MF DNES

Dražší parkování v menším území

Systém parkování v zónách se má změnit. Vedení města zvažuje například zvýšení cen, rozdělení městských částí na menší parkovací oblasti nebo zrušení výhod pro elektromob­ily. V dubnu se zóny rozšíří v Praze 9 a 18.

- Martin Bajtler redaktor MF DNES

PRAHA V dubnu spustí další úseky zón placeného stání Praha 9 a parkovací zóny začnou platit i v sousedních Letňanech spadajícíc­h pod Prahu 18. V budoucnu by se ale mohl systém parkovacíc­h zón změnit po celé Praze.

Praha pracuje s několika scénáři, podle kterých by se měly některé aspekty placeného parkování upravit. Mezi možnými variantami je například zdražení parkování pro rezidenty nebo rozdělení všech městských částí na menší celky, pro které si budou moci rezidenti platit parkování zvlášť.

V loňském roce vypracoval­a společnost Deloitte pro magistrát analýzu fungování zón placeného stání, ze které vychází městská Strategie rozvoje parkování 2020–2025. Letos by mělo vedení města případné změny systému parkovacíc­h zón projednat s městskými částmi, které u sebe zóny zavádějí.

„Došli jsme k tomu, že cena rezidentsk­ého stání neodpovídá nákladově výdajům, které město se zónami má. Zóny jsou také nadměrně vytížené ve všech centrálníc­h částech. Ačkoliv je parkování regulováno, je systém vytížen a v mnoha lokalitách nelze zaparkovat,“shrnuje některé závěry analýzy Ondřej Valošek ze společnost­i Deloitte.

Podle něj je nutné, aby se například všechny městské části rozdělily do menších parkovacíc­h oblastí, jako je tomu například v Praze 8 nebo 10. Rezident si v takovém případě může vybrat, zda si chce připlatit za celou městskou část. „Ve

Vídni nebo Mnichově jsou rezidentsk­é plochy daleko menší než v Praze,“dodává Valošek. Nová strategie navrhuje také zavedení časově proměnlivý­ch ceníků návštěvnic­kého stání nebo úpravu cen tak, aby pro návštěvník­y bylo výhodnější zaparkovat v podzemních garážích.

Analýza navrhuje také zdražení parkovacíc­h oprávnění pro rezidenty. „Pokud bychom chtěli zaplatit náklady spojené se zónami, tak jsou to řádově stokoruny, o které by se musela cena navýšit, ale tak drastické zvýšení by to určitě nebylo,“vysvětluje Valošek.

Hřib připouští zdražení

Možnost zdražení parkování už při přípravách rozpočtu na letošní rok naznačil také primátor Zdeněk Hřib (Piráti), a to v souvislost­i s dopady pandemie a daňové reformy na finance města. Podle náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherr­a (Praha sobě) však zatím žádné konkrétní rozhodnutí o změně cen či fungování parkovacíc­h zón nepadlo. „Když vláda během pandemie zrušila parkovací zóny a místa rezidentů mohli obsadit návštěvníc­i města, jasně se ukázalo, jak jsou modré zóny pro rezidenty důležité. Vítají je i městské části, na základě jejich žádostí rada schválila rozšíření zón v Praze 5, 6, 9 a 18 a nové vyznačení na celém území Prahy 10. Předpoklád­ám, že tento trend bude pokračovat,“vysvětluje Scheinherr s tím, že město vyhodnotil­o dosavadní fungování parkovacíc­h zón a nastavuje směr, jakým se bude systém ubírat.

„V centru našeho zájmu budou vždy rezidenti a Pražané. Konkrétní změny jsou v pracovní verzi a musíme je nejprve projednat s koaličními partnery a městskými částmi,“dodává náměstek Scheinherr.

Strategie počítá také se zrušením výhod pro vozidla s čistě elektrický­m pohonem. Ta mohou nyní parkovat po celé Praze zdarma. „S nárůstem počtu elektromob­ilů je tento systém do dalších let neudržitel­ný,“říká Valošek. Uvádí příklad norského Osla, které už výhody pro parkující elektromob­ily zrušilo, protože jejich podíl překročil podíl vozidel s konvenčním­i pohony.

Současné nastavení parkovacíc­h zón dlouhodobě kritizuje například opoziční ODS, podle níž nedává smysl, aby Pražan v sousední městské části musel platit vysoké částky za parkování ve smíšených nebo návštěvnic­kých zónách.

„Systém parkovacíc­h zón se od devadesátý­ch let vůbec nezměnil. To, co navrhuje současná strategie rozvoje zón, jsou bohužel jen kosmetické změny. Neřeší ale problém, že současné zóny neposkytuj­í Pražanům žádnou službu. Bereme systém, který byl vytvořen pro ochranu centra, a jen ho rozšiřujem­e na další části Prahy. Proč by člověk, který si v Praze 9 platí rezidentsk­é parkování, nemohl zaparkovat v sousední Praze 8?“ptá se opoziční zastupitel Tomáš Portlík (ODS).

„Jedna zóna nedává smysl“

ODS už dříve navrhovala například vznik celopražsk­é parkovací zóny. Ta však podle analýzy Deloitte nedává smysl, pokud chce Praha naplnit cíle, které si v souvislost­i se zónami stanovila. „Systém má regulovat pohyb po městě prostředni­ctvím vlastního vozidla. Praha má kvalitní veřejnou dopravu, která je dostupnou alternativ­ou k individuál­ní automobilo­vé dopravě. Je logické, že pokud Praha vynakládá takové prostředky na její zabezpečen­í, tak musí regulovat jiný mód dopravy. V husté zástavbě města nemůžeme jít jinou cestou,“říká. Zároveň je však podle něj nutné, aby město zajistilo kapacity P+R parkovišť na okrajích města.

 ?? Foto: MAFRA ?? Dohled nad parkováním Podle analýzy společnost­i Deloitte by bylo dobré rozdělit městské části do více parkovacíc­h oblastí.
Foto: MAFRA Dohled nad parkováním Podle analýzy společnost­i Deloitte by bylo dobré rozdělit městské části do více parkovacíc­h oblastí.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia