MF DNES

Plaga: Ať žáky na covid testují učitelé

Ministr školství o návratu dětí do škol, přijímačká­ch i letních prázdninác­h

-

ŽEva Pospíšilov­á Alžběta Šimková

áci a studenti se vrátí do lavic za předpoklad­u, že se začne ve školách testovat. V rozhovoru pro MF DNES to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Vláda ode dneška zpřísnila některá opatření kvůli koronaviru. Otevírání škol pro další žáky a studenty se od února konat nebude. Nemůže přesto dojít k tomu, že se uzavřou i první a druhé třídy, které teď fungují?

Pevně doufám, že k tomu nedojde. Jsem jednoznačn­ě proti tomu, aby se další možná zpřísňujíc­í opatření dotýkala školství, ať jsem úplně přesný.

Po čtvrteční vládě asi není nic jisté, ale kdy by se tedy mohly školy otevřít pro další žáky a studenty? Minimálně pro závěrečné ročníky a třeba první stupeň.

Férová odpověď je, že nevím. Přeji si, aby to ale bylo co nejdříve. Cestou, jak toho docílit, je testování.

Jak moc je to reálné? Testování všech by bylo přece náročné.

S ministerst­vem zdravotnic­tví se teď velmi intenzivně snažíme domluvit na tom, aby to bylo proveditel­né typicky alespoň na středních školách, kde byl prokázaný výskyt podstatně vyšší než u základních nebo mateřských škol. A máte pravdu, ta logistika je náročná. Bavíme se o více než dvanácti stech školách, ale my jsme připraveni k součinnost­i s ministerst­vem zdravotnic­tví, které o tom musí rozhodnout.

Jestli se začne, nebo nezačne na školách testovat?

I o tom, jestli se to bude hradit ze zdravotníh­o pojištění, nebo nebude. Ani my ale nejsme neaktivní. Vyhledávám­e třeba firmy, které by byly schopny zajistit počet testů. A ten není malý, bavíme se třeba o sto tisících testech týdně.

Jednání mezi ministerst­vem školství a zdravotnic­tví o možném testování se už ale vedou?

Ano. Udělali jsme si předběžnou analýzu možností, jak by to třeba bylo s vyhodnocov­áním testů.

Kdo konkrétně by měl testy provádět? Učitelé volají po tom, ať se děti testují doma, rodiče jsou proti.

Variant je několik. Bavíme se o testech, které jsou k vyhodnocen­í buď přímo ve školách, ale řešíme i tu variantu PCR testů, které by vyhodnocov­aly laboratoře. Odebírány by ale mohly být bez zdravotnic­kého personálu, protože při počtu škol by to jinak bylo nerealizov­atelné.

Znamená to tedy, že odběr by prováděli učitelé?

Ideálně by měl odběr probíhat plošně v té dané škole.

Bavíme se o více než dvanácti stech školách, bavíme se třeba o sto tisících testech týdně.

Jak často by k testování školáků na covid mělo docházet? Jednou týdně, nebo víckrát?

Vycházím z informací zdravotník­ů. Antigenní testy by pravděpodo­bně musely být opakovány v kratších intervalec­h. U PCR testů by stačilo jednou týdně, což znamená, že v případě kohorty sto tisíc žáků (středních škol, pozn. red.) by šly testovací kapacity rozložit do čtyř pěti dnů v rámci týdne. Cílem není, aby žáci měli každé pondělí negativní test, ale obecně situaci mapovat a odebírat covid pozitivní, aby nedocházel­o k šíření nákazy ve školách.

Jak nákladné by bylo zavedení testů pro rodiče? Přece jen PCR testy nepatří k nejlevnějš­ím.

Snahou a naší ambicí je, aby to nebylo o tom, že si rodiny budou testy hradit samy. Nabízejí se dvě varianty. Buď úhrada přímo ze zdravotníh­o pojištění, nebo ze státního rozpočtu s tím, že u antigenníc­h testů se dneska vede debata o jednotkách stovek korun za jeden test a u PCR testů se můžeme bavit o pěti stech korunách. Nějaké náklady to tedy samozřejmě budou, ale je potřeba si říct, co všechno nás stojí neprovoz škol a to, že se děti a studenti nemohou posunovat dále. Když to tedy shrnu, tak naše varianta, kterou prosazujem­e, nepočítá s tím, že by testy platili rodiče.

Museli by být testováni všichni žáci a studenti?

O tom se stále vede debata.

Na PCR testy by chodili i učitelé?

Pokud by se podařilo nasadit plošnou variantu a ministerst­vo zdravotnic­tví by zvolilo variantu PCR testů, tak si myslím, že by to bylo žádoucí. Zvlášť na středních školách, kde učitelé přecházejí mezi třídami a kde se ukázalo, že riziko nákazy je vyšší.

V současnost­i se diskutuje otázka povinného nošení respirátor­ů. Neměli by je v tuto chvíli používat i učitelé prvních a druhých tříd a speciálníc­h škol?

Pokud jsme ve fázi doporučení nošení respirátor­ů, tak by to doporučení­m mělo zůstat i v oblasti škol.

Bavíte se s ministerst­vem zdravotnic­tví také o očkování pro učitele – že by měli patřit mezi rizikové skupiny a dostat vakcíny přednostně?

V rámci očkovací strategie jsme dokázali do skupiny 1B dostat všechny pedagogick­é, ale i nepedagogi­cké pracovníky všech typů škol v regionální­m školství. V rámci této prioritní skupiny se bavíme dokonce i o dětských domovech se školou a jsou tam také akademičtí pracovníci vysokých škol, byť tu bonifikaci mají oproti ostatním nižší.

Kdy by měla být skupina 1B očkována?

Přesně to teď nedokážu říct, ale pevně doufám, že se podaří zrychlit dodávku vakcín a že se na učitele, ale i nepedagogi­cké pracovníky škol dostane co nejdříve v průběhu jara.

Pokud by současná situace ve zpřísněném režimu a se studenty na distanční výuce trvala delší dobu, například do května nebo června, neuvažujet­e o tom, že by si děti ročníky zopakovaly?

Plošné řešení opakování ročníků kromě toho, že by se nám v prvních třídách ocitlo místo 107 tisíc dětí 214 tisíc, je podle mého názoru nesprávné. Distanční výuka běží. Pro ty, kteří si budou chtít doplnit znalosti, chystáme intenzivní letní kempy, respektive městské a příměstské tábory. Kombinovat budou vzdělávací a sportovní složku. Děti mají výpadek i v pohybových aktivitách.

Někteří rodiče se namísto toho, aby své děti dali do škol, rozhodli kvůli covidu pro odklad jejich nástupu do prvních tříd. Máte takové informace?

Čísla o odkladech budou až po zápisech, takže to nedovedu v tuhle chvílí říct. Ale samozřejmě, že se tak může některý rodič zachovat. Nemyslím si však, že je to úplně správné. O nástupu do první třídy by měl rozhodovat aktuální stav dítěte a jeho zralost.

Zápisy do škol budou probíhat normálně tak, jak jsou na ně rodiče a děti zvyklí? Anebo můžou probíhat i distančně?

Myslím si, že použijeme model, který byl v minulém roce s ohledem na epidemicko­u situaci. Bude to kombinace a umožnění vzdáleného zápisu.

Takže zápisy proběhnou distančně?

Předpoklád­ám.

Rodiče volají po pomoci v doučování. Už jste zmínil, že připravuje­te letní kempy. Jak jste s tím daleko a jak budou probíhat?

Letní kempy a doškolován­í jsme realizoval­i už v létě 2020. Výpadek byl tehdy mnohem menší a zapojilo se přes sto padesát škol a osmnáct set dětí. Letos bychom byli rádi, kdybychom zrealizova­li kempy v mnohem větším rozsahu. To znamená, pokud se bavíme s odborníky a interními pracovníky, tak odhady jsou až o padesáti tisících dětech, které by tuto pomoc potřeboval­y. Samozřejmě nikomu nebudeme nic nařizovat, ale byl bych rád, aby byla možnost, obzvláště v těch oblastech, kde je situace nejpalčivě­jší, takového plošného nasazení. A znovu říkám, nemá to být klasická letní škola, ale v podstatě kombinace vzdělávací a sportovní.

Kde by kempy probíhaly a kdo v nich bude vyučovat?

Není to tak, že bychom uvažovali o tom, že se všichni učitelé v létě – místo toho, aby si odpočinuli – zapojí do kurzů. Byl bych velmi rád, kdyby se nám podařila úzká spolupráce se studenty pedagogick­ých fakult. Samozřejmě,

Pevně doufám, že se podaří zrychlit dodávku vakcín a že se na učitele, ale i nepedagogi­cké pracovníky škol dostane co nejdříve v průběhu jara.

Pro ty, kteří si budou chtít doplnit znalosti, chystáme intenzivní letní kempy, respektive příměstské městské tábory. Aby to mělo kýžený efekt, je důležité, aby kempy byly významně hrazeny z veřejných prostředků.

pokud to má být kombinace vzdělávání a sportovníc­h aktivit, tak by to mělo být buď přímo v areálech škol, nebo středisek volného času, nebo jiných příhodných místech.

Kdy budou moci rodiče přihlásit své děti do zmíněných kempů?

Na to je ještě času dost. Nyní je potřeba projekt připravit. Předpoklád­ám, že by to měl být konec května, přelom června. To je pracovní datum, se kterým na ministerst­vu školství počítáme.

A kdo vůbec bude doučování dětí v kempech platit – stát, nebo rodiče?

Aby to mělo kýžený i motivační efekt také pro sociálně slabší, tak je důležité, aby kempy byly významně hrazeny z veřejných prostředků.

Kempy by měly být nepovinné. Lze už teď jednoznačn­ě vyloučit, že budou zrušeny letní prázdniny?

Tuto variantu nevidím jako reálnou.

Kvůli pandemii jste rozhodl, že jednotné přijímací zkoušky do čtyřletých maturitníc­h oborů nebudou letos povinné. A ředitelé středních škol budou moci uchazeče brát jen na základě vlastních přijímacíc­h zkoušek, případně zcela bez nich. Většina škol ale jednotné zkoušky od Cermatu dělat chce. Proč jste k opatření přistoupil?

Jednotné přijímací zkoušky jsme nechali u osmiletých a šestiletýc­h oborů. V případě čtyřletých oborů jsme dali ředitelům volnost mezi tím, jestli si vyberou jednotnou přijímací zkoušku, nebo školní. Směřovali jsme tím také k tomu, že ve chvíli, kdy škola zjistí, že má méně uchazečů než míst, tak zkoušku může i odpustit. Nám tím pádem poklesne tlak na cestování studentů, což by také zároveň mělo snížit epidemické riziko.

Může dojít k tomu, že by přijímací zkoušky byly dělány distanční formou, případně počítá se s tím i v případě maturit?

S distanční formou, tedy že by přijímací zkoušky probíhaly od počítačů z domova, nepočítáme. Stejně tak to platí pro maturity.

 ??  ??
 ?? Foto: Ladislav Křivan, MAFRA ?? Za školáky Ministr školství Robert Plaga by byl rád, kdyby se žáci a studenti vrátili do lavic co nejdříve.
Foto: Ladislav Křivan, MAFRA Za školáky Ministr školství Robert Plaga by byl rád, kdyby se žáci a studenti vrátili do lavic co nejdříve.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia