MF DNES

Jak průkopník s pálkou pobořil rekordy i předsudky

USA se loučily s Hankem Aaronem, ikonou baseballu a mužem, co se bušením do míčku přičinil o férovější svět víc než většina politiků

- Miroslav Němý reportér MF DNES

Když někoho pochválil Muhammad Ali, člověk proslulý větším než malým množstvím sebelásky, něco to znamenalo. A Ali pronesl: „Jediným člověkem, jehož jsem zbožňoval víc než sebe samotného, byl Hank Aaron.“

Včera se s ním Amerika naposledy rozloučila. S Aaronem odchází baseballov­á legenda, svědek podivuhodn­ých zvratů 20. století a muž, jenž přemohl osud.

Chudá černošská rodina s osmi dětmi si musela v Alabamě 30. let zvyknout na ledaco. Malý Henry Louis tomu dokonce říkal rituál.

„Vzpomínám si, jak na mě jako na kluka máma tolikrát křikla: Synku, schovej se pod postel,“líčil. „Protože tou dobou si po ulici jen tak mašírovali členové Ku Klux Klanu s hořícími kříži v rukou. Teprve až prošli, uslyšel jsem: Teď zase můžeš ven.“

Z Henryho Louise se stal Hank. Neboli Hammer, Kladivo: výjimečný sportovec měl včera v Atlantě pohřeb, na který zamířil i bývalý prezident Bill Clinton. USA se klaní člověku, jenž pro rovnoprávn­ost udělal opravdu hodně – a v opravdu těžkých časech.

„Symbolizuj­e nejen to nejlepší z baseballu, ale také příklad, že se každý může zapsat do dějin a zazářit v nich nevídaným způsobem,“řekl Rob Manfred, šéf MLB.

Definující­m momentem jeho kariéry

Symbol se stal 8. duben 1974, kdy překonal rekord, o němž se soudilo, že přetrvá: počet homerunů, který držel národní miláček Babe Ruth. Úctyhodné na někoho, kdo se učil odpalovat tak, že obyčejným klackem bušil do víček od lahví; víc si Aaronovi nemohli dovolit.

A hlavně nešlo jen o sport. Aaronovi spoluhráči žertovali, že za ním nechtějí sedávat, aby je vražedná střela taky nezasáhla. A šlo o humor krutý, leč opodstatně­ný. Ruth představov­al bílou pýchu Ameriky a Aaron… Poslouží slova z jednoho z anonymních dopisů, na která si i po letech pamatoval: „Pomůžu ti, abys nepřekonal rekord velkého Babea Rutha. Bílí jsou vám opičákům nadřazení. Má zbraň sleduje každý tvůj černý krok.“

Ale homerun číslo 715 přišel. Jako dovršení cesty, kterou započal v Negro American League; přesně tak se soutěž pro černochy v 50. letech jmenovala. Odpovídala tomu jiná syrová Aaronova vzpomínka.

„Jednou jsme se spoluhráči dosnídali a pak se z kuchyně ozval třískot všech našich talířů – hrozný zvuk. Už jako mladíkovi mi docházela ta ironie: že sedíme v hlavním městě země svobody a oni zahazují vidličky, které měli v puse černoši. Kdyby z těch talířů jedli psi, umyli by je.“

Protizbran­í byly bleskové švihy pálkou. Brzy dostal první nabídky z MLB a pak už ho nešlo zastavit. Dodával důkazy, že barva pleti je nepodstatn­á, že místo ní rozhodují schopnosti, dřina či v jeho případě oddanost sportu. V časech, kdy byl zavražděn Martin Luther King a Ali odmítl narukovat, nebylo ostatně snadné u sportu setrvat, i jeho toužili vidět víc na demonstrac­ích: „Ale já jsem se rozhodl, že tou nejlepší věcí bude dál hrát baseball.“

Po kariéře ho ocenili Clinton i Bush mladší, od něj obdržel Prezidents­kou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenán­í ve Spojených státech. I jako idealista ovšem hleděl na svět realistick­y.

„Jdeme správným směrem, ale cesta je pořád dlouhá,“hodnotil v roce 2014 prezidento­vání Baracka Obamy: „Největší rozdíl je, že za mého mládí tihle lidé mívali kápě a dneska nosí kravaty.“

Zrovna on na baseballov­ém hřišti udělal pro férovější svět nejspíš mnohem víc než kdejaký politik.

 ?? Foto: ČTK ?? Hank Aaron se stal symbolem oddanosti sportu a boje proti rasismu.
Foto: ČTK Hank Aaron se stal symbolem oddanosti sportu a boje proti rasismu.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia