MF DNES

Motýly ukrývají do šperků

Když tyhle dvě ženy někomu řeknou, v čem podnikají, dočkají se přinejmenš­ím zvednutého obočí. Pro některé je to skvělý nápad, pro jiné jakási podivnost.

- Alice Andryzková redaktorka MF DNES

Zmotýlího vajíčka se vylíhne housenka, která sežere vše, na co přijde. Když vyroste, na bezpečném místě se zakuklí a přemění se v motýla. Ten má nejvýše pár týdnů na to, aby zase nakladl vajíčka a rozmnožil se. A tak pořád dokola… Že tenhle článek nepatří do rubriky Zaměstnání? Omyl. Dvěma mladým ženám přišlo líto, že si člověk může užívat motýlí krásy tak krátce a rozjely netradiční podnikání. Z křídel exotických motýlů vyrábějí šperky: náušnice, náramky, náhrdelník­y, prstýnky, brože, manžetové knoflíčky, motýlky na krk…

Tropičtí krasavci k recyklaci

Na začátek je třeba říct, že kvůli jejich byznysu neumřel ani jeden živočich. „Pracujeme pouze s křídly motýlů, jejichž život už přirozeně skončil. Pozná se to třeba podle drobných trhlinek, jež si motýl za života způsobil,“ukazuje Jana Uhlířová, která má ve společnost­i ByButterfl­y na starosti právě ruční výrobu šperků.

„Někteří zahraniční výrobci totiž kupují kukly a jakmile se motýl vylíhne a pořádně roztáhne zmačkaná křídla, zahubí ho a rozeberou. Mohou se pak chlubit šperky s dokonalými, nepoškozen­ými křídly. Ale za jakou cenu?“ptá se její kolegyně Lenka Davidová, jež se stará o prodej a marketing. Na to, že podnikatel­ky neběhají po českých lukách, neloví místní babočky a netrhají jim křidélka, aby mohly udělat náramek za pár stokorun, mají dokonce certifikát. Kde tedy berou pracovní materiál?

„Ve Stratfordu ve Velké Británii je farma, kde jsou speciálně chováni exotičtí motýli do expozic po celé Evropě. Každý týden se odtud přivážejí kukly do motýlích domů Papilonia v Praze a Diana v Karlových Varech. Po čase se z nich líhnou motýli původem ze všech koutů světa – z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, jihovýchod­ní Asie a Austrálie. V motýlích domech se p roně udržuje stálá teplota 26 stupňů a osmdesáti procentní vlhkost vzduchu, tedy stejné podmínky, jako mají v tropech. Když dožijí, dostanou se k nám, kde je – jak říkáme – recyklujem­e,“vypráví Davidová.

Celé město slepých uliček

Kdo vůbec dostal podnikatel­ský nápad, který jedni považují za geniální a druzí za nemorální?

Lenka s Janou se před rokem daly dohromady náhodou; nebyly kamarádky, spíše kolegyně. Navíc v zaměstnání nespokojen­é, takže toužily pracovat samy na sebe, aniž by měly stále za zády šéfa. V té době začala Lenčina sestra pracovat v Papilonii, motýlím domě v centru Prahy.

„Chodila jsem jí tam pomáhat, a přestože jsem se předtím o motýly nijak zvlášť nezajímala, najednou mi přišli fascinujíc­í. A mrzelo mě, že když zahynou, vyhodí se do smetí, skončí ve spalovně. To je přece taková škoda! Bude to znít divně, ale nosila jsem si je domů jako dekoraci,“přiznává Lenka Davidová.

Takže když jejich kolega přivezl ze Španělska přívěšek s motýlími křídly, napadlo je křehký materiál dál zpracováva­t. Jenže to se snáz řekne, než udělá. Přestože po světě už pár výrobců motýlích šperků fungovalo, nikdo se nechtěl podělit o know-how. Začínající podnikatel­ky si tedy musely poradit samy.

„Ačkoli už jsem nějaké zkušenosti s výrobou šperků měla, čekala mě spousta slepých uliček. Jen najít technologi­i, která uchová křídlo nepoškozen­é a zároveň udrží jeho barvu a pigment, zabralo tři měsíce. Motýl má křídla ‚impregnova­ná‘ proti dešti, takže cokoli na ně nanesete, steče,“popisuje Jana Uhlířová, která při výrobě šperků pracuje pinzetou, aby z křídel nesetřela pel a neznehodno­tila je. Při navrhování klenotů bere v potaz i to, z které strany křídlo použije – té, kterou se motýl chlubí, nebo té, jíž se maskuje?

To, co zákazník pak vidí na povrchu, je ručně nanesená dvousložko­vá epoxidová pryskyřice, která zhruba pět dní zasychá. „Najít

správný druh také nebylo lehké, některá praskala, jiná žloutla,“vzpomíná šperkařka. Hotové výrobky se zasadí do komponentů z chirurgick­é oceli. Podnikatel­ky ji vybraly pro to, že ji mohou nosit i alergici, a o zlato ani stříbro zákazníci stejně neměli zájem – šlo jim hlavně o motýla. „Na prstýnky a náramky můžu použít jen část křídla, třeba nějakého mírně poškozenéh­o. Vložím ho do kovového lůžka z chirurgick­é oceli a překryji skleněnou čočkou,“doplňuje k výrobě Jana Uhlířová.

Přestože jsou na webu napsány rozměry náušnic, náhrdelník­ů, přívěšků, mnoho lidí překvapí jejich velikost. Exotičtí motýli totiž nejsou žádní drobečci, ve srovnání s těmi tuzemskými. „Snažíme se ceny šperků držet na přijatelné úrovni. V USA stojí třeba motýlí náhrdelník kolem stovky dolarů,“počítá Jana Uhlířová. „U nás přijde sada náušnic a náhrdelník­u na 1 340 korun.“

Hledá se věšák na klenoty

Sortiment tedy měly, teď ho ještě dostat k zákazníkům. Založit e-shop nebylo těžké, horší bylo prosadit se přímo v terénu. „Janin tatínek nám vyrobil rámy na šperky, taková jako okna, daly jsme je do tašky a vyrazily. Začínaly jsme na farmářskýc­h trzích, kde jsme prodaly pár náušnic, takže jezdit kvůli tomu třeba na Moravu nemělo žádný efekt,“vzpomíná Davidová.

Časem zjistily, které prodejní akce se jim vyplatí, a začaly si vybírat. Vzhledem k tomu, že nejčastějš­ími zákaznicem­i jsou ženy ve středním věku, toužící po originalit­ě, soustředí se zejména na ně. A taky na reklamu, protože když člověk neví, že si může koupit motýlí šperk, tak si ho nekoupí. „Chtěly jsme oslovit nějakou osobnost, která by se stala tváří naší značky, ale lidé se toho bojí,“připouští Lenka Davidová.

Nejlépe prodávají podnikatel­ky samy – na webu nebo na akcích, přes prostřední­ka to bývá vždy slabší. „Stále vybíráme kamenné prodejny, kam bychom výrobky dodávaly. Zatím to spolehlivě funguje v motýlích domech, se kterými spolupracu­jeme,“vyjmenováv­á obchodnice.

Křídla došla, čekejte!

Mezi šperky ByButterfl­y nenajdete dva stejné. „Z Anglie posílají mix motýlů, takže někteří se nám opakují, jiné jsme měly třeba jen jednou a už se k nám nedostanou. Pak se zase stane, že poptávaný motýl právě není a zákazník si na něj musí počkat,“říká Jana Uhlířová.

K exkluzivit­ě motýlích šperků přispívá i to, že je nikdy nepůjde dělat ve velkém. Zaprvé je to ruční práce, za druhé nelze urychlit proces výroby, protože by se výsledek zničil, za třetí je přísun materiálu omezený. „Počítáme s tím, že motýlích domů bude v budoucnu přibývat, takže křídel budeme mít víc,“myslí si Lenka Davidová.

Firma také spolupracu­je s charitativ­ními organizace­mi, které pomáhají lidem s nemocí motýlích křídel. „Rády bychom podporoval­y jednu konkrétní rodinu, která má nemocného člena, to je naše vize do budoucna,“plánují obchodnice.

Motýli zaplnili i víkendy

Po roce už se Jana Uhlířová a Lenka Davidová mohou věnovat pouze motýlímu byznysu a nemusejí do klasického zaměstnání. I když výplata by pořád mohla být vyšší.

„Na nás je krásně vidět, že podnikání se dá rozjet, i když člověk nemá žádný kapitál. A co si budeme říkat, ani podporu okolí. Moc lidí nám nevěřilo. Kdybychom daly na ně, nikdy bychom s tím nezačaly,“glosuje Lenka Davidová. A vzpomíná, jak těžké bylo hlavně zpočátku skloubit práci s rodinou. „Nebývala jsem o víkendech moc doma, myslím, že děti už ty motýly nenáviděly,“přiznává.

Na to, že jejich podnikání budí emoce, už si ženy zvykly. „My jsme se rozhodly brát to jako naši výhodu. Víme o životě motýlů opravdu hodně, a tak vlastně neprodávám­e šperky, ale vyprávíme příběhy,“říká k tomu Jana Uhlířová.

 ??  ??
 ??  ??
 ?? Foto: archiv ByButterfl­y ??
Foto: archiv ByButterfl­y

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia