MF DNES

Méně másla, méně jogurtu

Výroba základních mléčných výrobků v Česku klesá. Máslo je dražší než průměr Evropské unie

- Martina Patočková redaktorka MF DNES

Másla se loni v tuzemsku vyrobilo méně než předloni. Českou produkci z obchodů pozvolna vytlačují levné dovážené výrobky. Stejně tak klesala výroba jogurtů a většiny dalších mléčných produktů s výjimkou čerstvých sýrů. Jak to bude letos?

Důvodů k minulým cenovým turbulencí­m je několik. I loni se udržely poměrně vysoké ceny mlékárensk­ých výrobků, od másla po jogurty, což některé zákazníky odrazuje od větších nákupů.

„Jedná se o krátkodobo­u reakci na výrazné navýšení cen v důsledku zdražení energií, zvyšování mezd,“uvádí obchodní šéf Madety Jan Teplý s tím, že jejich výroba jede naplno. „Tedy když je smetana,“dodává.

Nedostatek smetany stál za propadem výroby másla i v roce 2017. Ceny tehdy vystřelily vzhůru a mlékárny smetanu buď vůbec nesehnaly, anebo ji draze prodávaly, místo aby z ní dělaly máslo. Něco podobného se podle jednoho zdroje z mlékáren mohlo dít i loni. „Vyplatilo se ji raději vyvézt, než z ní vyrobit máslo,“uvádí odborník, který nechtěl zveřejnit své jméno. Stejně tak do zahraničí putuje na zpracování velká část českého syrového mléka.

U másla, jogurtů, ale i tvrdých sýrů navíc hraje v tuzemském vývoji velkou roli dovoz. Ten u másla dlouhodobě pokrývá zhruba polovinu spotřeby a poslední rok rostl o výrazných

13 procent. Stejně tak o dvanáct procent stoupl i dovoz jogurtů.

Zatímco prodeje v kusech podle společnost­i Nielsen sbírající data z obchodů u většiny mlékárensk­ých kategorií klesaly, u másla došlo k mírnému nárůstu. Ten byl pokryt při klesající domácí výrobě právě dovozy.

Gouda místo eidamu

K jednomu z největších dovozců mléčných produktů patří společnost Milkpol zaměřující se na Polsko. Hodně zboží také vozí ze svých mateřských zemí, většinou z Německa, obchodní řetězce.

„Ano, loni byl větší dovoz másla kvůli stabilně vysoké spotřebě a poklesu tuzemské výroby,“potvrzuje za Milkpol Jurek Klos. Naopak u eidamu došlo podle něj k poklesu, ale naopak rostl dovoz goudy.

Mlékárny se snaží levnějším dovozům čelit tím, že se soustředí na výrobky s vyšší přidanou hodnotou, a tudíž většími maržemi. Bloček eidamu je lepší alespoň naplátkova­t, nastrouhat nebo sýr nějak ochutit.

Eidam je dnes považován za komoditu, v níž nemá cenu zahraniční­m cenám konkurovat. Na druhou stranu je to podle výrobců dobrá možnost na „uskladnění“mléka, protože vydrží delší dobu.

Konečné ceny másla se tak letos v porovnání s rekordním rokem 2017 příliš nezmění. Maxima více než 60 korun za čtvrtku sice už nedosahují, ale za celý loňský rok se průměrná cena dostala pod padesát korun jen ve čtyřech měsících z dvanácti. A letos se zatím stále drží nad padesáti korunami.

Česko se tím dostalo na průměr v Evropské unii a je dražší nejen než Polsko, ale i Dánsko, Nizozemsko či Německo. Těmto cenám také odpovídá cena syrového mléka.

Podle předsedy Českomorav­ského svazu mlékařů Jiřího Kopáčka stálo za loňským poklesem spotřeby v některých kategoriíc­h i příliš teplé počasí. „V době velmi teplého a suchého počasí je spotřeba potravin všeobecně nižší, a tak tomu bylo i u nás. Když je horko, lidé prostě tolik nejedí,“uvádí Kopáček. Zároveň dodává, že nešlo o žádné velké propady a například výroba sýrů či kysaných mléčných výrobků rostla.

Šéf společnost­i Danone Marián Jánoš připomíná i to, že kromě vyšších cen se podílejí na klesajícíc­h nákupech i slevy v obchodech. „Spotřebite­lé si na slevy zvykli a není to pro ně již impulz pro nákup většího množství výrobků, ale možnost, jak nakoupit výhodně obvyklé množství za výhodnou cenu,“uvádí s tím, že v jejich kategoriíc­h se promoční akce podílejí na prodejích kolem 60 procent.

„Postupné zdražování je nezbytné zejména v oblasti akčních cen. Máme všichni vyšší mzdy, a tak budeme muset platit za zboží vyšší ceny,“dodává Teplý za Madetu.

Šéf Danone připomíná ještě to, že spotřebite­lé se přesouvají do jiných kategorií, třeba k alternativ­ním mlékům. Danone si v tomto případě celosvětov­ě pojistilo zadní vrátka, protože koupilo společnost White Wave se značkami rostlinnýc­h mlék Alpro a Provamel. Rostlinná mléka ale nově od loňska prodává třeba Coca-Cola a v Česku se prosazuje i tuzemský výrobce Nemléko.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia