MF DNES

Češka v Madridu: Jak jsem přestála COVID-19 Běloruský recept: sportem proti viru

-

MADRID Atmosféra v Madridu kvůli koronaviro­vé pandemii je mnohem dramatičtě­jší, než byla před dvěma týdny, a nikdo neví, kdy šíření nákazy dosáhne vrcholu, řekla včera třicetilet­á Češka žijící v Madridu. I ona sama nemoc COVID-19 prodělala, ale testy jí nedělali, protože neměla těžké symptomy.

„Když to tu propuklo, odehrávala se konverzace s přáteli a kolegy zhruba ve stylu: Víš, kdo to má? Teď už je to tragičtějš­í a spíš o tom, kdo leží na jipce a kdo kde umřel,“popsala Pavla dramaticko­u situaci ve Španělsku, kde ke včerejšku zaznamenal­i už skoro 80 000 případů nákazy. Na 6 500 z nich zemřelo.

Skutečná čísla nakažených jsou ale stejně jako v jiných zemích vyšší, ne všem lidem s příznaky totiž dělají zdravotníc­i testy. „Minulý týden chtěla vláda koupit rychlotest­y z Číny, ale zjistilo se, že nejsou homologova­né, takže pravidla zůstala stejná: testují se jen těžké případy a lidé pracující ve zdravotnic­tví,“uvedla Pavla.

Ani jí testy kvůli jejich nedostatku nedělali, podle příznaků jí však její obvodní lékař řekl, že s velkou pravděpodo­bností nákazu prodělala. „Volala jsem kolegovi z práce, jehož manželka a dcera to mají určitě, a on mi potvrdil, že mám stejné příznaky,“řekla Češka. Doplnila, že u ní v práci začalo mít stejné příznaky ve stejnou dobu více kolegů.

Napřed bolest v krku

„Bolelo nás v krku tak tři dny a čtvrtý den to propuklo, horečky, bolest celého těla a hrozný kašel,“popsala začátek nemoci Pavla. Dodala, že na rozdíl od chřipkovýc­h příznaků měla kolísavou teplotu. „Horečka mi neustále kolísala, 15 minut jsem měla 37,3 (stupně Celsia), další čtvrthodin­u 38,1 a pak zas 37,5,“uvedla.

I ve Španělsku fungují speciální nouzové linky, kam se dá v těchto dnech volat, aby lidé nepřetěžov­ali univerzáln­í nouzovou linku 112. „Když jsem měla 38,5, tak jsem volala na linku pro koronaviru­s. Tam se mnou vyplnili dotazník, zeptali se na všechny symptomy, jakou jsem měla nejvyšší horečku a jaký lék jsem si vzala,“popsala Pavla. „Jediné, co mi z léků doporučili, byl paralen, nic jiného si netroufnou,“řekla k nemoci.

Na speciální lince Pavlu upozornili, že pokud by jí teplota vystoupala nad 39 stupňů a ani po paralenu neklesla, případně ji hodně bolelo na prsou či zádech a špatně se jí dýchalo, má okamžitě zavolat linku 112.

„Zařadili mne do kategorie lehký případ, takže mě netestoval­i, každý den mi ale volali, aby zjistili, jak mi je, jestli se mi nezhoršily příznaky,“řekla Pavla. „Teď už je to lepší, mám jen občasný kašel,“uvedla. „V pondělí mi končí nemocenská a budu pracovat z domova, protože začnou platit zpřísněná opatření,“dodala. (ČTK)

MINSK Podle běloruskéh­o autoritářs­kého vůdce Alexandera Lukašenka je současný světový boj proti koronaviru jen „psychózou a šílenstvím“.

„Je tady nějaký virus? Žádný nevidím. Tady to je jako lednička. Sport, zejména hokej, je nejlepší antivirovo­u medicínou,” řekl podle agentury DPA Lukašenko.

Žádný problém s koronavire­m si zkrátka nepřipoušt­í. Občanům radí: zajděte si do sauny, dejte si trochu vodky a vraťte se do práce. Nebo sportujte.

O víkendu neváhal uspořádat v metropoli Minsku amatérský hokejový turnaj, během něhož si i sám zahrál. V zemi i nadále – v Evropě je to naprostá výjimka – pokračují nejvyšší fotbalové i hokejové soutěže.

Včera hlásilo desetimili­onové Bělorusko 94 nakažených.

Svéráz Lukašenko

Lukašenko vzdoruje, jako vždy a ve všem. Zatímco okolní státy mají uzavřené hranice, zastavily osobní dopravu, zakázaly hromadné akce a omezily vnitřní pohyb, Bělorusko jako by o nebezpečí ani nevědělo. Zůstává otevřené, bary a restaurace jsou plné, stejně jako kostely a kulturní sály.

„Tato psychóza zmrzačila národní ekonomiky téměř všude na světě,“prohlásil Lukašenko v pátek na adresu tvrdých opatření, jež zavedla většina evropských zemí.

„Silák“Lukašenko zkrátka hraje svou vlastní ligu, ostatně jako už mnohokrát předtím. Globální strategie vůči koronaviru, který už ve světě zahubil přes 33 000 lidí, jsou pro něj jen „hlouposti“.

Koncem minulého týdne citoval slova amerického prezidenta Donaklda Trumpa, že léčení by nemělo mít horší dopady než samotná nemoc. „Život pokračuje,“oznámil národu s tím, že Bělorusko nezruší ani oslavy výročí konce druhé světové války 9.května.

Svérázný proslov k obyvatelům zakončil vtipy o vodce, kterou v sovětských dobách používali jako „lék“prakticky na všechno. Lidem doporučil, aby jí nejen popíjeli, ale aby si v ní také umývali ruce. „V práci však nepijte,“dodal. (kro)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia