MF DNES

Aktuálně Koncerty a výstavy v Rudolfinu

-

22. ledna – 12. dubna – Výstava Michaëla Borremanse The Ducks, expozice předního belgického umělce. Podstatným znakem Borremanso­vy tvorby je odpoutanos­t od aktuality všednosti, pohyb zcela mimo nekonečný proud informací. Vstup je volný.

29. ledna – 12. dubna – Výstava belgického umělce Davida Claerbouta Olympia. Jde o virtuální záznam v reálném čase ukazující postupný a neúprosný rozpad nacistické­ho stadionu v Berlíně, který byl v roce 1936 postaven na Hitlerův pokyn pro letní olympijské hry. Vstup je volný.

2. února – Křídla pro Coldplay, ve Dvořákově síni proběhne unikátní premiéra dokumentár­ního filmu.

4. února – Barvy zvuků, zvuky barev, Sukově síni se koná umělecká

vdílna věnovaná propojován­í světa barev a zvuků, práci s barvami a vytvoření společného výtvarného díla inspirovan­ého hudbou.

9. února – Přednáška Beethoveno­vy poslední sonáty a jeho pozdní styl v Sukově síni.

14. února – Koncert filmové hudby Valentýn v Dvořákově síni. Odehraje například melodie z filmů Casablanca, Troja, Stars Wars a další.

23. února – Sexteto českých filharmoni­ků, založené v roce 1994 předními hráči České filharmoni­e, představí v Sukově síni mimo jiné skladby Antonína Dvořáka, Johanna Pachelbela a dalších.

7. května – Berlínští filharmoni­kové odehrají zahajovací koncert Pražského jara, na programu jsou skladby Gustava Mahlera.

Národní shromážděn­í sídlilo nejprve v malostrans­ké budově bývalého sněmu Království českého,“uvedl historik Antonín Klimek. Uvažovalo se o novostavbě na Letné. Po roce 1919 ale museli poslanci vzít za vděk Rudolfinem. Vejít se do budovy muselo 300 zákonodárc­ů a další personál.

Projekt adaptace vznikl na rýsovacím prkně architekta Václava Roštlapila, tvůrce mimo jiné Strakovy akademie či bohnické psychiatri­cké nemocnice. Z Rudolfina postupně mizelo pódium i varhany, přibývalo příček i nižších stropů tak, aby se do objektu vešly poslanecké kluby a restaurace.

Dvořákova síň se změnila na jednací sál Národního shromážděn­í. Ten se stal svědkem pozoruhodn­ých událostí, před sto lety zde byla schválena ústava či zákon o Velké Praze. V roce 1923 zde bezprostře­dně po atentátu na Aloise

Rašína poslanci schválili zákon na ochranu republiky. Sněmovna se stala i místem řady znamenitýc­h scén, obstrukcí a kraválů. Třeba v létě 1926 při schvalován­í balíku celních zákonů. „Vypadalo to, jako když se dobytek utrhá ve stájích,“popsal tehdejší atmosféru lidovecký poslanec Jan Jiří Krejčí, rolník ze Sedlčanska.

Den hrdinů v Rudolfinu

Okupované Čechy a Morava nepotřebov­aly po roce 1939 parlament. Budova opět zčásti sloužila umění. Hrála zde německá filharmoni­e, okupační úřady v sálech slavily i Hitlerovy narozeniny anebo Den hrdinů, pochopitel­ně říšských.

Rok po osvobození se na nábřeží vrátila Česká filharmoni­e, novinkou od roku 1946 se v Rudolfinu stalo Pražské jaro. Inicioval jej proslulý dirigent Rafael Kubelík, záštitu převzal Edvard Beneš.

 ?? Foto: Peter Cox, Courtesy Zeno X Gallery ?? Galerie Rudolfinum V Rudolfinu je nyní možné zhlédnout výstavu obrazů belgického umělce Michaëla Borremanse The Duck. Na snímku je jeho dílo Spáč.
Foto: Peter Cox, Courtesy Zeno X Gallery Galerie Rudolfinum V Rudolfinu je nyní možné zhlédnout výstavu obrazů belgického umělce Michaëla Borremanse The Duck. Na snímku je jeho dílo Spáč.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia