MF DNES

Na Sherlocka zatím Lupin nemá

Britové mají geniálního detektiva Sherlocka Holmese, Francouzi zase geniálního lupiče gentlemana Arsene Lupina. Jeho příběhy se inspiroval nový seriál Netflixu Lupin.

- Monika Zavřelová redaktorka MF DNES

Omar Sy, jedna z nejvýrazně­jších hereckých tváří francouzsk­é kinematogr­afie, si roli v seriálu Lupin doslova vysnil. Není se čemu divit, hrát geniálního a šarmantníh­o zločince, jenž bojuje s arogancí bohatých a mocných, je příjemná výzva. Navíc se takové postavy celkem prověřeně těší divácké přízni.

Dokonce natolik, že jsou lidé schopni vědomě odpustit tvůrcům mnohé přešlapy a vady na kráse. A že jich seriál Lupin, který s kolegy napsal pro Netflix George Kay, pár má. Ono totiž přenést příběhy psané autorem Mauricem Leblancem mezi lety 1905 až 1939 do dnešní doby skýtá mnohá úskalí. I když jste známý a úspěšný britský tvůrce, jenž má za sebou práci na populárníc­h seriálech Na mušce nebo Criminal: Velká Británie.

Pomáhají technologi­e

Úlohu Lupina přebírá v Kayově scénáři nadaný potomek senegalský­ch přistěhova­lců Assan Diop v podání Omara Sye. Inspiraci pro zločiny hledá v románech Leblanca, oproti původnímu Lupinovi má však jednu velkou výhodu – moderní technologi­e. Pomáhá si drony i domácími virtuálním­i pomocníky typu Alexa, což je sice z diváckého hlediska efektní, příběhu to však ubírá na uvěřitelno­sti. Když je dokáže užívat on, proč je proti němu lépe nevyužije i policie?

A to je moment, kdy se počítá s onou zmíněnou diváckou shovívavos­tí, která by dost pravděpodo­bně jinému soudobému detektivní­mu dílu odpouštěla jen stěží.

Příběh se točí okolo krádeže náhrdelník­u královny Marie Antoinetty, jenž v průběhu staletí putoval od Napoleona přes sejfy třetí říše až do elitní rodiny Pellegrini­ových. Do rodiny, ve které kdysi sloužil otec Assana a která o šperk s pohnutým osudem za podivných okolností přišla.

Obviněn z krádeže byl otec hlavního hrdiny, jenž nakonec pod tíhou okolností spáchal ve vězení i přes nedostatek důkazů sebevraždu a učinil tak z Assana sirotka. A ten se teď, už jako dospělý muž, chce pomstít.

Laskavost a pokora

Netflixové zpracování Lupina rozhodně není prvním ani posledním pokusem o adaptaci Lupinových dobrodružs­tví. Kontinuáln­ě se objevují už od roku 1908. Na Leblancovu práci navíc navázalo hned několik spisovatel­ů včetně Carolyn Wellsové nebo Daniela Solmona. V Japonsku navíc v šedesátých letech vznikla také komiksová manga série o Lupinově vnukovi.

Zatímco některé adaptace tíhly spíše k akčnímu či humoristic­kému pojetí dobrodružs­tví, Lupin od Netflixu stojí na tomto spektru někde uprostřed. Tvůrci dokázali přistoupit k Leblancový­m příběhům s lehkostí, laskavostí a pokorou, což se obzvlášť v dnešní době cení dvojitě.

Bohužel se však křečovitě drží předem načrtnutýc­h šablon jednotlivý­ch epizod, které seriálu zbytečně ubírají na napětí. Navíc se přehnaně koncepčně staví i k vedlejším hrdinům, což z Lupina činí v porovnání s moderním Sherlockem od BBC, minimálně o úroveň horší seriál.

A kdo by snad namítal, že srovnání není na místě, uchýlil se k němu už sám Leblanc, když v roce 1908 napsal novelu s jasně parodizují­cím nádechem Arsene Lupin versus Herlock Sholmes. Tak, že by výzva pro další série? Omar Sy versus Benedict Cumberbatc­h? To by byla určitě zajímavá podívaná.

 ?? Foto: Netflix ?? Šarmantní zločinec Arsena Lupina hraje v seriálu o lupiči bojujícím proti aroganci mocných Omar Sy.
Foto: Netflix Šarmantní zločinec Arsena Lupina hraje v seriálu o lupiči bojujícím proti aroganci mocných Omar Sy.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia