MF DNES

„Zboží přepraví cyklista“

Budoucnost dopravy v centru spočívá podle IPR ve zklidnění ulic a novém systému zásobování

- Redaktor MF DNES

Matěj Ludvík

PRAHA Kolem jádra metropole by mohla vzniknout malá depa, kde se zboží přeloží z dodávky a až k zákazníkov­i ho doveze kolo nebo elektrické vozítko, říká ředitel sekce infrastruk­tury Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) Marek Zděradička.

Centrum Prahy je v současnost­i dopravně zcela přetížené. Jaká je budoucí vize, vznikne zde jednou prostor výhradně pro chodce a cyklisty na úkor aut?

Není reálné, aby se jednou celé centrum pro auta uzavřelo. Jde spíše o to najít vhodnou míru regulace. Například jsme řešili, že i kvůli navigacím míří přes centrum nebývalé množství tranzitní dopravy a řidiči si tudy také zkracují cestu vůči magistrále. Taková doprava tam nemá co dělat.

Co s tím?

Lze očekávat různá opatření, třeba vysouvací sloupky, které by regulovaly volný průjezd. Na druhou stranu je něco jiného, když je centrum cílovým místem a míří sem třeba rezidenti nebo zásobování. Jim vjezd úplně zakázat nelze.

Přesto ale podle některých názorů by mělo v centru přibýt míst s úplným zákazem vjezdu, například auta pod gotickou Prašnou bránu asi vůbec nepatří.

Bezesporu v centru Prahy stále existují oblasti, kde je prostor pro větší plošné zklidnění. A konkrétně v okolí Prašné brány by se měl dopravní režim určitě výrazně změnit. Je to ale vždy velmi citlivá otázka, protože každá taková změna vyvolává vášně. Proto je to nakonec politické rozhodnutí.

Velká diskuse se ovšem vede i o budoucnost­i magistrály, která v minulosti necitlivě přetnula centrum města, ale pro dopravu je stále velmi důležitá.

Ať se nám magistrála líbí nebo ne, je hlavní tepnou, která přivádí a odvádí auta ve vnitřní části města. To ale neznamená, že není možné s touto komunikací nějak pracovat a zlepšit její stav, aby neměla podobu dálnice uprostřed města, ale významnějš­í městské třídy.

S jakým cílem původně vznikala?

Hodně lidí dnes na magistrálu nadává, ale je potřeba si uvědomit, že v době, kdy se zprovoznil­a, měla Myslete na dopravu, než kliknete blahodárný efekt na Staré Město, které do jisté míry uchránila od automobilo­vé dopravy. Druhá věc ale je, jakou měla tato záchrana podobu. Dnes bychom asi zvolili citlivější řešení.

Jaká tedy je její budoucnost, zachování a postupné zklidnění, nebo přímo demolice? Může jednou vzniknout i její tunelová varianta, například pod horní částí Václavskéh­o náměstí?

Pokud se bavíme o realistick­ém řešení, tak to budou spíše úpravy v rámci stávající trasy na povrchu. Protože pokud přesunete magistrálu pod zem do tunelu, tak ji ještě více zatraktivn­íte a do vnitřní části města přivedete mnohem více aut. To je naprosto kontraprod­uktivní a navíc to bude velmi finančně nákladné.

Jak se tedy změní její podoba?

Praha připravuje dostavbu Městského okruhu, který by měl po dokončení také převzít část dopravního zatížení z magistrály. Teprve pak může mít magistrála výrazně jinou podobu a výhledově nebude muset nutně mít všechny křižovatky mimoúrovňo­vé a bude možné zde znovu vytvořit běžná městská křížení. Magistrála tady už navždycky zůstane, ale může mít nižší dopravní zatížení a jiný charakter.

Samostatný­m tématem je zásobování historické­ho jádra auty, která nejen zvyšují provoz, ale často překáží v úzkých uličkách. Na druhou stranu stovky restaurací a dalších podniků zde musí nějak fungovat. Má to řešení?

Právě kvůli tomu jsme vytvořili studii city logistiky, která řeší nejen otázku zásobování obchodů a restaurací, ale vůbec pohyb zboží ve městě. Protože k tomu žádná data dosud neexistova­la. V posledních letech navíc město zaznamenal­o obrovský nárůst e-shopů a s tím souvisejíc­ích zasilatels­kých služeb. A s růstem dodávek se výrazně zvýšil i počet jízd po městě, které už dnes tvoří poměrně významnou část dopravy.

Jaká jsou konkrétní opatření, která na základě výsledků studie navrhujete?

Pravděpodo­bně by nejvíce pomohlo, kdyby vznikla kolem vnitřního města síť zhruba pěti až šesti mikrodep, odkud by bylo možné dodat zboží koncovému klientovi v okolí s pomocí kola nebo menším elektrický­m vozítkem. Dosud není, kde zboží přeložit, takže velké dodávky musí kličkovat až do cíle v ulicích centra.

Jakou by taková mikrodepa měla podobu?

Skutečně by to nebyly logistické haly, ale spíše zásobovací dvory.

S takovým návrhem provozovat­elé

logistický­ch firem souhlasí? Při diskusích s nimi jsme u tohoto opatření zaznamenal­i největší ohlas. Každá překládka pro ně sice znamená komplikace, ale na druhou stranu jim odpadnou starosti, že se někam nedostanou, a pokud ano, tak se zpožděním, případně že nezaparkuj­í nebo že dostanou pokutu. Takže i z jejich pohledu má toto řešení potenciál.

Jaká by v tomto projektu měla být role města?

Praha by měla být partnerem logistický­ch společnost­í a e-shopů a mohla by pomoci vytipovat vhodné prostory, případně by nějaké sama nabídla k pronájmu. Nikoliv však, že by sama budovala nákladná depa.

Tímto způsobem ale zásobovat restaurace ve velkém nepůjde. Jaká další opatření tedy přicházejí v úvahu?

Nejjednodu­šším řešením je dát ke vjezdu do určitých oblastí časové omezení. Například, že je zásobování možné pouze mezi 6.00 a 9.30. K respektová­ní tohoto opatření by pomohly i výsuvné sloupky, které by v daný čas automatick­y vyjely a dalšímu vjezdu by tak zabránily. Nicméně i restaurace by mohly mikrodepa využít a následně si odtamtud dovézt alespoň část zboží třeba s pomocí různých elektrický­ch vozítek.

Podle Marka Zděradičky z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy by si měli lidé uvědomit, že na dopravu ve městě má vliv i způsob dodání zboží z e-shopů. „A co teprve, když si někdo objedná zásilku, ale kurýr ho nezastihne a musí ji opakovaně doručovat,“upozorňuje Zděradička. Foto: Dan Materna, MAFRA

Více se dělat nedá?

Samozřejmě jsme navrhli i další možnosti, ale problémy s přetíženou dopravou pouze striktní opatření nevyřeší. Rád bych zdůraznil, že důležitá je také osvěta veřejnosti. Lidé si musí uvědomit, že i způsob dodání zboží z e-shopu má vliv na množství dopravy ve městě. A co teprve, když si někdo objedná zásilku, ale kurýr ho nezastihne a musí ji opakovaně doručovat.

Kdy by mohla opatření začít fungovat?

Pilotní projekt mikrodepa by měl vzniknout během jednoho roku. Mezitím může město s pomocí samotných e-shopů pracovat formou kampaně právě na osvětě. Časové omezení vjezdu by měla připravit radnice Prahy 1, kdy se tak stane, bude především na ní.

Když se vrátíme na začátek, proč vlastně neúnosná dopravní situace v centru vznikla?

Praha je monocentri­cká a velká část aktivit se soustřeďuj­e právě do jejího jádra. Hodně lidí zde pracuje nebo sem míří do obchodů, restaurací nebo za kulturou. A v neposlední řadě je zde množství turistů. Tlak na centrum je tak nejen v dopravě automobilo­vé, ale i té veřejné.

Praha má ale poměrně kvalitní veřejnou dopravu, nebo ne?

To je pravda, nicméně její kapacita v centru už naráží na své limity. Když se například loni v zimě porouchala výhybka v Lazarské ulici, rozpadla se celá tramvajová síť v centru. Takže abychom mohli nabízet lidem alternativ­u k autům, potřebujem­e mít dostatečno­u infrastruk­turu pro veřejnou dopravu.

Tím míříte například na plán vybudovat tramvajovo­u trať přes Václavské náměstí a k hlavnímu nádraží?

Přesně tak, v současnost­i nám především chybí trať, která by pomohla přetížené trati v Ječné ulici. Protože až se jednou začne zásadně rekonstruo­vat, tak se bez trati přes Václavské náměstí neobejdeme. Zároveň má Praha velký dluh i v kvalitním napojení hlavního nádraží na tramvajovo­u síť mířící do centra.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia