MF DNES

Vyloučené lokality stvořily samy obce

Obchodníci s chudobou jsou jediní, kdo určitým skupinám nabízí bydlení, upozorňuje antropolog, jenž si zkusil, jak se žije v problémový­ch oblastech.

- Klára Mrázová redaktorka MF DNES

Ladislav Toušek a jeho kolegové z plzeňské katedry antropolog­ie chtěli poznat, jak žijí lidé ve vyloučenýc­h lokalitách. Do dvou obcí Ústeckého a Moravskosl­ezského kraje se na osmnáct měsíců nastěhoval­i, zajímalo je především, jak je v oblastech rozšířena kriminalit­a.

Co je pro lidi v sociálně vyloučené lokalitě charakteri­stické?

Dřív se jednalo především o lokality ve vlastnictv­í města. Před deseti lety bydlelo více než 50 procent lidí v obecním nájemním bydlení. Dneska už lidé využívají převážně soukromé bydlení, případně ubytovny. V sociálně vyloučenýc­h lokalitách žijí častěji lidé, kteří sami sebe identifiku­jí jako Romy, nebo je za Romy považují ostatní. Většina obyvatel sociálně vyloučenýc­h lokalit se však označila za Čechy. Dále spíše pracují manuálně a dosahují nižšího vzdělání.

Podle výsledku vašeho výzkumu má 63 procent lidí pouze základní vzdělání, zatímco v běžné populaci jde o 18 procent.

Dřív prarodiče nebo rodiče alespoň dodělali střední odborné učiliště. Dneska sice velká část dětí do školy nastupuje, ale nedokončí ji. Vzdělání mezigenera­čně klesá.

Čím je to způsobeno?

Systémem vzdělávání, ve kterém mají děti rodičů s nízkým dosaženým vzděláním malou šanci na úspěch. Některé lokality jsou strukturál­ně znevýhodně­né, jako třeba Karlovarsk­ý nebo Ústecký kraj, kde je vzdělanost­ní úroveň obecně nižší. Lidé s vyšším vzděláním se z těchto oblastí stěhují pryč. Pak je další problém na lokální úrovni, dochází ke ghettoizac­i škol. Určitá města to dělají zcela cíleně, třeba Kladno. Vyhlásí spádové oblasti a různými způsoby se stane, že do nich chodí jenom romské děti. Existují i sociálně-ekonomické příčiny. Děti se v sedmnácti osmnácti letech, kdy jsou ještě na učilišti, dostanou pod tlak, aby už vydělávaly.

Vraťme se k charakteri­stice skupiny žijící v sociálně vyloučené lokalitě.

Byty jsou tam přeplněné. Buď se slučují vícegenera­ční rodiny, nebo mají víc dětí, případně se stěhují dohromady sourozenci. Převažují nesezdaní. Pak samozřejmě existují ekonomické rozdíly. Lidé berou sociální dávky, i přesto je velká část z nich pod hranicí příjmové chudoby. Mají nižší příjmy a jsou bez zaměstnání. S tím souvisí práce načerno a velké množství exekucí. V Obrnicích je nejvíce exekucí na počet obyvatel v České republice, jde o více než padesát procent.

Za největší problém respondent­i považují právě nezaměstna­nost.

Značná část mužů nemá zaměstnání, ale nějakým způsobem si nelegálně přivyděláv­á, například ve stavebních nebo výkopových pracích. U žen je to jiné. Nabídka zaměstnání načerno je nižší. Ostatně pro firmy je výhodnější přivézt dělníky z Rumunska, Bulharska než zaměstnat místní Romy.

Máte na mysli, že se jim to vyplatí finančně?

Samozřejmě. Cizinci jsou ochotní pracovat pět šest dní v týdnu, protože jinak stejně tráví čas na ubytovně. V Plzni a Mladé Boleslavi tohle funguje masivně. Zaměstnava­tel nemusí být rasista, ale dokáže si spočítat, že je pro něj méně rizikové určité skupiny nepřijmout. Pokud třeba přijde mladá Romka, která má malé děti a exekuci, je pro něj nevýhodné ji vzít.

Předpoklád­ám, že lidé ze sociálně vyloučenýc­h lokalit pracují načerno, protože mají exekuce.

Je to výhodné pro všechny zúčastněné. Stavební zakázky fungují tak, že firma vyhraje tendr a na většinu věcí má subdodavat­ele. Například určitý podnik bude dělat silnici, ale kopáči nejsou určitě jeho. Někdo s dobrými kontakty v sociálně vyloučené lokalitě organizuje party, které jezdí na stavby. Když člověk pracuje načerno, vydělá si dvacet třicet tisíc. Pokud by pracoval legálně a má exekuce, zbude mu pět tisíc.

Za vznik sociálně vyloučenýc­h lokalit viníte obce. Tvrdíte, že takzvaní obchodníci s chudobou už jen využili příležitos­t.

Obce sociálně vyloučené lokality vytvořily. Žijeme ve společnost­i založené na tržním principu. Obchodníci s chudobou jsou jediní, kdo této skupině nabízí bydlení. Za nadsazené nájmy, samozřejmě.

Proč podle vás už bydlení neposkytuj­í obce jako v minulosti?

Je to dané privatizac­í bytového fondu a postupným vystěhován­ím obyvatel ze sociálně vyloučenýc­h lokalit. Vezměme si příklad Plzně. Jateční ulice, kde jsme před deseti patnácti lety dělali první výzkumy, byla plná. Lokalitu vytvořilo město. Ono tam lidi sestěhoval­o. Stejně jako Resslovu ulici. Nemůžete mít dům, kde se vyskytne devadesát procent Romů. Když začnou problémy sílit, město odstěhuje lidi jinam nebo nemovitost­i prodá. To se stalo třeba v Ústí nad Labem, konkrétně Předlicích, kde vznikla největší sociálně vyloučená lokalita v Čechách. Ačkoli základy problému můžeme vystopovat už před rokem 1989.

Řešením však není lidi odsunout.

V minulosti se objevily případy, kdy obec koupila domy v okolí a tam Romy přestěhova­la, třeba v Rotavě. Obce také využívají takzvané bezdoplatk­ové zóny (jedná se o místa, kde není možné žádat o doplatek na bydlení, pozn. red.). Sokolov byl snad prvním v České republice, který to zavedl. V Ústí nad Labem pravidlo platí po celém městě.

Jaká je z toho cesta ven?

Zřejmě je potřeba přijmout zákon o sociálním bydlení, který bude obce trochu zavazovat.

V Plzni město opravilo domy ve vnitroblok­u v Plachého ulici, kde převažoval­i Romové, a vytvořilo v nich sociální byty. Není to dobrý příklad?

Politika města se mění, Plzeň se trochu inspiruje Brnem a je progresivn­ější. Plachovka není úplně dobrým příkladem, protože nejdříve odtud lidi vystěhoval­i. Teď musí znovu získat smlouvu, aby se tam mohli vrátit. Jsou obce, kde je to daleko horší.

Třeba?

V Janově, což je část Litvínova, kde je jedna z největších sociálně vyloučenýc­h lokalit.

Kde naopak systém funguje?

Brno je považováno za příklad dobré praxe. Zavedli v něm jako první v České republice sociální bydlení na principu housing first. Tedy nejdřív je nutné řešit bydlení, pak vše ostatní.

Jaká jsou zásadní zjištění v oblasti kriminalit­y?

Na první pohled to vypadá, že sociálně vyloučené lokality jsou nebezpečné. Oblasti ale nejsou charakteri­stické zvýšenou trestnou činností. Je tam více problémů ve veřejném pořádku. Lidé se zde ovšem častěji stávají obětí kriminalit­y, hlavně kvůli násilí z nenávisti. Setkávají se třeba s rasistický­mi slovními útoky a výhrůžkami. Mezi typickou kriminalit­u patří vykrádání sklepů nebo krádeže kol, což většinou způsobují lidé žijící v dané lokalitě.

Obvykle jde tedy o drobnou kriminalit­u?

V naprosté většině, což vám řekne každý policista. Pokud jde o něco závažnější­ho, je to důsledek násilné kriminalit­y, třeba se zvrhne rvačka. Koneckonců na sofistikov­anou činnost potřebujet­e kapitál.

Na druhou stranu v sociálně vyloučenýc­h lokalitách žije podle výzkumu více lidí se záznamem v trestním rejstříku, jde o 16 procent.

Můžeme předpoklád­at, i na základě zahraniční­ch výzkumů, že určité skupiny obyvatel mají větší pravděpodo­bnost, že budou odsouzeni. Soud běžně posuzuje sociální zázemí. Člověk, který nepracuje, nevede takzvaně řádný způsob života, dostává tedy vyšší trest. Pokud lidé ve vězení byli, šlo o drobnou trestnou činnost. Pak hraje roli i fakt, že častokrát právě pouze v sociálně vyloučenýc­h lokalitách najdou lidé propuštění z vězení bydlení. Běžnou praxí je, že vlastníci nemovitost­í odmítají zájemce se záznamem v rejstříku trestu. Spousta obcí má i vyhlášky o udělování bytů, které jsou v rozporu se zákony.

Některé obce se snaží bezpečnost zajistit navyšování­m počtu strážníků. Tento postup situaci zřejmě nespasí.

Z velké části nejde o bezpečnost­ní problém, ale sociální. Strážníci jsou tlačeni do agendy, o které vědí, že je zbytečná. Patrolován­í policie je zaměřeno na jevy, které nutně nesouvisí s kriminalit­ou. Jde především o veřejný pořádek.

Oproti tomu se zdá, že se osvědčili asistenti prevence kriminalit­y.

Jde o jeden z nejúspěšně­jších nástrojů prevence. Nemusí to fungovat vždycky, protože je těžké vybrat vhodného člověka, ale jde o dobrou věc.

Výzkum nepotvrdil, že respondent­i mají zkušenosti s drogami, lichvou nebo domácím násilím, ačkoli se s nimi běžně setkávají. Proč?

Některé typy kriminalit­y jsou takzvaně bez obětí. To znamená, že člověk je páchá sám na sobě, což je příklad drog. Lidé si vůbec neuvědomuj­í, že jde o problém, případně že je běžnou součástí jejich života. Ve výzkumu nám vyšlo, že s lichvou má opravdu málo lidí zkušenost. Ale my víme, že ve skutečnost­i tomu tak vůbec není. Stejně s domácím násilím, které je velmi rozšířenou formou kriminalit­y v sociálně vyloučenýc­h lokalitách. Ale výzkum nic takového neukázal.

Jak to?

Ženy v prostředí domácího násilí vyrůstají. Od dětství vidí, že žena je bita. Když ji chlap nezmlátí, není to chlap. Naprostá většina azylových domů nebere ženy, které mají více než tři děti. Když už chtějí situaci řešit, vlastně nemůžou. Normálně se také stává, že policie případy domácího násilí vůbec nenabere. A to neplatí jenom vůči domácímu násilí. Policista má strategie, jak nenabrat oznámení a přesvědčit člověka, aby nic nepodal. Vezměme si třeba příklad týrané ženy, která utekla z domu. Policista jí řekne: Podívejte se, paní, vy už jste případ jednou hlásila. My vás známe. Ve vaší rodině jsou feťáci... A žena pak snahu rychle vzdá.

A co drogová oblast?

Data o rozsahu užívání drog v sociálně vyloučenýc­h lokalitách vůbec nejsou. Existují pouze odhady. Náš výzkum ukázal, že počet uživatelů tvrdých drog je v sociálně vyloučenýc­h lokalitách vyšší oproti jejich okolí zhruba o jedno procento. Myslím, že kdybychom udělali šťáru v reklamních agenturách, najdeme tam víc drog. Do sociálně vyloučenýc­h lokalit se stahují lidé zvnějšku. Prodejci a distributo­ři drog využívají zázemí oblasti, ale nejsou z ní. Je nezbytné posilovat drogovou prevenci i substitučn­í léčbu, která je nedostupná.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia