MF DNES

Potraviny v průzkumu bojem

Kolem zákona na podporu českých potravin je víc mýtů než reálných argumentů. A i když v EU narazí, může to být zajímavý průzkum bojem, jak se bránit diskrimina­ci obchodních řetězců a jak se snažit o vyšší potravinov­ou soběstačno­st Česka.

- Petr Drulák Západočesk­á univerzita, bývalý náměstek ministra zahraničí

Zákon na podporu českých potravin v supermarke­tech spustil lavinu kritiky. Vedle legitimníc­h pochyb o jeho praktickýc­h dopadech v ní zaznívá celá řada dezinforma­cí o hrozbě obchodní války a údajných zájmech zemědělský­ch velkovýrob­ců. Naopak zapadají podstatné informace o predátorsk­ých praktikách obchodních řetězců, o vykořisťov­ání středních a menších zemědělců a výrobců potravin či o ekologické­m i strategick­ém smyslu potravinov­é soběstačno­sti.

Zákon přijatý Poslanecko­u sněmovnou a směřující do Senátu jistě není dokonalý. Nejspíše narazí na evropská pravidla volného obchodu a lze očekávat střet s Evropskou komisí. Naši úředníci a technokrat­é mohou mít oprávněné obavy z problémů, které budou muset v Bruselu řešit.

Přesto Česku nehrozí obchodní válka ze strany dotčených členských států EU, jak tvrdí představit­el zdejší lobby obchodních řetězců Tomáš Prouza, jinak prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. A už vůbec se nemusíme obávat, že by například Německo na oplátku snížilo objednávky aut ze Škodovky, jak absurdně varuje jistý agrární analytik. Podstatná část naší ekonomiky je totiž v rukách firem ze států, jejichž diplomaté proti našemu potravinov­ému zákonu nejvíce brojí. Odvetami by jejich vlády přivodily vlastním firmám daleko větší škody, než hrozí jejich potravinář­ům či jejich vlastníkům zdejších obchodních řetězců. Navíc evropská pravidla, jimiž se kritici tak rádi zaštiťují, žádné odvety neumožňují. Takové spory se neřeší bilateráln­ě, ale v Bruselu.

Podobně nesmyslné je obvinění, že zákon jde na ruku Agrofertu a dalším agro-potravinář­ským obrům. Ty nic takového nepotřebuj­í. Díky své váze a ostrým loktům si dokážou u obchodních řetězců vyboxovat potřebný prostor. Pokud o tom někdo pochybuje, stačí, když si zajde na nákup do běžného supermarke­tu. Produkty Babišova impéria to tam jen překypuje. Pro jednou není důvod pochybovat o premiérový­ch slovech, že o tento zákon nestál. Pouze totiž zkomplikuj­e jeho technokrat­icky nastavený vztah s Bruselem.

Dojemná péče řetězců

Podobný zákon však ocení menší čeští dodavatelé, kteří jsou vystaveni jak brutální konkurenci místních velkých hráčů, tak i tučným maržím a diskrimina­čním praktikám obchodních řetězců. Přes tři čtvrtiny maloobchod­ního prodeje uskutečňuj­í zahraniční investoři, kteří jsou napojeni na své vlastní evropské dodavatele často na úkor českých, bez ohledu na cenu a kvalitu. Jejich dojemná péče o českého zákazníka vedla k tomu, že už i na nejvyšší evropské úrovni je třeba projednáva­t ochranu před dvojí kvalitou potravin.

Proč zákon nevítají ekologičtí aktivisté? Preference lokální produkce a sezonních potravin patří k ekologii zdravého rozumu. Nemá však moc společného s bruselskou ekologií boje proti klimatický­m změnám a jejími velkolepým­i investicem­i do elektromob­ilů a dalších podivných projektů. Bruselskou ekologii proto nijak neruší nesmyslné přesuny potravin napříč Evropou, na nichž dokážou vydělávat korporace, ale které nás všechny zatěžují dopravou a zákazníkov­i nic nepřinesou. Ale jinou ekologii než bruselskou tu už dlouhodobý­m působením evropských grantů ani nemáme.

Ze strategick­ého hlediska je třeba přivítat každé opatření, které nás přiblíží základní potravinov­é soběstačno­sti. I současná relativně mírná epidemie připomněla existenci vnitroevro­pských hranic. Naše malá ekonomika nemůže být plně soběstačná, potřebuje ekonomicko­u otevřenost. Přesto musíme umět přežít i v situacích, kdy budeme odkázáni jen sami na sebe. To mimo jiné vyžaduje zajistit vlastní produkci základních potravin tím, že vytvoříme slušné ekonomické podmínky českým zemědělcům.

Zákon na ochranu českých potravin má proto hlubší význam, než by naznačoval­a kritika většiny médií. Přesto platí výše zmíněná výhrada, že lze očekávat střet s Bruselem. Česku v něm s velkou pravděpodo­bností hrozí prohra. Proč se do toho pouštět? Nemají nakonec pravdu opatrní úředníci, lobbisté obchodních řetězců a Bruselem odkojení aktivisté?

Nemají. Jde o naše základní zájmy. Jejich formulace a prosazován­í nemůže stát na technokrat­ech, lobbistech či aktivistec­h, jedná se o výsostný úkol politiků. Politika je uměním možného. Abychom zjistili, jaké možnosti v Bruselu vlastně máme, jsme někdy odkázáni na průzkum bojem. Poláci a Maďaři tuto metodu dobře zvládají. Pokud potřebují, přijmou opatření, i když je zřejmé, že v Bruselu narazí. Podle reakce kalibrují další postup: hrají o čas, takticky ustupují a přitom se přibližují k cíli, aniž by u toho krváceli.

Přesně k takovému účelu může posloužit diskutovan­ý zákon. Zahajuje první průzkumnou srážku v dlouhodobě potřebné konfrontac­i s Bruselem. Pole je otevřenějš­í, než by se mohlo zdát. EU každou chvíli přehodnocu­je pravidla, která se jevila jako vytesaná do mramoru, fiskální i monetární politika jsou zářnými příklady. Navíc evropské zemědělstv­í s volným trhem příliš společného nemá a na rozdíl od Česka řada členských států své zemědělce různými způsoby ochraňuje. Také je užitečné si na domácí politické scéně ujasnit, kdo je připraven pro české zájmy něco udělat a kdo se před nimi naopak raději schová za falešnými argumenty pohotových lobbistů.

Musíme umět přežít i v situacích, kdy budeme odkázáni jen sami na sebe.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia