MF DNES

Lyžárna s ochrankou. Co čeká Shiffrinov­ou v Česku

Jaký servis mají nejlepší lyžařky planety na Světovém poháru ve Špindlerov­ě Mlýně? A bude akce pro byznys v Krkonoších prospěšná?

- sportovní reportér MF DNES Miroslav Němý

Na protějším kopci září sjezdovky, a jelikož je svět malý a Špindlerův Mlýn ještě menší, Marian Novotný hned začne vzpomínat. „Jsem místní, zamlada jsem závodně lyžoval. A jako opravdu malou holku jsem tu vídal Ester Ledeckou – staral se o ni jeden z mých učitelů ze základní školy,“říká. „Ester je skvělá. Ta se nebojí.“

Česká olympijská šampionka sice do Krkonoš na Světový pohár nedorazí kvůli kolizi se snowboardo­vými závody, zbytek špičky ale ano. Včetně hvězdné dvojice Mikaela Shiffrinov­á, Petra Vlhová.

A toho, že by se jim tu nemělo líbit, se zase nebojí Novotný.

Je totiž ředitelem hotelu Horal. Nepřehlédn­utelného místa (ať už v dobrém, či ve zlém), ve kterém se ubytovává velká část závodnic. Včetně americké a české výpravy.

„Celý hotel je zablokovan­ý,“říká Novotný. Výrazná stavba na jednom z místních svahů má kapacitu 380 lůžek a Shiffrinov­á a spol. tu mají najít naprosto všechno potřebné. Postaráno má být jak o ně, tak o jejich pracovní náčiní.

Zvlášť v tomto směru se obvyklá opatření hodně navýšila. „Na ubytování speciální požadavky nejsou, jedině na uskladnění lyží a mazací místa,“přibližuje Novotný. „Vedoucí závodnice Světového poháru má 45 párů lyží, české holky 15 až 20. Lyže jsou v podstatě nevyčíslit­elné hodnoty, musíme na to mít ochranku. Na mazání jsme uvolnili garáže a vystěhoval­i jeden apartmán.“

Horal a okolí tak bude neustále kontrolova­t deset lidí. Po domluvě s policií nebude místní kamerový systém na baterie, ale na proud poskytnutý z veřejného osvětlení, aby bylo zamezeno případnému výpadku. Vše s jediným cílem. „Aby závodnice měly komfort. Může se stát, že tím třeba omezíme nějakou návštěvu, ale klid od okolního světa by měl být zachován.“

Kdo všechno chce tuňáka?

Do detailů spadá i speciální výživový poradce, který upravuje jídelníček směrem k závodům. Výsledek? Více salátů, polníček, fíky či chia semínka. Kdo bude chtít, dostane veškeré nápoje jen a pouze balené, aby měl jistotu, že se do nich nic nedostalo. „A velmi mě překvapilo, že většina týmů chce tuňáka.“

Jelikož se Světový pohár vrací do Špindlerov­a Mlýna po osmileté pauze, žhavili Novotný a jeho tým telefony – a ptali se přímo u zdroje. Ve střediscíc­h, kde nejlepší lyžařky závodí pravidelně každou sezonu.

„Italové jsou sice fantastičt­í, ale ne moc sdílní,“říká Novotný. „Zato Rakušanům to vůbec nevadilo, rádi se podělili o poznatky.“

Dlouhé přípravy se brzy zkoncentru­jí do samotného dění. Ve čtvrtek tréninky, v pátek obří slalom, v sobotu slalom. Po měsících chystání vše za tři dny skončí. Nebo ne?

Tady totiž začíná byznysový rozměr Světového poháru, což je pro šéfa hotelu Horal vlastně podobně důležité jako to, jak moc bude Mikaele Shiffrinov­é chutnat.

„Myslím, že si tu nemůžeme nic víc přát,“prezentuje Novotný svůj pohled. „Vezměte si, kolik lidí na světě se na ‚svěťák‘ kouká. Je to pro Špindlerův Mlýn obrovská prestiž a není sranda sem takovou věc dostat. Ano, omezí to na pár dní dopravu a pár dalších věcí, ale to je jen daň za to, že jste tak vidět. Je to skvělá reklama. Prodlouží nám to sezonu, zájem pak vždy stoupne.“

A ve všem tom shluku a shonu ho těší ještě jedna věc.

„Světový pohár není taková zátěž pro hotel, jak byste si mohli představov­at. Vše má svůj řád, klobouk dolů před organizáto­ry. Čas bude, určitě se na závody podíváme,“věří bývalý lyžař. „A speciálně na Mikaelu bych zašel vážně rád.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia