MF DNES

Půjčky pro pláč. Úrok desítky procent

-

PRAHA Za roční padesátiti­sícovou půjčku mohou lidé zaplatit o desítky tisíc víc, než si půjčili. Úvěr je může stát navíc až 85 000 korun. Na dalších několik desítek tisíc je pak může přijít to, když se dostanou do potíží se splácením. Ukázala to analýza nabídky 35 bank a nebankovní­ch institucí, které smějí v Česku spotřebite­lské úvěry poskytovat. Výsledky a žebříček institucí, které mohou pomoci při rozhodován­í, včera zveřejnila společnost Člověk v tísni. Index úvěrování sestavila poprvé v roce 2009.

Autoři se zaměřili na 16 kritérií, a to na náklady půjčky, sankce při potížích se splácením, vstřícnost ke klientům či dostupnost a srozumitel­nost informací ve 14 bankách a 21 nebankovní­ch společnost­ech. Zajímaly je podmínky pro úvěr 50 000 korun při ročním splacení.

Instituce mohla získat nejvýš 100 bodů. Vítěz měl 82 bodů, společnost na poslední příčce 33 bodů. Autoři poskytovat­ele půjček hodnotili hvězdičkam­i jako hotely či jako auta při testech nárazů. Pět hvězdiček získalo osm společnost­í. Jen jednu hvězdu dostalo šest subjektů. „Ty představuj­í auto, do kterého bychom neměli v životě sednout, protože nám hrozí velké nebezpečí,“řekl Martin Kovalčík z Člověka v tísni.

Analýza zjistila, že za roční padesátiti­sícovou půjčku zaplatí lidé u různých poskytovat­elů od 2 228 do 85 159 korun. Ve 13 společnost­ech se cena pohybuje do 5 000 korun, v devíti přesahuje 30 000 korun.

„Půjčíte si 50 000 korun a vrátíte 50 000 plus 80 000 korun. Slyšíme, že je to v pořádku kvůli rizikovost­i klienta. Není. Půjčka může být pro rizikového klienta dražší, pokud však nemá na to, aby ji splácel, řešením není, že mu ji zdražím, ale že mu ji neposkytnu. Argument, že cena odráží riziko, je podle nás falešný,“uvedl finanční analytik Člověka v tísni David Borges. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia