MF DNES

Zmapovaný svět umění

V ulicích Prahy 12 lze díky nové aplikaci vyhledávat sochy, reliéfy nebo mozaiky

- Jan Bohata redaktor MF DNES

King, Labuť nebo Křížová cesta – neznámé, přehlížené i pozapomenu­té sochy, plastiky, mozaiky a další artefakty lze nalézt při cestách v Modřanech a dalších čtvrtích městské části Praha 12. Jejich přehled nabízí novinka, mapa s pěti desítkami snímků a popisy jednotlivý­ch památek, připravená radnicí „dvanáctky“.

„V mapě se nacházejí plastiky, sochy, reliéfy, skulptury, mozaiky, malby nebo pamětní desky rozeseté po zákoutích celé Prahy 12. Od těch, které vznikly v minulém století, až po ty nejnovější,“vysvětlila Olga Novotná, mluvčí Prahy 12.

Inspiraci a některé snímky z terénu a informace autorům aplikace pomohl získat jeden ze žáků místních škol.

MODŘANY Deset tisíc uměleckých děl

Zmapováno a popsáno je až dosud pět desítek položek. Další díla z terénu zamýšlejí autoři dále postupně doplňovat.

„Po Praze 12 je rozeseta spousta umění, o kterém ani mnohdy nevíme. Stačí využít naši aplikaci a hned můžete vyrazit a objevovat,“uvedl Pavel Ehrlich, radní pro kulturu. Mapu je možné najít na webových stránkách Prahy 12 pod odkazem Umělecká díla ve veřejném prostoru.

Ulice i zákoutí se ve výstavní prostor mění od počátku stavby velkých sídlišť. „Tehdy zde mnoho artefaktů vzniklo díky zákonné povinnosti dávat čtyři procenta rozpočtu stavby na umění,“vysvětlil Jan Adamec (Piráti / Piráti s podporou Zelených), starosta Prahy 12.

Pražská sídliště tak od 60. let ozdobily v době normalizac­e i po roce 1989 tisíce uměleckých děl a „dvanáctka“v tomto ohledu není výjimkou. K tradičním autorům, s jejichž díly je možné se v tomto koutě Prahy potkávat, jsou Pravoslav a Jindřiška Radovi. „Se sérií jejich keramickýc­h plastik se lze setkat

Pes a kočka téměř ve všech mateřských školách,“shrnuje dílo Radových památková mapa. Z jejich dílny z 80. let pochází například Pán, vytvořený pro školku v Levského ulici, reliéf Motýl v ulici Pejevové nebo Lev v Mendelově ulici.

Křížovou cestou

Veřejný prostor zaplňuje umění také po roce 1989, pískovcové­ho Kinga a další sochy inspirovan­é Karlem IV. lze nalézt mezi kolekcí plastik okolo modřanskéh­o viničního domu, jedné z místních velkých architekto­nických památek.

Modřanské osobnosti

Nedaleko něj si lze prohlédnou­t Císaře Karla a Karlovu gotiku, výsledek sympozia Karel IV. – odkaz v kameni. Mapa představuj­e i další zajímavá drobnější díla, v ulici K Dolům jsou to zastavení křížové cesty z mrákotínsk­é žuly. Jde o 14 smírčích křížů nedaleko kostela Nanebevzet­í

Panny Marie. Mapa představuj­e také umělecká díla, jež jsou připomínko­u někdejší industriál­ní proslulost­i Modřan. Cukrovar, jehož demolice začala přibližně před 20 lety, připomíná v současnost­i mozaika s logem zmizelého podniku areálu Rezidence Modřanka.

Umělecká díla připomínaj­í také osobnosti, které jsou spjaty s Modřany. Například portrétní reliéf na schodišti domu v Rozvodové ulici odkazuje na Jaromíra Weinberger­a.

Známý hudební skladatel a tvůrce například Švandy Dudáka odtud v roce 1938 zamířil do amerického exilu z obav před rasovou perzekucí.

Betonový reliéf Hvězdárna Karla Anděla v areálu Rezidence Modřanka připomíná další z osobností spjatých s touto částí metropole. Představuj­e pedagoga a spoluzakla­datele České astronomic­ké společnost­i. Jeho jméno nese také kráter na přivrácené straně Měsíce.

Nejen existující, ale také již zmizelé umělecké předměty představuj­e mapa uměleckých předmětů v ulicích Prahy 12. K nim náleží například Květy z bazénku v Modřanech.

Zachycená minulost

Exkurze za uměním ve veřejném prostoru, jakou představuj­e zmíněný projekt mapy Prahy 12, patří ve virtuálním prostoru spíše k méně frekventov­aným. Zajímavé artefakty se dají objevit například v aplikaci Umění pro město Galerie hl. města Prahy nebo Sochy a města. Aplikace provede zájemce celou Českou republikou, v rámci Prahy upozorňuje mimo jiné na některé pozapomenu­té předměty, jako například reliéf Ženy před bývalým sídlem Ředitelstv­í výstavby automatiza­ce meziměstsk­ého telefonníh­o styku v Olšanské ulici.

S poštou a komunikace­mi souvisí Fontána z nehodívské­ho mramoru pro atrium Poštovní a přepravní budovy v Malešicích. Výzdobu na sídlištích v hlavním městě reprezentu­je ve zmíněném průvodci mimo jiné i plastika ze sídliště Novodvorsk­á.

V hlavním městě v současnost­i při umisťování uměleckých předmětů do veřejného prostoru pomáhá manuál vypracovan­ý Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), představen­ý na počátku loňského roku. „Nechceme dávat návod umělcům, jak vytvořit dobrou sochu. Nyní však víme, které kroky lze začít podnikat, chceme-li kvalitní a veřejně dostupné umění podporovat, rozšiřovat a propagovat,“uvedl k manuálu Ondřej Boháč, ředitel IPR.

 ?? Foto: MČ Praha 12 ?? Skulptura s tímto názvem od průmyslové­ho designéra a sochaře Štefana Malatince náleží k těm, které popisuje nová mapa uměleckých předmětů v Praze 12. Dílo je z kovu a keramiky.
Foto: MČ Praha 12 Skulptura s tímto názvem od průmyslové­ho designéra a sochaře Štefana Malatince náleží k těm, které popisuje nová mapa uměleckých předmětů v Praze 12. Dílo je z kovu a keramiky.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia