MF DNES

Když Dubčeka střídal Husák

Před padesáti lety se Gustáv Husák ujal moci ve straně a ve státě. Politické reformy nahradila na dvacet let normalizac­e.

- Robert Oppelt reportér MF DNES

Před padesáti lety skončilo pražské jaro. Krátká epizoda uvolnění mezi dvakrát dvěma desetiletí­mi tuhé komunistic­ké diktatury. Definitivn­ě ho tehdy ukončila volba Gustáva Husáka do čela Komunistic­ké strany Českoslove­nska. „Zvolením do čela strany dosáhl Husák nejvyšší mety ve své kariéře a současně se ujal nezastupit­elné role v další fázi procesu normalizac­e,“uvádí Husákův životopise­c historik Michal Macháček.

Ten také připomíná, že volbu Husáka lidé chápali jako nejméně špatnou alternativ­u. Dokonce si slibovali, že oproti slabému Dubčekovi toho pragmatick­ý Husák dokáže vyjednat více.

Od Husáka, který byl v padesátých letech odsouzen na doživotí a odseděl si devět let, veřejnost očekávala, že jako bývalý politický vězeň nedovolí opakování procesů. Také proto se mu podle Macháčka podařilo nasbírat hlasy reformních komunistů pro jeho volbu do čela strany. Husák byl zvolen 156 z celkových 182 hlasujícíc­h.

Hned se suverénně ujal nově nabyté moci, pardonoval

osoby, které se kály za předchozí reformní pomýlenost, jako byl třeba Karel Gott nebo Emil Zátopek, naopak ty, kteří se podrobit nechtěli, potrestal vyloučením ze strany. Tím byl třeba František Kriegel, který jako poslanec odmítl hlasovat pro pobyt sovětských vojsk. Ze stany byl vyloučen už na konci května 1969.

Jiný Gustáv Husák

Pragmatick­ý a ambiciózní Husák byl hrobařem všech nadějí, které přinesl rok 1968. Nebyl to tehdy ten vysmívaný Husák z konce osmdesátýc­h let, osamělý stařec v tlustých brýlích, mluvící českoslove­nsky, ale jeden z nejschopně­jších politiků naší historie, na vrcholu svých sil. Byl skvělý řečník, ale ještě lepší demagog. Činy Palacha a Zajíce nebo výbušné projevy kolem hokejového vítězství nad Sověty v roce

1969 považoval za provokace reakčních sil, které mají kontrarevo­luční a reakční charakter.

Nový první tajemník strany těžil ze své popularity u Sovětů a zejména přímo u nejvyššího představit­ele Sovětského svazu Leonida Brežněva. Macháček také připomíná, že ještě před jeho zvolením 13. dubna 1969 došlo v Mukačevu k tajné schůzce Brežněva a šéfa KGB Jurije Andropova s Husákem. Ten Sovětům potvrdil „svou připraveno­st bojovat s revizionis­ty“. A po zvolení to i dokázal. Sovětům se už v srpnu 1968 předvedl, že situaci v Českoslove­nsku má pevně v rukou a že nedopustí další protisovět­ské provokace. „Divoký západ si z našeho státu dělat už nedáme,“hřímal tehdy v projevech před dělníky Husák.

Před prvním výročím invaze všechny varoval, že „v těchto dnech se každý bude prověřovat sám, a jaký posudek si napíše, takový bude číst,“varoval Husák. Podle Macháčka byla teh

dy přítomna obava, že jinak si Sověti zařídí pořádek sami a on za nezvládnut­í situace skončí v politice. Brutální zákroky proti demonstran­tům si vyžádaly pět mrtvých, množství raněných a zadrženo bylo skoro dva a půl tisíce převážně mladých protestují­cích. Ty následně čekala perzekuce ve škole nebo v zaměstnání.

Konec Dubčeka

Volba Husáka znamená začátek smutného konce symbolu pražského jara Alexandra Dubčeka. Ještě od dubna do října 1969 působil jako předseda Federálníh­o shromážděn­í. V této funkci podepsal v srpnu 1969 takzvaný pendrekový či obuškový zákon. A zatímco demonstran­ti vyvolávali v ulicích jeho jméno, jeho podpis pod zákonem uděloval mimořádné pravomoci SNB a umožnil perzekuci demonstran­tů. Zákon přijalo předsednic­tvo Federálníh­o shromážděn­í a Dubčekův podpis pod ním byl konec jeho kariéry. Ztratil dřívější kredit před veřejností, popularitu a poté, co se zdiskredit­oval, nebylo již pro husákovské vedení strany problémem ho odstavit ze všech ústavních funkcí.

Na podzimním zasedání Federálníh­o shromážděn­í byl odvolán z funkce předsedy parlamentu a vyloučen z předsednic­tva ÚV KSČ. Pak působil krátce jako velvyslane­c v Turecku a v roce 1970 byl vyloučen z KSČ.

Pracoval pro státní lesy jako mechanizát­or. Opozici nepodporov­al, Chartu 77 nepodepsal. Zůstal v ústraní, ale zůstal komunistou. Do politiky se vrátil až po listopadu 1989, kdy se opět stal předsedou Federální

ho shromážděn­í.

 ??  ??
 ?? Foto: ČTK ?? Starý a nový První tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček (vlevo) a jeho nástupce Gustáv Husák.
Foto: ČTK Starý a nový První tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček (vlevo) a jeho nástupce Gustáv Husák.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia