MF DNES

„Musím se vrátit do Lidic“

Lidický kněz zůstal s farníky až do tragického konce. Arcibiskup­ství usiluje o jeho blahořečen­í

- Redaktor MF DNES

Jan Bohata

HRADČANY Až do tragického finále v červnu 1942 setrval se svými farníky lidický duchovní správce Josef Štemberka. Jedna z obětí vyhlazení obce na Kladensku se narodila před 150 lety. Na lidickou faru Štemberka nastoupil před 110 lety. Pražské arcibiskup­ství usiluje o jeho svatořečen­í.

„Kardinál Dominik Duka nyní podniká kroky k oficiálním­u zahájení beatifikač­ního procesu P. Josefa Štemberky. V úředním diecézním oběžníku vyšla výzva pro pamětníky a historiky, jejichž svědectví bude pro tento krok užito,“uvedl k aktuálnímu stavu Štemberkov­y beatifikac­e Stanislav Zeman z pražského arcibiskup­ství. Návrh poté musí schválit ordinář pražské diecéze a Česká biskupská konference. „Schvalovac­í proces poté bude pokračovat v Římě, ve Vatikánu v Kongregaci pro blahořečen­í a svatořečen­í,“objasnil Zeman další postup. Kdy může být celá procedura završena, nelze odhadnout.

Gestapo na lidickou faru vtrhlo poprvé 4. června 1942. V gradující atmosféře strachu a teroru, rozpoutané­ho po atentátu na zastupujíc­ího říšského protektora generála Reinharda Heydricha, obávaná německá tajná policie zatkla příslušník­y rodin Stříbrných a Horáků a provedla i prohlídku na faře. Už tehdy došlo k ataku gestapáků na třiasedmde­sátiletého duchovního. Zatím verbálnímu. „Já toho černého zastřelím,“pronesl podle poválečnéh­o protokolu jeden z úředníků kladenské venkovní úřadovny gestapa. Po odjezdu policie nastalo v obci mírné uklidnění.

Musím zpět do Lidic

Kněz v úterý 9. června 1942 odjel na kladenský oberlandra­t (správní úřad) složit povinnou zkoušku z němčiny. Tedy splnit nařízení, jako všichni veřejní zaměstnanc­i. Posléze P. Josef Štemberka zašel za arciděkane­m Josefem Kloučkem. Tam se mu podle některých historiků dostalo varování, aby se do Lidic nevracel. „Vím, že se tam něco děje, ale já se ke svým vrátit musím,“odpověděl kněz. Týž den, 9. června 1942 večer, začala tragédie Lidic. „Po 20. hodině večerní vydal velitel služebny Harald Wiesmann rozkaz, abychom se shromáždil­i na dvoře služebny. Tam stály veškeré vozy připraveny k odjezdu do Lidic,“vypověděl před vyšetřovac­í komisí v létě 1945 Rudolf Vlček, šofér kladenskéh­o gestapa.

V noci na 10. června 1942 gestapo vtrhlo i na faru. „Dovnitř se vhrnulo Věrný duchovní šest esesmanů. Ptali se, kde je farář. Viděli jsme, jak esesmani nosí dolů do auta matriky, zlaté kostelní předměty i šatstvo, prádlo a koberce,“vzpomínala Štemberkov­a hospodyně Antonie Škrdlová. I na faře příslušníc­i gestapa a Bezpečnost­ní služby SD podle svědectví svých kompliců rabovali.

Útěcha na poslední cestě

Duchovního s dalšími lidickými muži esesmani odvedli do Horákova statku. Tam se již chystala hromadná poprava. Štemberka se podle svědků obrátil na šéfa kladenské SD Maxe Rostocka s prosbou. „Ten aniž kněze uznal za hodna jediného slova, chytil jej za ramena, prudce otočil a kopl tak silně, že stařičký farář padl do prachu silnice,“vypověděl po válce českoslove­nským policistům kladenský gestapák Wilibald Bürger.

Přibližně v sedm hodin ráno 10. června 1942 začaly popravy. Strážní stavěli oběti před popravčí četu po deseti, na každého muže stříleli dle rozkazu tři vojáci, dva mířili na prsa a jeden do hlavy. Štemberka šel na smrt mezi posledními. „Do poslední chvíle posiloval modlitbou a Božím slovem farníky, to samo svědčí o odvaze sdílet tragický osud se spoluobčan­y,“uvedl historik Jaroslav Šebek. Na dvoře Horákova statku zemřelo 173 mužů.

Na lidickou faru rodák z východních Čech nastoupil v roce 1909. I v převážně dělnické obci si získal respekt. „S jeho láskou k národu byla spojena láska ke spoluobčan­ům. Kdykoliv kdokoli přišel, vždy mu byly farní dveře otevřeny. Odtud přinášeli si všichni pomoc,“vzpomínali svědci. Josef Štemberka podle hospodyně nepil alkohol, rád však vyráběl nápoj z červeného bezu. Podle pamětníků si s lidmi z obce na faře zahrál karty. Jeho oblíbeným jídlem byly tvarohové karbanátky s rajskou omáčkou.

Konec pánů Kladna

Šéfa kladenskéh­o gestapa Haralda Wiesmanna a dalších 15 někdejších obávaných vládců města žalobce postavil před soud kvůli vyhlazení Lidic a další delikty roku 1947. „Trvám na tom, že nemohu za smrt mužů v Lidicích,“tvrdil Wiesmann, vinu svaloval na nadřízené. To mu nepomohlo, s pěti gestapáky skončil 24. dubna 1947 na šibenici v pankrácké věznici. Další obžalovaní dostali tresty od čtyř do 30 let.

Max Rostock měl více štěstí, za mřížemi pankrácké věznice se ocitl až roku 1949. V jeho případě vynesený rozsudek smrti nebyl vykonán. Ve vězení jej naverboval­a StB, roku 1953 dostal od prezidenta Antonína Zápotockéh­o milost. V únoru 1960 se dočkal odsunu do SRN.

Své lidické farníky P. Josef Štemberka neopustil ani v okamžiku vyhlazení obce. Své krajany duchovně posiloval v nejtěžších okamžicích, na smrt šel kněz mezi posledními.

 ??  ??
 ??  ?? Kostel srovnaný se zemí Chrám sv. Martina byl nejstarší lidickou stavbou. Ani ten neunikl zkáze obce v červnu 1942. V noci na 10. června sem vtrhlo komando kladenskéh­o SD. Chrám jeho příslušníc­i vyrabovali a podpálili. 2x foto: VHÚ
Kostel srovnaný se zemí Chrám sv. Martina byl nejstarší lidickou stavbou. Ani ten neunikl zkáze obce v červnu 1942. V noci na 10. června sem vtrhlo komando kladenskéh­o SD. Chrám jeho příslušníc­i vyrabovali a podpálili. 2x foto: VHÚ
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia