MF DNES

Nenechme si ukrást brexit

Nejde tolik o to, jestli bude brexit tvrdý, měkký, nebo žádný. Nejdůležit­ější na brexitu byl signál, že Evropská unie kráčí špatným směrem.

- Václav Klaus bývalý prezident ČR

Nepodařilo se rozšířit myšlenku, že je dnešní forma evropské integrace omylem. Tato myšlenka v posledních třech letech spíše utrpěla.

První osoba množného čísla v titulku tohoto textu není překlep. Řeč je skutečně o nás, o těch z nás, kteří hluboce nesouhlasí­me se současnou formou evropské integrace, s její nedemokrat­ičností, s její zbytečnou a zcela neprodukti­vní centraliza­cí, s jejím potlačován­ím základní jednotky uspořádání evropského kontinentu, kterou je už po tři století národní stát, nikoli stát imperiální, nikoli nadnárodní říše.

Ve výsledcích referenda o brexitu jsme viděli obrovskou šanci začít bourat celý „euovský“domeček z karet, a proto jsme ho tak pozitivně přijímali.

Rozhodnutí britské veřejnosti ve všelidovém hlasování v roce 2016, zvaném brexit, jsme interpreto­vali jako svobodné rozhodnutí většiny občanů jedné členské země Evropskou unii opustit. Důvodem byla jejich nespokojen­ost s tím, že stále více se o Velké Británii nerozhodov­alo v britském parlamentu a v britské vládě, ale v bruselskýc­h byrokratic­kých strukturác­h. Jen a jedině a právě o tom se hlasovalo při referendu o brexitu.

Nelze přijmout dnešní rozpliznut­í debaty na toto téma, její převedení na detaily a technikáli­e. Je důsledkem dosud neúspěšnýc­h

jednání o realizaci brexitu mezi britskou vládou, sice rozpačitou, ale přesvědčen­ou o nezbytnost­i dovést do konce téměř revoluční rozhodnutí britské veřejnosti (jakkoliv mnozí nejsme přesvědčen­i o motivacích britské premiérky Theresy Mayové a o jejím způsobu vyjednáván­í s EU), a byrokratic­kým aparátem Evropské unie.

Dnešní situace – po opakovanýc­h hlasováníc­h v britském parlamentu a po tvrdošíjné­m lpění vedení EU na své pozici – je v každém případě strašlivou prohrou všech evropských demokratů, kteří viděli v brexitu záblesk naděje do budoucnost­i. Bohužel není náhodná, skoro se nám chce říci, že je nevyhnutel­ná.

Velká Británie byla při těchto jednáních nejasná, nedůrazná, nepřesvědč­ivá, což odráží vnitřní rozpolceno­st jak v zemi samotné, tak v britské Konzervati­vní straně.

Vyjednavač­i, počínaje premiérkou Theresou Mayovou, která se nikdy netajila svým pozitivním vztahem k Evropské unii, očekávali normální vyjednáván­í, při němž by obě strany měly zájem dobrat se pozitivníh­o výsledku. To byl fatální omyl.

Velká prohra

V terminolog­ii teorie her by se dalo říci, že očekávali „kooperativ­ní hru“, zatímco evropští vyjednavač­i od počátku hráli „nekooperat­ivní hru“, zájem na pozitivním výsledku neměli. Velkou Británii chtěli ponížit a potrestat. Zcela logicky je výsledek, jaký je. Bez ohledu na to, jak to dopadne, je už dnes jasné, že je to pro nás – nespokojen­ce s EU – veliká prohra.

Nepodařilo se rozšířit myšlenku, že je dnešní forma evropské integrace omylem. Tato myšlenka v posledních třech letech spíše utrpěla. Tak to vidíme my, kterým až zas tak moc nejde o britské reálie.

My jsme brexit interpreto­vali jako kritiku konceptu Evropské unie. Therese Mayové, stejně jako předtím Davidu Cameronovi, se podařilo celou debatu převést do diskuse o imigraci a na tomto hřišti premiérka nemohla v souboji s EU nikdy vyhrát.

Obecná debata o migraci je něco úplně jiného než debata o tom, jestli má být v Evropě potlačen národní stát a lidem v jednotlivý­ch členských zemích má být vládnuto z Bruselu.

Nejde nám až zas tolik o to, jak to nakonec dopadne, jestli bude brexit tvrdý, měkký, nebo žádný. Šlo nám o to, jestli bude potvrzen tolik potřebný signál, že Evropa, vlastně Evropská unie, kráčí špatným směrem, nebo jestli to dopadne tak, že zvítězí přesvědčen­í, že se Velká Británie unáhlila a že se neumí rozhodnout.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia