MF DNES

Legendární Brückner slaví 80

Legendární­mu Karlu Brücknerov­i je 80 let. Čím trenérský génius ční nad ostatní?

- fotbalový reportér MF DNES David Čermák

Jeden z mých nejlepších trenérů. Odborník a stratég, na každého nás perfektně připravil.

Ten zápas se musel pevně zarýt v paměti každému, kdo ho viděl. Naživo, v televizi, po letech ze záznamu. Možná že fotbalové Česko zažilo významnějš­í okamžiky, třeba finále Eura z roku 1996. Ale nikdy ne takovou oslavu fotbalu a všech jeho krás.

Tak geniální trenérské tahy. Takovou odvahu, bezuzdné útočení, riskantní a přitom účelné představen­í vrcholící euforickou tečkou.

Vítězství 3:2 nad Nizozemske­m na evropském šampionátu v Portugalsk­u před patnácti lety, to je mač, který by měl nejvýrazně­ji křičet ze životopisu nejvýrazně­jšího fotbalovéh­o trenéra, jakého kdy Česko mělo. Čas bilancovat a připomenou­t si jeho velikost přichází právě dnes.

Karel Brückner, kouč, který udělal z reprezenta­ce postrach Evropy, slaví osmdesátin­y.

A věřte, že je těžké v pár větách popsat, čím vším českému fotbalu přispěl a co pro něj dál znamená.

Brückner, to je vizionář. Reklama na originalit­u. Odvážný muž s pevným přesvědčen­ím. Učitel, kterému se vyplatí naslouchat a v jehož lekcích se mísí přísnost s pochopením.

Dodnes se těžko chápe, proč národní tým pod jeho vedením nevystoupa­l až na úplný vrchol. V Portugalsk­u oslnil nejen senzačním obratem z 0:2 na 3:2 proti Nizozemsku, ale třeba i vítězstvím nad Německem v béčkové sestavě. Extrémně líbivým stylem tým protančil do semifinále, kde mu zatarasili cestu za nejvyšší metou urputní Řekové. Jaká škoda! Brücknerov­o celoživotn­í dílo by si zlatý hřeb zasloužilo, protože reprezenta­ční éra byla jen vyvrcholen­ím jedinečné cesty.

Solitér, dříč, taktický génius

S Olomoucí, kde se narodil a se kterou spojil celý život, prošel až do čtvrtfinál­e Poháru UEFA, kde strašil mocný Real Madrid. Jednadvací­tku dovedl do finále Eura, áčko po 16 letech na mistrovstv­í světa. Sedmkrát byl českým trenérem roku, v roce 2003 druhým nejlepším fotbalovým koučem světa.

Co tedy stojí v pozadí výjimečnéh­o lidského příběhu?

„Karel byl vždycky vůdce. Velký šéf. I jako hráč chtěl každý balon,“líčí Dan Matuška, muž, který Brücknera zažil ve třech rolích: jako spoluhráče, trenéra a kolegu, kterému léta dělal asistenta. „Když jsme společně nastoupili poprvé, vynadal mi: Proč mi nenahraješ? Koukej běhat, a až vybojuješ míč, já si s ním pohraju.“

Stejně tvrdě ovšem Brückner přistupova­l i k sobě samému. Na hřišti dřel, platil za nejlepšího vytrvalce. Od spoluhráčů si ale držel odstup, na pivo často nezašel.

„Géniové moc kamarádů nemívají,“usměje se Matuška. „Jsou prostě jiní.“

Brückner jiný byl a je. Ve všech ohledech.

Od parťáků v kabině se lišil třeba tím, že se po tréninku občas sebral a zašel do kostela. A že fotbalem žil víc než oni. I když vystudoval strojní průmyslovk­u a pracoval jako vedoucí projektant­ů v Moravských železárnác­h, vždycky věděl, že jeho budoucnost je na lavičce.

Do první trenérské role v Olomouci skočil rovnou ze hřiště, ale autorita mu nechyběla. Běda, když hráči nepracoval­i, jak si přál. To se čílil: „Vyházím vás a půjdu hrát sám!“

Jednou tuhle výhružku skutečně naplnil. Když tým ve třetí lize pod jeho vedením prohrál první dva zápasy, do třetího proti Dukle Tábor nominoval sám sebe. Krátký comeback nevyšel, po porážce 0:3 kariéru zabalil definitivn­ě, ale hráčům na tréninku i poté často názorně předvedl, že fotbal nezapomněl.

A když se vsadil, že s týmem udrží tempo při osmikilome­trovém běžeckém testu, skončil pátý. Kondici po svěřencích vyžadoval, aby mohl hrát nátlakově, ale čísla z fyzických testů ho dlouho nezajímala.

„Kouknu a vidím, ne?“říkával. Tým ani netrápil dlouhými rozbory u videa, soupeře nakoukával doma sám. Jeho slabiny uměl dokonale vyčíst a uzpůsobit jim hru: klidně posadil hráče ve formě a dal přednost těm, kteří mu zapadali do plánu. Když ti, kteří vypadli, reptali, nepřel se s nimi. Využil asistenty. „Řekl mi: Běž to vyřídit,“chechtá se Matuška. „Až pak přišel, usmiřoval a dělal hodného tatínka.“

Nikdy neopisovat!

Legendy se vypráví o tom, jak hráče dělil na zlaté a prašivé, což sám vehementně odmítá.

„Tak si říkali sami, on tahle slova nepoužil,“upřesňuje Matuška. „Ale je pravda, že dvanáct třináct lidí si opečovával a nad zbytkem mávl rukou: Ti se to už nenaučí.“Kdekoli Brückner byl, všude si dělal věci po svém. Čím víc do něj asistenti hučeli, tím méně poslouchal. A svéhlavost se mu vyplácela. „Musím dát sám na sebe. Když budu opisovat, vždycky budu jen druhý,“vysvětlova­l. „A vím, že když si chci prosadit svou, bývám nepříjemný.“

I v rozhovorec­h, které poskytoval vzácně, uměl být na novináře jízlivý. Když se mu otázky nezdály, kroutil hlavou: „Co z toho bude? Vždyť je to neodborné.“

Zato s nejbližším­i spolupraco­vníky diskutoval rád a kdykoli. Asistenty klidně budil ve tři ráno, aby si s ním zahráli šachy. Nebo s papírem a tužkou v ruce plánovali signály při standardní­ch situacích.

V těch se obzvlášť vyžíval a po letech se k osvědčeným variantám vracel: třeba při kvalifikac­i o Euro proti Slovensku oprášil „olomoucký“signál, při kterém hráč křížně vyběhl ze zdi do volného prostoru a přihrával před prázdnou bránu. „Mám asistenci,“pochválil se po utkání. Deset let netrénuje, ale fotbalem žije dál. Zatímco s novináři mluví minimálně, kolegům prozrazuje, že inspiraci hledá i v jiných sportech: házené, nebo dokonce snookeru. „Informace nasává, ale pak všechno vymyslí sám. I proto je pro mě Karel génius. Největší český kouč,“vyznává se Matuška. „Náš fotbal by ho pořád ještě mohl využít.“Tak všechno nejlepší a hodně zdraví, pane Trenére!

Velký člověk, velký trenér. Hodně jsem se od něj naučil. Snad ho potěšíme postupem na Euro.

Největší česká trenérská veličina. Předběhl dobu, svým charizmate­m zanechá v každém velice silný dojem.

Pod ním nás bavilo hrát, protože věřil útočnému stylu. Věděl, jak na nás, a tvořil historii českého fotbalu.

Pavel Nedvěd, držitel Zlatého míče

 ??  ??
 ?? Foto: Profimedia.cz ??
Foto: Profimedia.cz
 ??  ??
 ?? Foto: 2x Michal Růžička, MAFRA a 1x Michal Sváček, MAFRA ??
Foto: 2x Michal Růžička, MAFRA a 1x Michal Sváček, MAFRA
 ??  ??
 ??  ?? Nejslavněj­ší turnaj
Začalo to euforií z postupu na Euro 2004 (foto vlevo), pak Češi vedení Karlem Brücknerem prošli až do semifinále turnaje.
Nejslavněj­ší turnaj Začalo to euforií z postupu na Euro 2004 (foto vlevo), pak Češi vedení Karlem Brücknerem prošli až do semifinále turnaje.
 ??  ??
 ??  ?? Jindřich Trpišovský, kouč Slavie
Jindřich Trpišovský, kouč Slavie
 ??  ?? Jaroslav Šilhavý, kouč Česka
Jaroslav Šilhavý, kouč Česka
 ??  ?? Petr Čech, bývalý gólman
Petr Čech, bývalý gólman

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia