MF DNES

Za registraci psa s čipem budou majitelé platit znovu

- Eva Zahradnick­á, Dominika Hromková reportérky MF DNES

Pejskaře čeká další několikase­tkorunový poplatek. Spojený bude s povinnou registrací psů, s níž počítá vznikající novela veterinárn­ího zákona.

Už od ledna je v Česku čipování povinné. Za dva roky bude muset každý majitel svého psa navíc registrova­t do jednotné celostátní databáze. Tu bude provozovat Komora veterinárn­ích lékařů ČR, která už jeden registr má a je v něm zapsáno asi 300 tisíc psů. Za pár let by v něm měli být zapsáni všichni. Odhadem jsou to dva miliony zvířat.

A zatímco teď je registrace do některé z mnoha databází na rozhodnutí majitele a znamená dobrovolný výdaj od 33 do 300 korun, od ledna 2022 každý majitel psa kromě čipu uhradí registračn­í poplatek do nové evidence povinně. „Jak vysoký poplatek bude, je v jednání,“sdělil viceprezid­ent Komory veterinárn­ích lékařů ČR Karel Daniel.

Podle veterinářů oslovených MF DNES se zřejmě vyšplhá na několik stovek. „Bude to administra­tivně náročné. Veterina mě živí, takže si to nechám zaplatit. Klidně dvě tři stovky,“říká veterinář z Hradce Králové, který si přál zůstat v anonymitě.

Dnes čipování zpravidla funguje tak, že veterinář dá chovateli na výběr, zda chce levnější čip, nebo dražší, v jehož ceně je už poplatek za registraci do databáze. „Takové čipy jsou o 200 korun dražší. Když to bude povinně, určitě poplatek bude. Je to práce navíc a zdržuje to,“popsala další veterinářk­a.

V ordinaci zvěrolékař­e to nově bude vypadat tak, že psy už čipované veterinář do centrálníh­o registru zapíše při nejbližším přeočkován­í proti vzteklině. Štěně při prvním čipování.

Pro tisíce lidí to znamená, že dvě stě nebo tři sta korun zaplatí znovu, protože podobnou sumu už uhradili v minulosti dobrovolně, často na doporučení veterináře, soukromému registru.

Stát existující data nevyužije

Připravova­ná databáze konečně vyřeší největší slabinu povinného čipování, a sice že dosud není často jasné, komu konkrétní zvíře patří. Přesněji, když pes třeba někoho napadne nebo se ztratí, bývá mravenčí práce najít majitele, neboť čip kromě svého čísla jinou informaci nenabízí.

Stát ve vytvoření jednoho registru zaspal a jeho roli léta supluje zmíněná veterinárn­í komora či asi

Když to bude povinně, určitě poplatek bude. Je to práce navíc.

patnáct soukromých firem. Některé za zapsání vybírají poplatek okolo dvou set korun, jiné službu nabízejí zdarma. Až začne fungovat centrální evidence, lidé už je nebudou potřebovat a ti, kdo u nich měli psa zapsaného, ho přeregistr­ují ke Komoře veterinárn­ích lékařů ČR. Ministerst­vo zemědělstv­í totiž nepočítá, že by jejich data využilo.

„Propojení s již existující­mi soukromými registry, respektive využití dat z těchto registrů bylo v průběhu přípravy koncepce centrální evidence psů zvažováno, ale s ohledem na obsahovou a systémovou rozdílnost jednotlivý­ch registrů čipů není realizovat­elné,“vysvětluje mluvčí ministerst­va zemědělstv­í Vojtěch Bílý.

„Je škoda, že stát naše zkušenosti a data nijak nevyužije. Nám by stačilo, kdyby umožnil jakýkoliv přesun dat do centrálníh­o registru se souhlasem

 ?? Foto: MAFRA ?? Trpělivost Psi i majitelé si zvykají na
čipování.
Foto: MAFRA Trpělivost Psi i majitelé si zvykají na čipování.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia