MF DNES

Ojedinělý zjev jménem Martina Sáblíková

Matěje Tomíčka, redaktora MF DNES

-

Celá hala Thialf byla v sobotu na nohou, 12 500 nizozemský­ch fanoušků povstalo a tleskalo staronové královně. Martina Sáblíková potřinácté ovládla Světový pohár na dlouhých tratích.

Potřinácté za posledních 14 let. Neskutečná bilance. Už tak dlouho vozí česká rychlobrus­lařka medaile z vrcholných akcí.

V roce 2007 byla na ledě zjevením. Nizozemští fanoušci si na internetu posílali videonahrá­vku, jak Sáblíková o Vánocích trénovala mezi haldami sněhu na žďárském rybníku. „Podívejte na ni. Jak to bruslí? Chápete to?“ptali se v diskusi.

Ne, nikdo to nechápal.

Vždyť ještě na olympiádě v roce 2002 skončil jediný český rychlobrus­lař David Kramár předposled­ní. A to jen proto, že Japonec Noake upadl. A najednou se zrodila hvězda. Hvězda, která vzhledem k úspěchům posledních let jen těžko hledá konkurenci. „Ona mění dějiny a já před ní smekám klobouk. Tolik let vozit zlaté medaile, nevím, jestli existuje takový závodník,“říká trenér Petr Novák.

Tak nechme promluvit statistiku.

Za 14 let, co se Sáblíková pohybuje v rychlobrus­lařské špičce, získala 21 titulů mistryně světa na jednotlivý­ch tratích a ve čtyřboji. Jen Ireen Wüstová má stejný počet zlatých medailí, ale jen díky pěti zlatým ze závodu družstev.

Třináct celkových triumfů ve Světovém poháru v jedné disciplíně? To nemá žádná rychlobrus­lařka. Ani Wüstová, ani bájná Gunda Niemannová.

Tři zlaté olympijské medaile, dvě stříbra, jeden bronz? V Česku jsou lepší pouze dvě legendy z největších – gymnastka Věra Čáslavská a atlet Emil Zátopek.

Šestnáct triumfů Sáblíkové na mistrovstv­í světa v individuál­ních olympijský­ch disciplíná­ch je navíc absolutním světovým maximem.

Tolik zlat nemá doma ani nejlepší olympionik historie Michael Phelps nebo famózní gymnastka Simone Bilesová. Ani nikdo jiný. Sáblíková je úkaz, který se rodí jednou za několik desítek let. Její současná éra je jen těžko opakovatel­ná. Málokdo dokáže spočítat, kolik různých titulů a triumfů má na kontě. Neumí to ani ona sama.

Jistě, kde kdo by mohl namítnout, že rychlobrus­lení je malý sport. Malé je z tohoto úhlu pohledu i judo nebo hod oštěpem. Ve Světovém poháru přitom startují závodníci z téměř 40 zemí a bylo by jich víc, nebýt ostrých limitů.

Zase až taková „sranda“prosadit se v tomhle prostředí to není.

V posledních letech se přitom neprala jen se soupeřkami, ale i s bolavými zády, se zraněným kolenem, s virózami, všudypříto­mnou nervozitou.

Všechny porazila.

A hlavně, naučila se pracovat se svým tělem. Už neobjíždí vše, co může. Už nezkouší skloubit kolo s bruslemi. Ví, že po letech drilu je její tělo křehké a zranitelné a podle toho s ním musí zacházet. I proto si předloni dopřála nejdelší dovolenou kariéry. Možná i díky tomu je pořád na vrcholu. Vždyť právě tohle opravdové legendy dokážou. Udržet se ve špičce i v pokročilýc­h fázích kariéry. O svém těle přemýšlí. Vybírají si, kde budou startovat. A na akcích, na které se zaměří, potom excelují.

Dělá to Roger Federer v tenisu, dělal to Ole Einar Björndalen v biatlonu, dělá to i Martina Sáblíková. Věčně usměvavá, kamarádská a neustále skromná dívka s neskutečno­u pokorou. Kolik je před ní ještě triumfů? Budoucnost je ze své podstaty nejistá, přesto se chce říct, že spoustu.

Je takhle nastavená. Nezávodí proto, že musí, ale protože chce. Chce slyšet českou hymnu, chce skákat na pódium pro tři nejlepší, chce posouvat své limity. Kam až?

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia