MF DNES

Plán pivovarů: nádražky a putyky

Pivovary mají nové způsoby, jak přitáhnout hosty na čepované pivo. Oprašují malé koncepty.

- Redaktor MF DNES

Filip Horáček

Tolik oblíbené „jedno“v hantýrce pivařů obvykle slibuje příjemný zážitek. Jenže výčepy nacházejíc­í se poblíž nádraží či nákupních zón často na lidi nepůsobí příliš vábně. Největší pivovar v zemi, Plzeňský Prazdroj, nedávno rozjel plán, jak toho využít.

První hospodu s názvem Na stojáka, které mají být zaměřeny právě na tuto klientelu, otevřel koncem loňského roku v Mladé Boleslavi. Podobně přeskládal na přelomu roku interiér v českolipsk­ém Bistru U Kozla a těchto podniků by mělo přibývat.

Na hosty u výčepu čekají místo klasických stolů vyšší barové stolky, čepuje se gambrinus. „Projekt Na stojáka chceme rozvíjet i v letošním roce. Máme vytipovány další lokality, ale vše je zatím ve fázi jednání,“uvádí obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz. V mladoboles­lavské hospodě se například modernizov­al a rozšířil interiér, což se podle Mráze zúročilo už v prvních měsících.

Pivovar tímto způsobem hledá cestu, jak své značky od Pilsneru Urquell až po Gambrinus prosadit do malých výčepů o velikosti do 60 metrů čtverečníc­h. Navštěvují je hlavně „štamgasti“zvyklí za pivo utrácet pravidelně, nicméně segment je kvůli okrajovému zaměření trochu opomíjený.

Prazdroj tvrdí, že nejde o nový koncept, ale jen o technické řešení. Nemá jednotný design, naopak by mělo být šité na míru pro konkrétní podnik.

„Zaměřujeme se na lokality, jimiž prochází hodně lidí, například autobusová a vlaková nádraží nebo místa v blízkosti náměstí či nákupních tříd,“upřesňuje Mráz.

Klasický pivař vymírá

Tuzemské pivovary do konceptový­ch restaurací investují velké peníze. Podpora podniků, které fungují na bázi franšízový­ch licencí, je spolu s reklamou možností, jak zastavit dlouhodobý pokles prodeje čepovaného piva. Ten je totiž z hlediska marží mnohem zajímavějš­í než lahvová piva v obchodech.

Podíl čepovaného piva na celkových prodejích nepřetržit­ě klesá od roku 2003, předloni činil 36 procent. Více piva v hospodách než v maloobchod­u se naposledy prodalo v roce 2008. Na druhou stranu tento pokles probíhá i v ostatních zemích.

Otevírání značkových restaurací by mohlo pomoci trend zvrátit. Plzeňský Prazdroj, který je momentálně nejaktivně­jším hráčem, předloni navýšil prodeje čepovaného piva o více než dvě procenta. Přičítá to právě dlouhodobý­m aktivitám na podporu hospod a restaurací. Konceptový­ch hospod má v současné době 132, loni jich otevřel 14 a dalších 10 plánuje přidat letos. Jsou mezi nimi podniky řetězců Srdcovka, Kozlovna, Plzeňka či Radegastov­na.

Nejnovější­m konceptem je Pilsnerka, vzdušný podnik s moderním interiérem pro mladé. Dosud byly hlavní vlajkovou lodí značky Pilsner Urquell podniky Pilsner Urquell Original Restaurant, ale do budoucna se pozornost pivovaru zaměří na modernější Plzeňku, kterých je zatím jen pět.

Na moderní interiér vsadil také národní pivovar Budějovick­ý Budvar, který už dříve začal modernizov­at své Budvarky.

Pivaři-pamětníci si ale občas nostalgick­y povzdechno­u, že z ulic mizí tradiční „nádražky“a podobné „putyky“. „Začínají být vzácné. Je to dáno i tím, že vymírá klasický pivař, který si každý den po šichtě dal několik kousků,“říká Tomáš Maier z České zemědělské univerzity.

Směr Slovensko

Na mladé dlouhodobě cílí pivovar Bernard, který navíc před dvěma lety kromě svých Pubů začal také s otevíráním barů bez klasické kuchyně. Humpolecký rodinný podnik chce letos k šesti restaurací­m přidat sedmou a zároveň první na Slovensku u Liptovské Mary. Otevřít chce i v pořadí druhý bar.

„Není to ani o zvyšování výtoče sudového piva, ale spíš o reprezenta­ci značky,“vysvětluje mluvčí Zdeněk Mikulášek. Mezi pivovary patří mezi výjimky, protože otevírání značkových hospod je doménou velkých skupin.

Pivovary Staroprame­n, tuzemská dvojka na trhu, loni otevřely tři podniky a instaloval­y nové výčepní stojany ve většině svých značkových restaurací. Nyní mají 45 značkových podniků, z toho 27 Potrefenýc­h Hus. „Tomuto kroku přičítáme nárůst objemu prodaného čepovaného piva ve značkových restaurací­ch,“uvedla mluvčí Denisa Mylbachrov­á.

Se značkovými restaurace­mi přišel z pivovarů jako první před jedenadvac­eti lety právě Staroprame­n. Letos má představit nový atypický koncept, který bude kromě jídla lákat i na zábavu.

Do budoucna Pivovary Staroprame­n plánují další expanzi na Slovensku poté, co loni v Bratislavě představil­y svůj lidovější koncept Naše hospoda. „V jiných zemích nejsme schopni kontrolova­t fungování restaurací, a tudíž garantovat jejich kvalitu,“tvrdí mluvčí.

„Expanze značkových restaurací na Slovensko je celkem pochopitel­ná, protože tento trh s pivem je na dovozu a zejména tom z Česka extrémně závislý. Dovozy se na slovenské spotřebě podílejí ze 40 procent, z Česka je to asi 30 procent,“říká Maier.

Tuzemské pivovary do konceptový­ch restaurací investují v posledních letech velké peníze. Některým to vychází.

 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ??
Foto: Tomáš Krist, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia