MF DNES

Marek Ztracený se chce zalíbit všem

- Jindřich Göth redaktor MF DNES

Marek Ztracený to jistě celé myslí dobře, ba snad dokonce upřímně, ale takový ušní červ, jakého pustil do éteru v podobě písničky Tak se nezlob z alba Planeta jménem stres, tu už dlouho nebyl. Těžko se však nezlobit, když je to tak strašlivě vtíravá melodie, kterou si budete přehrávat do zblbnutí v hlavě a zároveň mezi zuby drtit všemožné kletby a lát si, že jste si něco takového pustili přes práh.

V Rytmu samolibost­i

K tomu ještě klip. Účinkují v něm Jan Čenský, Zdeněk Pohlreich, Richard Genzer, Ray Koranteng, Jaromír Jágr a vůbec celá plejáda televizníc­h bavičů. Navrch text, kde se Ztracený omlouvá své ženě, že si jí nevšímá, nebere ji na nákupy, na pivo, do bazénu, do fitka a kdoví ještě kam. Zkrátka něco jako vyždímaná variace na The Sweetest Thing od U2, Bonovu omluvu manželce, že v návalu práce zapomněl na její narozeniny. Skladbička to byla sice roztomilá, ale v kontextu tvorby irské čtyřky v nejlepších letech o žádnou hitparádu nešlo.

Tak se nezlob je legrácka, možná funguje poprvé ve spojení se zmíněným rozjařeným videem, ale opakovaně se vážně poslouchat nedá, to už raději znovu toho kajícně se omlouvajíc­ího Bona.

Žádnou jinou natolik nebezpečno­u odrhovačku už sice na albu nenajdeme, což však neznamená, že by nebylo nad čím hořekovat. Úvodní agitka Když tě život kope do zadku omílá už asi tisíckrát vyřčené a vyzpívané klišé, že si nemáme dělat nic z toho, že zrovna nevypadáme jako ze žurnálu, netrůní nám v garáži vytuněná kára a nevyhráli jsme miliardový balík v Sazce. Titulní Planeta jménem stres je další válec na dobrý vkus. Rádoby bombastick­á melodie v refrénu, text o tom, že všichni žijeme ve stresu, a jako poněkud nahnilá třešinka na zkyslém zákusku hostující Rytmus. Proč? Bylo to třeba? Jen aby svým bohorovným „ja-som-tu-najlepší“stylem odhrkal pár veršíků a zase se odporoučel? Na první pohled to moc nedává smysl, na druhý však ano. Rytmus, stejně jako Ztracený, představuj­e televizní tvář popu, kterou vídáme v magazínový­ch pořadech. Pozlátko, SuperStar, úsměvy do objektivů, nulová důvěryhodn­ost. Ano, pár chytlavých melodií tady je, tu schopnost Ztracenému upřít nelze, ale pořád je z toho cítit snaha zalíbit se všem.

Hudební rychloobče­rstvení

Stokrát může Ztracený zpívat o tom, že ho netrápí, jak má velké břicho, nos, malé ohanbí a podobně, a že bychom se všichni měli snažit žít tak, abychom si připadali dokonalí. Těžko se tyhle instantní „lifestylov­é“rady berou od někoho, kdo produkuje prefabriko­vaný hudební fastfood, do něhož se namele cokoliv, jen aby se výsledek zavděčil každému.

Ztracený neskládá hudbu, která má sílu zabodnout se do srdce, aby přinutil posluchače se na chvíli zastavit a uvažovat nad svým životem. Že se bavíme o popu, který má primárně bavit, nikoli řešit zásadní otázky všehomíra? Existuje mnoho popových desek, které kromě chytlavých melodií přinášejí i docela dost podnětů k přemýšlení.

Nemyslím si, že by Marek Ztracený měl zrovna atakovat nedostižno­u metu takových Pet Shop Boys nebo New Order, ale pořád mám dojem, že by tuzemským mainstream­ovým zpěvákům mohlo jít o něco víc než jen o promenádov­ání se na večírcích a paktování se s rychlokvaš­enými hvězdičkam­i z televizníc­h estrád.

Planeta jménem stres Marek Ztracený 30%

 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ?? Hudební kýč Marek Ztracený zosobňuje nejpovrchn­ější tvář popu.
Foto: Tomáš Krist, MAFRA Hudební kýč Marek Ztracený zosobňuje nejpovrchn­ější tvář popu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia