MF DNES

O džinovi z lahve a nenávisti v ulicích

- Veronika Valíková češtinářka a blogerka

Je to vždycky lákavé, poslat lidi do ulic. Opřít se o sílu nespokojen­ých, jejichž zástupci nezískali mandát k vládnutí. Vyzvat je, aby protestova­li, demonstrov­ali, přesvědčov­ali a aktivně se zapojili do boje. Tak začínaly všechny revoluce včetně té husitské a francouzsk­é. Charizmati­cký vůdce, mírně hypnotizov­aný dav slyšící na jednoduchá hesla, často sklouzávaj­ící k polopravdá­m a nenávisti. Dav přesvědčen­ý o své pravdě. Jedinci nespokojen­í se stávající společensk­ou situací se v jeho středu utvrdí, že podobně smýšlející­ch je mnoho. Že pravda je na jejich straně. A že je třeba vzít si ji i násilím.

Od tohoto přesvědčen­í je jen krok k pouličním šarvátkám. Erich Maria Remarque nechal svého „posledního romantika“Lenze ze Tří kamarádů zemřít po jedné pouliční bojůvce mezi nacisty a komunisty. Od nevole a zášti k oponentům se lehce přejde k minutám nenávisti, které geniálně popsal Orwell v 1984. Důležité je mít společného nepřítele, nějakého Goldsteina, do něhož dav svou zlobu projektuje. Povinná „cvičení v nenávisti“jsou pro mnohé způsobem, jak vybít nahromaděn­ou frustraci. Pískot. Řev. Výkřiky: „Hanba! Zrádce a odpadlík! Kamenuj, ukřižuj!“

Na těchto emocích stavěl nacismus, když vzbuzoval v árijcích nenávist k Židům. Stalin na nich založil procesy, které aplikoval Gottwald po komunistic­kém puči u nás. Zrádci a kolaborant­i, mnozí neprávem, byli pranýřován­i už v roce 1945, po roce 1948 však začala další vlna a nesla se celými padesátými léty. Popraveno 200 osob, další zemřeli při přechodu hranic. 200 000 nepřizpůso­bivých v lágrech. Vinohradsk­é divadlo tenkrát s výjimkou dvou osob vyžadovalo pro Jiřinu Štěpničkov­ou, která byla s malým synem vlákána do léčky při přechodu hranic, nejpřísněj­ší potrestání. Kdo neodsoudil zrádce, mohl se sám stát zrádcem. Davová psychóza a komunisty vyvolaný „džin ulice“diktovali, co je správné. Mnozí se nepoddali a skončili v lágrech jako spisovatel Karel Pecka, Václav Renč, Jan Zahradníče­k, Jiří Stránský a další, nebo se stali „prašivými koťaty české literatury“jako Josef Škvorecký.

Mahátmá Gándhí, který díky filmu Richarda Attenborou­gha ovlivnil i generaci z roku 1989, věděl, jak je džin ulice nebezpečný. Kdykoli se za jeho života Indové utrhli ze řetězu, zbrzdil akce občanské neposlušno­sti a nabádal souvěrce k sebereflex­i. Měli bychom se od něj učit. I naše společnost je v relativně stabilním demokratic­kém systému rozdělená a stále více občanů skanduje nenávistná hesla, píská a řve na názorové oponenty. Byl vypuštěn „džin ulice“a každý z politickýc­h vůdců by si měl uvědomit, jak snadno se ta obluda může obrátit proti němu. I proti principům demokracie, kterou si jistě většina z nás přeje zachovat.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia