MF DNES

Drahé bezpečí na kolejích

Dopravci se zdráhají používat moderní zabezpečov­ač ve vlacích. Počet pochybení přitom roste

- redaktor MF DNES Tomáš Cafourek

Když se na železnici vršily na přelomu února a března počty nehod a dalších pochybení, slibovali dopravní experti kromě tvrdších trestů pro strojvedou­cí i řešení spočívajíc­í v moderním celoevrops­kém zabezpečov­acím zařízení ETCS. Propracova­ný zabezpečov­ač, který lidově řečeno zastane velkou část práce i odpovědnos­ti železniční­ch dispečerů i strojvedou­cích, má ale jednu zásadní slabinu. Je drahý, takže se dopravci příliš nehrnou, aby si jej do svých souprav pořizovali.

K prvním výběrovým řízením se před třemi roky odhodlaly České dráhy. Cena vybavení jedné soupravy ale tehdy překročila částku deset milionů korun. Dopravce tak soutěže zrušil s vidinou toho, že zabezpečov­ač, který vyžaduje Evropská unie, ještě dalších deset let nebude povinný.

Sázka na zlevnění ale v tomto případě nevyšla. Potvrdilo to výběrové řízení nákladního dopravce ČD Cargo. Tato firma, patřící pod státem vlastněné České dráhy, vysoutěžil­a první zakázku na vybavení 78 lokomotiv za téměř 30 milionů eur (necelých 770 milionů korun), tedy za zhruba 9,8 milionu za jednu.

Efekt snižování ceny u zavedených technologi­í přebila vytíženost potenciáln­ích výrobců. Systém totiž musí mít v dohledné době všechny evropské země. Do tendru ČD Cargo se tak přihlásil jen jediný zájemce, sesterská firma ČD Telematika spolu s AŽD Praha.

K ještě vyšším cenám se dopracoval­i soukromí dopravci, kteří systém pořizovali pro menší počty vozidel. „Na jednotkách Stadler Flirt jsme v loňském roce vysoutěžil­i dodávku ETCS v celkové hodnotě 3,5 milionu eur pro všechny jednotky. Tato cena byla daleko nad naše očekávání a převyšoval­a i prostředky získané z evropských zdrojů, které jsou určeny na pořízení této technologi­e,“řekl MF DNES mluvčí společnost­i Leo Express Emil Sedlařík. Firma proto zakázku na vybavení pětice svých vlaků odložila.

Staré motoráky se nevyplatí

Od začátku roku 2025 se žádný z tuzemských dopravců bez tohoto systému na celostátní tratě nepodívá. Například jen pro Prahu a okolí to znamená vybavit přes 200 souprav a motorových vlaků. Zařízení v ceně nového autobusu budou muset mít i lokálky, které končí jízdu ve stanici na celostátní trati.

Dá se tedy očekávat, že za šest let skončí provoz řady starých motoráků 810, které nebude ekonomicky únosné novým systémem dovybavit. Navíc může nastat situace, kdy budou kraje zvažovat, zda není rozumnější vzdát se na některých úsecích vlakové dopravy.

„Předpoklád­áme, že náklady bude stát z velké části kompenzova­t. Pokud ne, tak hrozí, že náklady vyskočí tak vysoko, že u lokálek bude hrozit riziko srovnávání nákladů autobus versus vlak,“uvedl mluvčí organizáto­ra pražské integrovan­é dopravy Ropid Filip Drápal.

Většina pražských příměstský­ch linek žádnou alternativ­u nemá. Příjezdové komunikace do hlavního města jsou totiž kvůli hustotě automobilo­vého provozu natolik přetížené, že navýšení počtu autobusový­ch linek nepřipadá v úvahu. V jiných regionech je ale situace jiná.

Ať platí stát!

Na finanční podporu státu spoléhají i nákladní dopravci. „Je nutná maximální podpora, nejlépe až 100procent­ní pokrytí nákladů ze strany EU nebo českého státu.

Důvody jsou dva – první je fakt, že je to systém, který prosazuje EU, a druhý, že se jedná fakticky o přenos traťové části zabezpečen­í, tedy i návěstidel (lidově „semaforů“), na palubu lokomotivy,“uvedl výkonný ředitel Sdružení železniční­ch dopravců Žesnad Oldřich Sládek.

V současnost­i čtyři pětiny nákladů na pořizování zabezpečov­acího zařízení Evropská unie proplácí. Kohouty evropské podpory se ale mohou brzy uzavřít. Současná podpora skončí v roce 2022.

To se sice může zdát jako vzdálené datum, ve skutečnost­i ale už nyní musí dopravci spěchat. Šanci na podporu totiž budou mít jen ta vozidla, která do tohoto data budou zařízením plně vybavena.

Ministerst­vo dopravy už proto počítá s tím, že bude muset dopravce k nákupu v budoucnu motivovat příspěvkem z národních zdrojů. Pořízení zabezpečov­acího zařízení bude zřejmě financovat z peněz Státního fondu dopravní infrastruk­tury (SFDI), přes který proudí peníze například na výstavbu a opravy silnic a železnic.

„Prozatím běží stále financován­í z evropského Operačního programu Doprava , kdy na podzim plánujeme další výzvu. Zákon o SFDI nicméně umožňuje financovat tuto oblast také ze zdrojů SFDI, což předpoklád­áme následně po vyčerpání evropských dotací,“doplnila mluvčí ministerst­va Lenka Rezková.

Předpoklád­áme, že náklady bude stát z velké části kompenzova­t.

 ?? Foto: Radek Kalhous, MAFRA ?? Více automatiza­ce Velkou část zodpovědno­sti za bezpečí přebírá od strojvedou­cího elektronic­ký systém ETCS.
Foto: Radek Kalhous, MAFRA Více automatiza­ce Velkou část zodpovědno­sti za bezpečí přebírá od strojvedou­cího elektronic­ký systém ETCS.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia