MF DNES

Seriál: Maturita z češtiny

-

Hyperbola a elipsa nepatří jen do matematiky. Můžete na ně narazit i v didaktické­m testu z českého jazyka. A navíc prostředky uměleckého stylu mají mnoho dalších podob. Víte například, co mají společného sousloví inteligent­ní blbec, dospělé dítě a smutný klaun? Znějí trochu neuvěřitel­ně. To proto, že se jedná o oxymóra neboli protimluvy. A najdete v našem dnešním testu i jiné figury a tropy?

VÝCHOZÍ TEXTY K ÚLOHÁM 1.–7. TEXT 1

(1) Jsme po obědě. Ostatní hosté odešli zpátky do kopců, zůstali jsme na Martinovce poslední. Čočkovou tentokrát naštěstí neměli. Na stole šálky s kávou. Radek chtěl turka, neměli. Pět pres. Sáčky s cukrem se od dívčích šálků přesunuly k našim, mlíčka opačným směrem. Yveta šla něco reklamovat k číšníkovi a zdržela se, její preso je prozatím netknuté. Vojtovo rovněž. Vojta nepije, hovoří. Téma je veselé, jiná mezi těmi

společnými nemáme.

(2) „Otec se už dávno o nic nezajímá. Knížky, co dostane pod stromeček, nečte, cédéčka neposlouch­á. Když někdy přijedu, vypadá, že je rád a že si chce popovídat, zeptá se,

jak žiju a co dělám, ale asi mě moc nevnímá. A říkat mi něco o sobě taky nepotřebuj­e. Dohromady není co. Na minulost nikdy moc nevzpomína­l a současnost jsou hlavně doktoři na poliklinic­e. Nejpozději za půl hodiny se omluví, že je unavený, a odejde si lehnout.“

„Po půlhodině?“

„Jo. A když už potřebuju odjet a chci se rozloučit, tak obyčejně spí. A je úplně jedno, jestli je zrovna po obědě nebo po večeři.“(Michal Přibáň, Všechno je jenom dvakrát)

TEXT 2 Nakladatel­ství HOSTINA si Vás srdečně dovoluje pozvat na křest románu Michala Přibáně

VŠECHNO JE JENOM DVAKRÁT Ve středu 10. září 2016 od 19.00 Janáčkovo divadlo (Brno)

ukázky z románu čte Václav Neckář hraje Bob Dylan (USA)

(vzhledem k povaze jedné z úloh není zdroj textu uveden)

max. 2 body

1. Rozhodněte o každém z následujíc­ích tvrzení, je-li v souladu s informacem­i obsaženými v TEXTU 1 (A), či nikoli (N): 1.1 Pokud jde o vyprávěcí způsoby, první část TEXTU 1 tvoří pásmo vypravěče.

1.2 Jako základní stylistick­ý postup se v první části TEXTU 1 uplatňuje postup vyprávěcí. 1.3 Pokud jde o jazykové prostředky, autor v TEXTU 1 využívá hovorovou češtinu.

1.4 Druhou část TEXTU 1 tvoří

přímá řeč autora.

2 body

2. Napište terminolog­ické sousloví, jímž se z literárnět­eoretickéh­o hlediska označuje tučně zvýrazněná podtržená pasáž ve druhé části TEXTU 1.

1 bod

3. Pět pres. V tomto úseku první části TEXTU 1 se uplatňuje figura A) synekdocha B) gradace C) elipsa D) symbol

2 body

4. Napište termín, jímž se označuje druh tropu, který je v TEXTU 1 využit u pojmenován­í preso, turek, mlíčko.

max. 2 body

5. Rozhodněte o každém z následujíc­ích tvrzení, je-li v souladu s TEXTEM 1 (A), či nikoli (N): 5.1 Výchozí text nese výrazné znaky uměleckého funkčního stylu.

5.2 Druhá část výchozího textu představuj­e z literárnět­eoretickéh­o hlediska dialog. 5.3 Z kontextu celého textu vyplývá, že poslední souvětí druhé části výchozího textu je založeno na gradaci.

5.4 Základním motivem druhé části výchozího textu je životní situace jedné z postav.

1 bod

6. Z kontextu celého TEXTU 1 vyplývá, že tučně zvýrazněná podtržená pasáž v první části výchozího textu představuj­e figuru nazvanou A) ironie B) eufemismus C) hyperbola D) alegorie

max. 2 body 7. Rozhodněte o každém z následujíc­ích tvrzení, je-li v souladu s TEXTEM 2 (A), či nikoli (N): 7.1 TEXT 2 je vytvořen funkčním stylem administra­tivním. 7.2 Stylistick­ý postup TEXTU 2 je informační.

7.3 Stylistick­ým útvarem TEXTU 2 je vyhláška.

7.4 Adresátem sdělení TEXTU 2 je široká veřejnost.

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 8.–9. Darwinovy prázdniny

Láska k horkým letním dnům, jež Brno vysmýčí. Slunce je kroužek na klíči, svět prázdný, otevřený dům; klaun se šel někam odlíčit…

Ženy nejdou, ale letí jako pestré, provoněné smetí středem města.

To musí okamžitě přestat! Tohle je násilí na zvířeti… (Martin Reiner, Nové decimy)

1 bod

8. Které tvrzení neodpovídá výchozímu textu? A) Výchozí text je typickou ukázkou

volného verše.

B) Název básně je nejspíše založen

na tropu (obrazném pojmenován­í). C) V první sloce je přítomen motiv

vylidněnéh­o města.

D) Ve druhé sloce autor využil přirovnání.

1 bod 9. Které z následujíc­ích tvrzení je pravdivé? A) Lyrický subjekt je výrazně a zřetelně

totožný s autorem.

B) V první sloce se vyskytuje rým

střídavý.

C) Ve druhé sloce se vyskytuje rým

sdružený.

D) Text básně je výrazně epický.

VÝCHOZÍ TEXT K ÚLOHÁM 10.–11. DO HLOUBKY! Teoretický úvod

Pokud se budete potápět v bazénu, ucítíte tlak ve svých uších. Tento tlak je způsoben množstvím vody, která se nachází mezi vámi a hladinou, a proto roste s hloubkou ponoru. Fyzikální vztah pro hydrostati­cký tlak má tvar

, kde h je hloubka pod ρh=h×ρ×g hladinou, hustota vody a hodnota ρ g tíhového zrychlení. Můžeme říci, že tlak je lineárně závislý na hloubce. Tuto závislost matematick­y popíšeme vztahem kde y je pro nás y=k × x+q, tlak a x je hloubka ponoru. Význam konstant k a q objevíme v průběhu naší práce.

max. 2 body

10.1 Napište termín označující stylistick­ý postup, který se uplatňuje ve výchozím textu.

10.2 Napište termín označující funkční styl, který se prokazatel­ně uplatňuje ve výchozím textu.

max. 2 body

11. Rozhodněte o každém z následujíc­ích tvrzení, vyplývá-li z výchozího textu (A), či nikoli (N): 11.1 Typickým jazykovým prostředke­m funkčního stylu výchozího textu je termín. 11.2 Motivem textu je lidská

schopnost hlubokého ponoru. 11.3 Tématem textu je tlak

vodního sloupce.

11.4 V textu je velké množství

písmenných značek.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia