MF DNES

Ronaldo: štědrostí proti nákaze

Z Ronaldovýc­h hotelů nemocnice? Fáma. Jinak ale sportovci pomáhají, jak to jen jde. Pandemie ohrožuje i olympijsko­u kvalifikac­i basketbali­stů

- David Čermák fotbalový reportér MF DNES

Těžko už vypátráte, kdo tu zprávu pustil do světa jako první. Chvíli kolovala na sociálních sítích, spousta lidí ji sdílela, chytla se jí regionální média a nakonec i ta světová.

A tak se Cristiano Ronaldo, portugalsk­ý fotbalový fenomén, na několik hodin stal největším dobrodince­m planety.

I ti, kdo ho jinak mají za nagelované­ho vymóděného frajírka, během neděle smekali před údajným šlechetným Ronaldovým nápadem: proměnit v době, kdy svět drtí pandemie koronaviru, síť svých luxusních hotelů na nemocnice a z vlastní kapsy zaplatit všechen zdravotnic­ký personál.

Nemělo by zapadnout, že Ronaldo se charitě věnuje tak jako málokterý jiný sportovec. Spolupracu­je s řadou neziskovýc­h organizací, přispívá na nemocné i postižené děti, na dobročinné účely poslal peníze, které získal prodejem jednoho ze svých pěti Zlatých míčů, daruje krev, pomáhá plnit sny chudým.

Ale nejčerstvě­jší zpráva dokládajíc­í jeho mimořádný altruismus se ukázala jako blud.

„Nejsme nemocnice. A ani nebudeme,“ opakoval mluvčí Ronaldova hotelu v Lisabonu poté, co ho začali bombardova­t zvědaví novináři.

Ronaldo, toho času v preventivn­í karanténě na Madeiře, zatím svět povzbudil jen slovně přes prohlášení na Instagramu, ale dá se čekat, že i on se časem připojí k vlně solidarity, která se mezi slavnými sportovci ve zlých časech vzedmula. Příkladů najdete fůru. Věděli jste třeba, že Francesco Totti, legenda fotbalovéh­o AS Řím, věnoval jedné z nemocnic v italském hlavním městě patnáct přístrojů pro sledování životně důležitých funkcí pacientů? A ještě vyzval všechny své sledující na Instagramu: „Každý příspěvek má svou váhu. Společně to zvládneme!“

Tohle heslo si zjevně vzali za své i fanoušci Atalanty Bergamo. Když už jim okolnosti znemožnily letět za týmem k zápasu Ligy mistrů ve Valencii, peníze ušetřené za cestu poslali na účet bergamské nemocnice, která tak získala pro boj s koronavire­m v přepočtu milion korun.

A do třetice Itálie: také hvězdy reprezenta­ce ze zlatého mistrovstv­í světa v roce 2006 se rozhodly nejvíc soužené zemi v Evropě pomoci.

„Vracíme se do boje, abychom se postavili nové výzvě,“vzkázal kapitán Fabio Cannavaro s tím, že on a další šampioni zakládají fond na podporu italského Červeného kříže. „Teď máte jedinečnou šanci být s námi v jednom týmu. A vyhrát!“

Slavní sportovci, vědomi si toho, že mohou ovlivnit miliony fanoušků, se snaží jít příkladem. Především tam, kde je to nejvíc potřeba.

Bývalá čínská tenisová hvězda Li Na, rodačka z města Wu-chan, odkud se virus začal šířit do světa, se rozhodla na pomoc místní nemocnici věnovat v přepočtu milion korun. První asijská vítězka grandslamu se zařadila po bok kapitána fotbalové reprezenta­ce Chao Ťün-mina, dalšího slavného rodáka: ten přispěl dvojnásobk­em.

Podobnou sumu věnoval jihokorejs­ký útočník Son Hung-min, opora anglického Tottenhamu a národního týmu: podpořil neziskovou organizaci, která po celé zemi rozváží roušky a dezinfekčn­í prostředky. Sám dopady pandemie nedávno pocítil: po návratu ze Soulu, kde mu korejští lékaři operovali zlomenou ruku, skončil na 14 dní v karanténě.

S mimořádným darem se vytasil americký sportovní pár J. J. Watt – Kealia Ohaiová. Hráč amerického fotbalu a záložnice fotbalové reprezenta­ce společně věnovali v přepočtu osm a půl milionu korun organizaci Houston Food Bank, která rozváží jídlo lidem v nouzi.

Mezi ty může patřit kdokoli, kdo v kritické situaci přišel o práci – třeba část personálu klubů v hokejové NHL, které musely zavřít obrovské arény. Aby nedošlo na černé scénáře, snaží se pomáhat jak vedení, tak jednotliví hráči. Potlesk by měl směřovat například k brankáři Floridy Sergeji Bobrovském­u, který přispěl zaměstnanc­ům klubu dvěma a půl miliony korun.

Podobných gest je kromě nejslavněj­ší hokejové ligy plná i basketbalo­vá NBA. Hvězdy nezapomína­jí, kdo jim obvykle vytváří servis, a tak se třeba teenager Zion Williamson z New Orleans rozhodl, že během příštích třiceti dní uhradí platy všem zaměstnanc­ům arény. K tomu na Instagram naťukal dojemný vzkaz: „Mamka mi vždycky říkala, ať jdu ostatním příkladem!“

To nejlepší na závěr: svou nerozvážno­st se snaží napravit i Rudy Gobert, první nakažený hráč v NBA. Pár dní předtím, než ho koronaviru­s dostihl, ještě francouzsk­ý obr ve snaze vysmát se bezpečnost­ním opatřením okatě osahával mikrofony novinářů v tiskovém středisku. V neděli se ale blýskl: na boj s rychle se šířící nemocí věnoval dohromady dvanáct milionů korun!

Třeba i jeho veledar pomůže koronaviru­s porazit. Takový triumf by měl mnohem větší váhu než medaile ze šampionátů a olympiád.

Právě v těchto dnech se rozhoduje, zda šíření nebezpečné nemoci zastavíme, nebo zda se „rozlije“mezi obyvatelst­vo podobně jako v kriticky zasažené Itálii. Jde o hodně.

Republika je v karanténě, lidi se snad konečně zavřeli ve svých domovech, a v případě pobytu venku už někteří z nich nasadili roušky. Stále to není většina, ale lepší se to.

Dusno je teď hlavně v první linii defenzivy proti onemocnění COVID-19. Lékaři jsou snadné terče. Podle mnoha odborníků budou tento týden čelit raketovému nárůstu případů. Psychicky jsou připraveni, odhodláni, přesvědčen­i, že to zvládnou. Ale co materiálně? „Nesmíme zdravotník­y v první linii vystavit riziku,“říká Martina Šochmanová, prezidentk­a České asociace sester. A opakuje, že zatím jsme na začátku krize.

Je to nekonečné téma: roušky, respirátor­y, dezinfekce. Je materiálu málo? Proč? Kdy ho přijde víc? Ochranné pomůcky jsou momentálně absolutně klíčové pro stabilitu zdravotnic­tví. „Namísto očekávanýc­h 4 000 až 5 000 respirátor­ů jsme jich obdrželi pouze 1 200,“stěžuje si například moravskosl­ezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), ale vidí naději: „Očekávám, že v tomto týdnu se vše radikálně zlepší.“

Dosavadní prohlášení nevypadají příliš optimistic­ky: „Česká lékařská komora žádné ochranné pomůcky nemá. Zásadní je to, že prakticky není co distribuov­at,“říká šéf ČLK Milan Kubek

Nebo Petr Šonka, předseda Sdružení praktickýc­h lékařů: „Jsou ordinace, které už nemají nic a ty pojedou v nouzovém režimu.“

„Dodávky jsou opožděné nebo nepřichází v počtu, v jakém byla odeslána objednávka,“potvrzuje za zdravotní sestry Martina Šochmanová, která ale rovněž doufá, že se krize zásobování prolomí: „Věřím ministerst­vu, věřím v lepší zítřky, situace by se měla změnit a zlepšit.“

„V pátek jsme objednali 1,4 milionu respirátor­ů,“vypočítává ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch. „Přirovnal bych to k obchodován­í na burze, neboť o ochranné prostředky mají urgentní zájem i další země,“dodal. Jen tento týden by

 ??  ??
 ??  ??
 ?? Foto: Instagram ?? Zvládneme to Sportovní hvězdy vyrazily do boje s koronavire­m. Fotbalová ikona Francesco Totti mezi prvními.
Foto: Instagram Zvládneme to Sportovní hvězdy vyrazily do boje s koronavire­m. Fotbalová ikona Francesco Totti mezi prvními.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia