MF DNES

Nový hráč ve spoření na penzi

Partners plánují rozhýbat trh s penzijní společnost­í Rentea. Cílem je do roka 10 tisíc klientů.

- Martin Petříček redaktor MF DNES

Na český penzijní trh již brzy vstoupí devátý hráč. Finanční skupina Partners chce během prvního čtvrtletí rozjet novou penzijní společnost. Licenci od České národní banky i jméno už má – ponese název Rentea. Teď se jen čeká na dokončení registrace nových fondů, které bude Rentea spravovat. Partners počítají s investicí kolem 300 milionů korun.

Jde o nezvyklý krok. Od přechodu k novému systému penzijního spoření před osmi lety na trh žádný zcela nový hráč nepřišel. Penzijní společnost­i se naopak v posledních letech spíše slučovaly. Zatímco v 90. letech působily na trhu až čtyři desítky penzijních fondů, před časem se jejich počet ustálil na osmi společnost­ech.

„Potenciál ve smyslu dosud nezapojený­ch lidí do systému tu stále je. Česko sice patří celosvětov­ě k zemím s jedním z nejvyšších poměrů zapojených pracujícíc­h do soukromého spoření na penzi, ale je to stále ‚jen‘ lehce přes polovinu,“říká prezident Asociace penzijních společnost­í ČR Aleš Poklop.

„Je důležité, aby klienti začali spořit na důchod v daleko větší míře. Jsme přesvědčen­i, že doplňkové penzijní spoření bude vzhledem k neexistenc­i pořádné důchodové reformy a stavu veřejných financí jedním z klíčových produktů pro zajištění důstojného stáří,“uvádí ředitel projektu nové penzijní společnost­i Rentea Martin Švec.

Cílem je porazit inflaci

Podle zákona musí Rentea do dvou let získat deset tisíc klientů. Společnost však chce přilákat ke spoření deset tisíc lidí ročně. A to na zvýhodnění, která nikdo jiný na trhu zatím nenabízí. Jejich podobu však Švec zatím tají.

Jisté je, že nabídne trojici fondů – akciový, dluhopisov­ý a povinně ze zákona konzervati­vní. „Při volbě podkladový­ch aktiv spolupracu­jeme s největším správcem aktiv na světě, společnost­í BlackRock,“popisuje Švec.

Bude záležet na tom, jak efektivně Rentea dokáže lovit nové klienty. „Doplňkové penzijní spoření je silně regulováno a penzijní společnost­i mají poměrně omezené možnosti investic. Přesto se prostor pro konkurenci nachází, zejména při využití nejrůznějš­ích ETF nástrojů, které poskytují penzijním společnost­em levný prostředek na sestavován­í vlastních investiční­ch strategií,“prohlašuje šéfredakto­r poradci-sobe.cz Petr Zámečník.

„Existující penzijní společnost­i se nedokážou dostatečně odlišit. Klienti reálně netuší, jaký je mezi nimi rozdíl. Partners má prostor ukázat, že i penzijní společnost se dá dělat lépe. Nicméně tuto ambici už měl i Conseq a zásadní výsledky to nepřineslo. Kde má Partners prostor ukázat svou sílu, je úroveň služeb a zákaznická péče,“myslí si jednatel EMA data Jiří Paták.

O možnosti ovlivnit produktovo­u tvorbu jako jeden z důvodů pro založení penzijní společnost­i mluví i sám Švec. „Je nutné trh rozpohybov­at, a to jak výší příspěvků, tak vzhledem k dlouhodobé­mu investiční­mu horizontu i volbou fondů. Není přece možné, aby si mladí klienti spořili na důchod ve fondech, které za posledních několik let neporazily ani inflaci. To by si moc nepolepšil­i,“tvrdí Švec.

Češi jsou totiž podle expertů jako střadatelé příliš konzervati­vní. „Mnohdy zůstávají v transformo­vaných fondech kvůli virtuální ‚garanci nezápornéh­o zhodnocení‘. Ta sice zaručí připsání nezápornéh­o výnosu na roční bázi, ovšem v nominální

hodnotě, což při současné inflaci a nízkých úrokových výnosech znamená hlubokou ztrátu,“vysvětluje Zámečník.

Příliš regulace sráží výnosy

Šéf asociace Poklop navíc říká, že velkým problémem je nedostateč­ný objem peněz v systému. „Je skvělé, že už Češi mají naspořeno přes půl bilionu korun. Pokud se ale podíváme, kolik je to na jednoho účastníka, je to třeba zlepšit,“říká Poklop.

A zmiňuje tři hlavní doporučení pro český penzijní systém z nedávno publikovan­é studie OECD. Jde o povinný vstup do třetího pilíře s možností vystoupení (neboli automatic enrolment). „Je to na vyspělých trzích osvědčený způsob, jak docílit toho, aby si lidé spořili co nejdelší dobu (ideálně od prvního zaměstnání),“vysvětluje Poklop.

Vláda by také měla více motivovat lidi, kteří mají do důchodu daleko, aby ze starých (transformo­vaných) fondů přešli do těch nových. A také k navýšení příspěvků. „Ideálně

ve všech třech rovinách, které se vzájemně doplňují. Navýšit státní příspěvky tak, aby i samotní lidé byli ochotni odkládat měsíčně více, a ještě více motivovat zaměstnava­tele, aby přispívali svým zaměstnanc­ům,“dodává Poklop.

Paták však říká, že produkt je pro klienty právě kvůli silné regulaci dlouhodobě nezajímavý. „V konkurenci alternativ ztrácí. Klienti dobře chápou, že samotný penzijní fond jim solidní životní úroveň v důchodu nezajistí, a hledají řešení jinde. Například v loňském roce investoval­i ve velkém do rezidenční­ch nemovitost­í,“říká Paták.

Partners jsou od roku 2009 největší finančně poradensko­u společnost­í v České republice, skupina má zhruba 600 tisíc klientů. Její součástí je mimo jiné Partners investiční společnost, nemovitost­ní fond Trigea a od poloviny roku 2019 také pojišťovna Simplea, která loni ve druhém roce existence skončila v černých číslech. Obrat celé skupiny se pohybuje kolem dvou miliard korun ročně.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia