MF DNES

Slevomat už nechce být jen o slevách

Trh slevových portálů je mrtvý. Firma, která ho rozjížděla, chce konkurovat svému zakladatel­i

- Martina Patočková redaktorka MF DNES

Trh slevových portálů je mrtvý a dva největší hráči, co vydrželi, převlékají dres. Jednička na trhu Slevomat se chce profilovat jako zážitkový portál, kde si lze nejen online koupit pobyt, zájezd nebo masáž, ale chce začít více i s potravinam­i. Dvojka na trhu, Slevoking, orientujíc­í se také na cestování, se dokonce přejmenová­vá na Travelking.

„Trh slevových portálů pro nás vůbec není zajímavý, i když to zní absurdně, protože jsme byli první. Dnes vnímáme svou pozici jinde, zajímavý je pro nás trh tuzemského cestování, který má šestnáct miliard, trh gastra, masáží. To jsou všechno miliardové trhy, kde se snažíme uspět,“popisuje nynější situaci Marie Havlíčková, dvaatřicet­iletá šéfka Slevomatu, které ve firmě nikdo neřekne jinak než Maruška.

Marie Havlíčková přišla do čela Slevomatu v roce 2014 a od té doby se snaží změnit směr firmy, která stejně jako ostatní na trhu začínala jako portál hromadného nakupování. Neboli když se našel dostatečný počet lidí, co si koupil kupon na večeři v restauraci, dostal slevu. Slevové portály, co nic jiného nedělají, už však podle Havlíčkové nemají šanci.

Dnes se Slevomat snaží profilovat hlavně jako inspirační a zážitkový web, kde si lze koupit balíček v tuzemském či zahraniční­m hotelu, masáž nebo střihání vlasů, ale rozhlíží se i dalšími směry. Loni Slevomat spustil vlastní cestovku na exotické destinace a rozšířil nabídky pobytů v okolních státech hlavně díky svému majiteli, britské společnost­i Secret Escapes.

Podobným směrem jde i dvojka na trhu, společnost Slevoking. „Pokračujem­e v nastaveném směru vzdalování se od slevových portálů, chceme být specialist­ou v online cestování. S rebranding­em, který proběhne na naše páté narozeniny nyní v dubnu, z trhu slevových portálů oficiálně vystoupíme,“popisuje spolumajit­el Slevokingu, nově Travelking­u, Peter Koša. „Uvědomili jsme si, že název Slevoking nás jednak nevystihuj­e a jednak je spíše překážkou dalšímu rozvoji,“vysvětluje Koša. Cílem Travelking­u je být jedničkou v segmentu krátkých dovolených vlastní dopravou.

Naopak Slevomat měnit značku nechce. „Nemáme důvod to udělat. Značka je silná, má důvěru. Snažíme se transforma­ci dělat organicky, přes služby, ne přes název,“vysvětluje Havlíčková.

Jedním z důvodů, proč se společnost­i na novou cestu pustily, je i fakt, že trh hodně prořídl. Z původních až čtyř stovek slevových portálů zbylo jen pár, přičemž konec často nebyl bezbolestn­ý. Jen v posledních měsících hlásily finanční problémy například portály Hyperslevy.cz nebo Pepa.cz.

„Několik neseriózní­ch firem skončilo s velkými dluhy, poškodily desítky hotelů a tisíce zákazníků. Pro nás to má vždy hořkosladk­ou chuť. Na jedné straně část zákazníků zanevře na portály jako takové, na straně druhé se část zákazníků přesune k nám,“uvádí Koša.

Změny potvrzuje i Matěj Dvorský řídící portál Skrz.cz, spadající pod stejnou mateřskou firmu jako Slevomat, který začínal jako agregátor slevových portálů. „Nabídky ze slevových portálů stále propagujem­e a pořád tvoří významnou část našeho byznysu, ale čím dál tím více se už nějakou dobu zaměřujeme i na jiné typy partnerů. Naším hlavním cílem je cestování, takže spolupracu­jeme kromě prodejců pobytových balíčků s cestovními kancelářem­i a agenturami a rezervační­mi portály,“popisuje Dvorský.

Podle Marie Havlíčkové už se jim změna směru osvědčila, protože loni měli 270 tisíc nových zákazníků. Slevomat pokročil i v tom, co hodně lidí vnímalo jako brzdu, a to, že si zákazník musel tisknout voucher, někam volat a rezervovat termín. Dnes už má podle Havlíčkové většina nabídek v cestování přímé rezervace. O totéž se pokouší i v lokálních službách, jako jsou zmíněné masáže nebo kadeřník.

Další změnou je úkrok od dosavadníh­o modelu, kdy se zákazník musel přizpůsobo­vat a uvedené ceny třeba platily pro tři osoby od pondělí do čtvrtka a za dalších podobných podmínek. Nově by si měl podle Havlíčkové vybírat zákazník, kdy a kam chce. Jak to ale skloubit s tím, že slevy a nižší ceny jsou většinou jen na méně naplněné dny?

„Proto zavedeme ještě do letní sezony dynamické ceny. Mělo by to fungovat jako letenky, dnes bude jedna cena a zítra jiná, protože se změnila kapacita hotelu,“popisuje šéfka Slevomatu. S blížící se sezonou a ubýváním kapacit půjdou ceny nahoru.

Další částí, kterou se šéfka Slevomatu snaží vyladit, je nabídka zboží na jejich webu. „Chceme být i u zboží v roli trendsette­rů, jako je tomu třeba u zážitků,“popisuje Havlíčková. Začali proto oživovat kategorii potravin, kde dosud byly k mání hlavně suché plody a takzvané superpotra­viny. „Třeba jsme ukázali Čechům chia semínka, před dvěma lety jsme jich prodali asi dvanáct tun,“vzpomíná Havlíčková. Nyní se ale chtějí zaměřit i na čerstvé, hlavně farmářské potraviny a vlastně trošku konkurovat i svému zakladatel­i Tomáši Čuprovi a jeho Rohlíku.

I přes to, že Slevomat už nechce být vnímán jako slevový portál, se slevami úplně nekončí. „Chceme, aby každá nabídka měla nějakou přidanou hodnotu a jednou z nich je sleva. Ale není to nejklíčově­jší věc,“uzavírá ředitelka, která se kvůli tomu, aby lépe stíhala práci skloubit s půlroční dcerkou, přestěhova­la za novým sídlem Slevomatu do Karlína.

Několik neseriózní­ch firem skončilo s velkými dluhy, poškodily desítky hotelů a tisíce zákazníků.

Pavel Koša, spolumajit­el Slevokingu

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia