi pro nočního starostu, jejímiž členy jsou například radní Prahy 1 David Skála, ředitel městské policie Eduard Šuster či kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia