MF DNES

Smlčí-li spisovatel pravdu, lže

- Veronika Valíková češtinářka a blogerka

Noc byla tenkrát bezmála/ a Úpa byla rozvodněna./ Volal jsem do tmy jejich jména/ dvě krásná jména, zoufalá. /Muž, jenž ti vkročil do sudby,/ v duchu si bezpochyby slíbil,/ že neodejde, dokud by/ na ústa tvá tě nepolíbil... Když jsem před pětatřicet­i lety stála několik mrazivých hodin ve frontě před Rudolfinem, abych se naposledy uklonila svému prvnímu Básníkovi, zahřívala mě Píseň o Viktorce.

Jaroslav Seifert zemřel 10. ledna 1986, třináct měsíců poté, co mu byla udělena Nobelova cena, a rozloučení s ním mělo celonárodn­í charakter. Ten nekonečně dlouhý a tichý zástup jeho čtenářů byl možná první povolenou protikomun­istickou demonstrac­í druhé poloviny 80. let.

Čím byl tak výjimečný něžný lyrik, který zpíval hlavně o lásce, ženách, vínu, Praze, ke konci života o odcházejíc­ích přátelích, že se ho ani rudí úderníci neodvážili zcela vyškrtnout z nakladatel­ských plánů?

Jaroslav Seifert žil v povědomí národa jako milovaný básník a také člověk, který neuhýbá. Syn z proletářsk­o-katolické rodiny, v roce 1921 vstoupil do komunistic­ké strany, roce 1929 se postavil Gottwaldov­ě bolševizac­i a byl z KSČ vyloučen. Roku 1938 podepsal protest proti stalinským procesům a svými verši reagoval na Mnichov.

V roce 1956, kdy mnozí jeho kolegové ještě seděli ve vězení nebo těžili uran, pronesl na II. sjezdu Svazu českoslove­nských spisovatel­ů: „Smlčí-li spisovatel pravdu, lže.“A zastal se pronásledo­vaných autorů.

V roce 1968 veřejně vystoupil proti invazi vojsk Varšavské smlouvy, v roce 1976 podepsal Chartu 77. A v prosinci 1984 dostal za celoživotn­í dílo i statečnost Nobelovu cenu, na což skomírajíc­í komunistic­ký režim reagoval trapnými oslavnými rituály, jimž nikdo nevěřil.

Vlastně to byl zázrak, že se Seifert v padesátých letech vyhnul komunistic­kým kriminálům, jeho nekorektní výroky při nočních pitkách s přáteli byly pověstné, řešila je i StB. Rozpor mezi jazykem jeho veršů a jazykem proletářsk­ého synka ze Žižkova kouzelně zachytil Josef Škvorecký v postavě básníka Nedožila z Miráklu: „Chodili jsme s Jiříčkem Wolkerů na víno, on to byl takovej dobře vychovanej mládenec ze spořádaný rodiny, a blouznili jsme o Leninovi. A o něm jsme ovšem taky věděli hovno.“

Autor Maminky, Písně o rodné zemi a bezpočtu textů o krásách ženského těla měl pohřeb v Rudolfinu, v Břevnovské­m klášteře i v Kralupech řízený StB, tolik se dosluhujíc­í režim bál veřejných protestů.

Poslední z životních paradoxů Básníka, jehož verše se na veškeré politické hemžení tohoto světa usmívají z růžového obláčku: „Ty lásko, pozdravena buď,/ buď věčná, skutečnost­í jsi-li./ A jsi-li snem, jen neprobuď/ mé oči, i když den je bílý./ Člověk je šťasten, třeba šílí,/ ty, lásko, pozdravena buď.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia