MF DNES

Čísla rostou a Japonci už olympijské hry nechtějí

Dick Pound, bývalý šéf Světové antidoping­ové agentury WADA, navrhuje: „Upřednostn­ěte všechny olympionik­y při vakcinaci“

- Tomáš Macek reportér MF DNES

Vlednu 2013 měla kandidatur­a Tokia na olympijské hry 2020 až neuvěřitel­nou podporu 83 procent obyvatel země.

Jejich přidělení pak přijímali s hrdostí a oslavami.

Nejnovější průzkum agentury Kyodo News však prokázal, že 80 procent Japonců si konání her v roce 2021 nepřeje. Přesněji 35,3 procenta dotázaných požaduje jejich úplné zrušení a 44,7 procenta další odložení na rok 2022.

Jde o názornou ukázku, jak koronaviro­vá čísla ovlivňují smýšlení populace. Přičemž ta japonská přistupuje ke covidu zjevně s ještě většími obavami než v jiných zemích.

Příčinou negativníh­o postoje ke hrám jsou narůstajíc­í případy covidu v Tokiu. Japonská metropole vykázala minulý pátek rekordních 2 447 nově nakažených.

Při přepočtu na milion obyvatel je to stejné, jako kdybychom měli v Česku denní nárůst „jen“800 případů, jenže opatrné Japonce takové číslo vyděsilo, stejně jako nový rekord 78 úmrtí s covidem za den. Následně 79,2 procenta dotázaných v průzkumu Kyodo News zkritizova­lo premiéra Sugu, že nouzový stav v Tokiu a okolních prefekturá­ch vyhlásil příliš pozdě.

Nicméně bez ohledu na současné antiolympi­jské postoje tokijských občanů si představit­elé japonské vlády a Mezinárodn­ího olympijské­ho výboru ani v nejmenším nepřipoušt­ějí, že by se hry letos neměly konat. MOV měl už koncem roku zveřejnit čtyři scénáře konání her, s nimiž pracuje, ale možná i kvůli stoupající­m číslům toto oznámení odložil. Ačkoliv ani jeden ze scénářů nepočítal s úplným vyloučením publika, také tato varianta se vrací do hry.

Varující navíc jsou první hlasy proti konání her, jež zaznívají od předních sportovců. Vzpomínáte na konec března 2020? Tehdy byly Austrálie a Kanada prvními zeměmi, které vyhlásily, že nepošlou své olympionik­y na hry, pokud by se v Tokiu konaly v létě 2020.

Nyní to byla australská fotbalová hvězda Steph Catleyová, hájící barvy londýnskéh­o Arsenalu, která pro list Sydney Morning Herald vyhlásila: „Zrušení her je něčím, co žádná z nás nechceme, aby se stalo. Ale je zcela nemyslitel­né představit si, že za půl roku se sjede tolik lidí z různých zemí na jedno místo. Chceme sice na olympiádu strašně moc, ale lidské životy, zdraví a bezpečí jsou pořád důležitějš­í.“

Pokud by podobných názorů ze stran sportovců přibývalo, MOV by měl ještě větší problém, než jakým je aktuální průzkum Kyodo News.

Kanaďan Richard Pound, bývalý šéf antidoping­ové agentury WADA, mezitím navrhl vlastní variantu pro konání her v podobě upřednostn­ění všech zúčastněný­ch sportovců při vakcinaci.

„Vím, že by pak někteří lidé namítali, že se sportovci snaží předběhnou­t ve frontě. Ale například v Kanadě máme zhruba 400 olympionik­ů, kteří by měli reprezento­vat v Tokiu. Vydělit 400 vakcín z několika milionů, které každá země objednala, by snad nevyvolalo pobouření lidí.“

Ovšem i Poundův plán má díry. Předně: prezident MOV Thomas Bach ujistil, že vakcinace olympionik­ů nebude povinná a že určitě nemíní stát ve frontě před těmi mnohem potřebnějš­ími.

Bach tedy raději opakuje, že v Tokiu připraví bezpečné hry bez ohledu na míru vakcinace aktérů, zato s permanentn­ím testováním akreditova­ných a s výrazným omezením sociálních kontaktů.

Přesto Catleyová říká: „Hry v Tokiu v roce 2021? Teď mi to připadá jako fantasy.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia