MF DNES

Zneužití vozíčkáři?

Web měl pomoci vozíčkářům. Je však plný chyb a obsahuje méně informací než volně dostupné aplikace. Miliony putovaly firmám spojeným s ČSSD.

-

Lukáš Valášek

Artur Janoušek

Měl to být vzorový příklad přeshranič­ní spolupráce mezi Ústeckým krajem a Saskem. Speciální projekt za více než 20 milionů korun z evropských peněz měl zlepšit život vozíčkářů v kraji. Kromě konferencí či golfového turnaje pro handicapov­ané měl vzniknout i unikátní web, kde by vozíčkáři našli spolehlivé informace o bezbariéro­vých místech, kam mohou v kraji bez potíží vyrazit. Podle zjištění MF DNES záměr dopadl poněkud jinak. Mapa je plná chyb a nedostatků a miliony putovaly k firmám, v nichž figurují lokální sociální demokraté. Včetně straníka Jana Szántóa, který v minulosti musel odstoupil z čela litoměřick­é ČSSD kvůli obvinění, že se pod jeho vedením nabíraly do strany černé duše. A to za pomoci lobbisty Tomáše Horáčka, který je dnes stíhán v masivní kauze korupce ve zdravotnic­tví.

Z hejtmanstv­í do firmy

Szántó projekt sám odstartova­l ještě jako ústecký krajský radní. A po volbách „přeskočil“do pozice obchodního ředitele firmy, která získala milionovou zakázku na web bez výběrového řízení. Ten má fungovat bez problémů už od listopadu 2017, vozíčkáři se však na jeho mapu mohou dodnes spolehnout jen stěží.

Například přímo budova krajského úřadu je označena jako restaurace – ale ta je o tři ulice dál. A v Teplicích je zase označena jako bezbariéro­vá jakási Privátní PRL ambulance v budově poliklinik­y. „To je ale špatně, my jsme ORL,“oznámila nám zdravotní sestra. „A jestli se k nám dostane vozíčkář? Pokud vyjede výtahem do pátého patra, tak ano,“dodala. Mapa navíc ignoruje ostatní ambulance v budově poliklinik­y i celou nemocnici ve stejném areálu. A nejen je. „Třeba zahradnict­ví Dvořák v Teplicích je špičkové, je tam kavárna, všechno bezbariéro­vé, krásně dostupné,“popsal další příklad vozíčkář Milan Turek, dle kterého je mapa plná chyb.

Ve vedlejší Bílině jsou podle mapy jen dvě místa přístupná vozíčkářům: praktická škola a minigolf. Přitom na radnici je výtah pro vozíčkáře a za miliony zde vznikla bezbariéro­vá trasa od nádraží přes centrum města k bytům pro vozíčkáře.

Zakázka těsně pod limitem

Ústecký kraj se rozhodl vyrobit web od nuly navzdory tomu, že už pět let úspěšně funguje celorepubl­iková služba vozejkmap.cz, která má i mobilní aplikaci. Portál vyrobený pro Ústecký kraj eviduje jen 168 míst dostupných pro vozíčkáře, zato vozejkmap.cz jich ve stejném kraji obsahuje sedm stovek. Podle smlouvy, kterou protikorup­ční sdružení Rekonstruk­ce státu dohledalo v registru smluv, stál portál 1 960 000 korun. Pokud by byl jen o 40 tisíc dražší, už by musel Ústecký kraj tuto zakázku soutěžit. Takto však veřejné peníze bez výběrového řízení putovaly rovnou firmě Gold Media. Cena je podle expertů oslovených MF DNES násobně předražená. „Necelé dva miliony za něco, co mohu velmi jednoduše vytvořit v Google či v Seznam mapách, mi nepřijde na první pohled jako adekvátní. Neumím si představit, kam se schovaly ty tisíce hodin práce,“popsal jeden z největších českých expertů na weby Jan Řezáč. Jakmile se MF DNES začala o záležitost zajímat, společnost Gold Media si své vlastní stránky vypnula. Z jejich zálohy je ale patrné, že jako obchodní ředitel společnost­i je na nich uváděn právě Jan Szántó, někdejší krajský radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch. Redakci MF DNES se ho nyní nepodařilo kontaktova­t, mobil má nedostupný a na vzkaz zanechaný v poštovní schránce domu v Litoměřicí­ch nereagoval. Jako radní po volbách v roce 2016 sice skončil, ale dodnes sedí v komisi pro rozvoj cestovního ruchu Ústeckého kraje.

My jsme spokojeni...

A právě Ústecký kraj je s webem, který měl být podle smlouvy hotový do 30. listopadu 2017, naprosto spokojený. Podle hejtmanstv­í firma podmínky splnila. „Toto bylo doloženo i předávacím protokolem,“uvedla mluvčí Lucie Dosedělová. Další bezbariéro­vá místa prý přibudou. Že by byl Szántó ve střetu zájmů, hejtmanstv­í nepřipoušt­í. „Není nám známo, zda a jakou funkci ve společnost­i zhotovitel­e pan Szántó vykonává, v obchodním rejstříku není jeho jméno uvedeno,“dodala Dosedělová.

Přeshranič­ní projekt přitom není zdaleka jediná zakázka pro Szántóa. Ústecký kraj firmě Gold Media v minulých letech vyplatil přes 12 milionů korun a zakázky v hodnotě většinou kolem dvou set tisíc korun jí chodí dál. Vedle Ústeckého kraje už pak Gold Media získává zakázky pouze z Litoměřic, kde je pod nimi zpravidla podepsán Pavel Grund (ČSSD), který byl do loňska místostaro­stou města. Ten také před lety nahradil Jana Szantóa na postu místostaro­sty a předsedy litoměřick­é buňky ČSSD. Szántó v roce 2010 musel opustit post šéfa litoměřick­é buňky ČSSD poté, kdy stranická kontrola odhalila, že asi třetinu členů jeho organizace tvořily takzvané černé duše. Média tehdy popsala, že za Szántóa se nabíraly černé duše za peníze, za párty i výměnou za marihuanu. Szántó se nicméně k náborům černých duší nikdy nepřiznal.

Majiteli Gold Media jsou další sociální demokraté – Petr Valta a Tomáš Matzke. „To, že mne oslovujete, pokládám bohužel za součást politickéh­o boje, který si třeba ani nemusíte uvědomovat. Takže pravda je, že netuším, co chystáte, jelikož se domnívám, že jde o snahu mne zdiskredit­ovat,“odpověděl Valta na dotaz MF DNES, zda získání zakázky souvisí s jeho angažmá v ČSSD. Dvoumilion­ová cena za web je podle něj přiměřená. „Poptejte se například v Praze, chtějte podobné řešení projektu u renomovaný­ch společnost­í. Uvidíte sám,“dodal Valta.

Dotaci mu podepsala úřednice hejtmanstv­í Zuzana Paarová, dnes Savara. Tedy manželka obchodníka a golfisty Martina Savary. Ten s Janem Szántóem i Petrem Valtou podniká v další firmě. Podle Zuzany Savary je to pouhá náhoda. „V roce 2016, když se projekt připravova­l, jsem se svým manželem ještě nebyla, znali jsme se, ale neměli jsme žádný bližší vztah, mým manželem se stal až v roce 2018,“řekla Savara.

Známá i neznámá jména

Její manžel se předloni podílel na organizaci Golfového dne pro postižené, který byl také součástí projektu. Na turnaji hrál i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Takřka za 200 tisíc ho zorganizov­ala firma World Golf Marketing. Ta patří někdejšímu vlivnému šéfovi rozpočtové­ho výboru Sněmovny Pavlu Suchánkovi, který „proslul“svým golfovým výletem do Dubaje s lobbistou Romanem Janouškem.

Dotazníky, pomocí kterých se na web vkládají další bezbariéro­vá místa, zase za čtvrt milionu vytvořil Miroslav Kokalanov, další známý Valty. Když však nabídl pomoc s rozšířením nedostateč­né sítě vozíčkářů Turek, odmítli ho. „Museli by mě zaměstnat a řekli mi, že ten projekt už měl vyčerpané finanční prostředky,“vylíčil Turek.

Dalších 1,3 milionu korun na propagaci projektu putovalo bez výběrového řízení pražské firmě Majkl. Ta má ovšem se svou vlastní propagací potíže – webové stránky nemá. V registru smluv je to její jediná dohledatel­ná veřejná zakázka. Firmě se dost hodila. Smlouvu podepsala těsně před koncem roku 2017, v němž dle účetní závěrky měla tržby necelý milion korun.

 ??  ?? Drahý portál
Drahý portál
 ??  ??
 ??  ?? Ústecký web téměř za dva miliony. Repro: MF DNES
Ústecký web téměř za dva miliony. Repro: MF DNES

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia