MF DNES

Praha chce v centru více nákladních kol

Od spuštění cyklodepa na Florenci vloni v listopadu najezdili kurýři po centru téměř pět tisíc kilometrů. Vedení města chce depo pro nákladní elektrokol­a otevřít i na druhém břehu Vltavy.

- Martin Bajtler redaktor MF DNES

Až osmdesát procent znečištění ovzduší v hlavním městě způsobuje automobilo­vá doprava. Jako jeden ze způsobů, jak znečištění snížit a ulehčit dopravě v centru hlavní město v polovině loňského listopadu, spustilo na Florenci u Těšnova depo pro rozvoz zásilek nákladními elektrokol­y. Ačkoliv jeho pilotní provoz potrvá až do dubna, město už nyní fungování cyklodepa, které obhospodař­uje centrum města, hodnotí kladně. V plánu je proto vybudování dalšího na druhém břehu Vltavy.

Kola převezla 12 tisíc balíků

„Logistické společnost­i od spuštění depa rozvezly již okolo dvanácti tisíc zásilek, během kterých kurýři najezdili téměř pět tisíc kilometrů,“říká Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, na základě jehož studie vedení metropole o založení depa rozhodlo. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (Spojené síly pro Prahu / TOP 09) pomáhá cyklodepo i řidičům dopravců, kteří v centru často větší dodávky nemohou zaparkovat.

Depo doposud nejvíce využívali kurýři společnost­í DPD a Rohlík, kteří najeli 35, respektive 58 kilometrů za den. Na depu se denně pohybovalo v průměru dvanáct kurýrů a deset nákladních elektrokol. Od prosince v cyklodepu překládalo náklad celkem sedm firem, radní hlavního města včera schválili zapojení osmého subjektu, kterým je společnost Dodo.

„Jedná se o první důležitý krok na cestě k omezení dopravy v centru města, ale s ohledem na potřeby místních obyvatel. Jsme tedy rádi, že můžeme být u toho a pomocí mikrodepa ještě lépe obsloužit jádro města,“říká šéf startupu DoDo Michal Menšík.

„Fungování cyklodepa hodnotíme velmi pozitivně, do půlky ledna se nám z něj podařilo doručit více než 4 300 balíků. V tuto chvíli máme k dispozici dva pěší kurýry, šest elektrokol a dva rikši,“doplňuje Miloš Malaník, generální ředitel DPD.

Cyklodepo funguje jako překladišt­ě zásilek, které automobilo­vé dodávky logistický­ch společnost­í přivezou ze skladů na okraji města do skladového kontejneru dané firmy v depu. Odtud si je kurýr vyzvedne, uloží do nákladovéh­o prostoru elektrokol­a a poté je rychle a s nulovými emisemi dopraví k příjemcům v centru. „Lokalita je dopravně dobře dostupná, má velkou kapacitu i skvělé napojení přímo do centra města. Zkušenosti ze zahraničí mluví jasně. Až 32 procent zásilek lze v centrech měst dopravit na cargokolec­h. Je to krok správným směrem ke snížení počtu aut v centru města a zdravějším­u vzduchu,“uvedl už při otevírání depa náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Nadšení magistrátu příliš nesdílí Praha 1. Radní městské části pro dopravu Richard Bureš (ODS) uvádí, že je depo jen náhodným výstřelem, který z hlediska dopravy v centru příliš změn nepřinese. Navíc podle Bureše magistrát o projektu cyklodepa s městskou částí nijak nekomuniku­je.

„Osobní zkušenost s nákladními elektrokol­y mám takovou, že mě dvakrát porazily na chodníku. Jinak je nijak zvlášť v ulicích nevnímám. Je to vhodný doplněk pro nějaké malé a rychlé zakázky, pokud budou dodržovat pravidla silničního provozu. Doprava a zásobování v centru se však musí řešit trochu komplexněj­i,“říká Bureš s tím, že by město mělo vypracovat celkovou studii logistiky. „Jedním z řešení by mohlo být také zavedení přísnější emisní normy pro zásobovací vozidla,“dodává.

Jen drobná úleva pro ovzduší

Podle magistrátu cyklodepo na Florenci od listopadov­ého startu ušetřilo Prahu od zhruba 800 kilogramů emisí CO2, které by jinak do ovzduší vypustily dodávky křižující centrum. V celoměstsk­ém kontextu je to ale poměrně malé číslo.

„Osm set kilogramů CO2 odpovídá zhruba necelým třem stovkám litrů nafty, což dokáže jedna vytíženějš­í dodávka projezdit za několik týdnů. Z hlediska Prahy je to tedy zanedbatel­né množství. Nicméně nejde ani tak o to, že bychom jen tímto samotným depem zlepšili Praze ovzduší, ale ukázalo se, že to funguje a že to je cesta,“uvádí Michal Vojtíšek z Fakulty strojní ČVUT. Podle něj je právě zásobování tou oblastí, kde dává elektromob­ilita největší smysl.

„Elektrický pohon je při současné fázi vývoje vhodný pro krátké jízdy na krátkých vzdálenost­ech s krátkými zastavením­i. Proto se hodí pro lehká vozítka pro městský provoz, jako jsou právě nákladní elektrokol­a,“vysvětluje Vojtíšek. Podle něj je další rozvoj tohoto typu elektromob­ility na místě. „Je to oblast, kam je na poli elektrický­ch pohonů vhodné investovat,“dodává.

Nadále rozvíjet nízkoemisn­í logistiku plánuje i hlavní město. „V současné době hledáme prostor na druhé straně řeky, kde by například na základě spolupráce s nějakým investorem mohlo vzniknout obdobné depo pro větší provoz,“říká náměstek primátora Hlaváček s tím, že konkrétní místa bude Praha vybírat po ukončení pilotního provozu depa na Florenci.

Další cyklodepa by přivítaly i logistické firmy. „Čím více takových překladišť do budoucna vznikne, tím snazší bude vhodně kombinovat způsoby dopravy a zásilky půjde doručovat co efektivněj­i a nejekologi­čtěji,“uvádí za službu DoDo Michal Menšík.

 ?? Foto: IPR hl. m. Prahy ?? Balíky do centra V depu na Těšnově má každá ze zapojených logistický­ch společnost­í svůj kontejner, ze kterého si kurýři na kolech, rikšách i pěší vyzvedávaj­í zásilky adresované do centra města.
Foto: IPR hl. m. Prahy Balíky do centra V depu na Těšnově má každá ze zapojených logistický­ch společnost­í svůj kontejner, ze kterého si kurýři na kolech, rikšách i pěší vyzvedávaj­í zásilky adresované do centra města.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia