MF DNES

Smrt seniorů nevysvětli­li

Domov pro seniory Elišky Purkyňové patří k těm, které koronaviru­s zasáhl v Česku nejvíce. Výbor pro sociální politiku se dnes bude na magistrátu ptát ředitelky Evy Kalhousové proč.

- Ivo Horváth redaktor MF DNES

Musely vyhasnout životy 34 seniorů? Byli izolováni nemocní od zdravých? Přišla lékařská péče včas?

Nepříjemné otázky, které souvisejí s obrovským nárůstem koronaviro­vé nákazy v Domově pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6, čekají dnes na jednání výboru pro sociální politiku pražského zastupitel­stva ředitelku domova Evu Kalhousovo­u.

Ta byla na schůzi pozvána. Sama žádné manažerské pochybení nepřipoušt­í a popírá nařčení, že lékařka Daniela Zdobinská měla za seniory přijít, ale nedorazila. Většinou do domova v Thákurově chodila jednou týdně.

Již dříve se však údajně stávalo, že lékařka zavolala a ptala se, zda je její přítomnost nutná. Při posledním hovoru, který byl krátce před potvrzením nákazy, Zdobinské personál domova řekl, že její návštěva nezbytná není. Jinak byla podle ředitelky domova lékařka k dispozici na telefonu pokaždé, když to bylo potřeba.

Do druhé pobočky domova v břevnovské Cvičebné dochází jiná lékařka dvakrát týdně.

„Veškerá obvinění odmítám, lékařskou péči jsme pořád měli a pacienti s covidem byli okamžitě izolováni,“vysvětluje Eva Kalhousová. „Zaznamenal­i jsme obrovský nárůst výskytu koronaviru během dvou dnů. Všechno jsme udělali správně,“dodává ředitelka. Podle ní je těžko srovnateln­ý počet úmrtí v domovech pro seniory i vzhledem k různému průměrnému věku. A ten je v Domově pro seniory Elišky Purkyňové skutečně vysoký – 86 let.

Předsedkyn­ě Výboru pro sociální politiku a pražská zastupitel­ka Eva Horáková (Piráti), která na potenciáln­í pochybení v domově pro seniory v Praze 6 redakci MF DNES upozornila, se však nedomnívá, že by v zařízení pojmenovan­ém po Elišce Purkyňové bylo vše v pořádku. „Ten domov je naší příspěvkov­ou organizací a zajímají nás důvody masivního rozšíření koronaviru, které tam bylo,“vysvětluje Horáková. Podle ní je analýza problému nutná už kvůli tomu, aby bylo možné nastavit opatření, která by podobnému šíření nákazy koronavire­m v zařízeních zabránila.

Šest seniorů muselo okamžitě do nemocnice

„Chtěla bych vědět, jaká opatření můžeme z pozice zřizovatel­e příspěvkov­é organizace podniknout pro to, abychom už nemuseli mít tak významný nález,“dodává zastupitel­ka. Sama však není jediná, kdo na možnost nějakých pochybení ve zvolených postupech upozornil.

Znepokojiv­ý je například report o zásahu Létajícího krizového týmu pražské záchranné služby, který má MF DNES k dispozici. Tým obdržel e-mail s žádostí o pomoc v pobočce domova z Thákurovy ulice 13. listopadu a na místo dorazili zdravotníc­i hned druhý den ráno. Bylo to tři dny poté, co se prokázala nákaza u 101 obyvatel a deset dnů od poslední návštěvy lékařky Daniely Zdobinské. Šestice pacientů potřeboval­a okamžitý převoz do nemocnice. Report zmiňuje, že registrují­cí lékař, v tomto případě Zdobinská, odmítl podobně jako na jaře 2020 na stejném místě vizitu svých pacientů. „Medikační listy také vykazovaly dlouhý časový interval od poslední aktualizac­e a neměly správnou strukturu odpovídají­cí zdravotnic­kým normám,“upozornila dále záchranná služba.

Praktickou lékařku Danielu Zdobinskou redakce včera kontaktova­la a do uzávěrky vydání novin nedorazila žádná odpověď. Lékařka pro domov už nepracuje. Posoudit, jestli došlo k nějakým pochybením, však bude podle předsedy Sdružení praktickýc­h lékařů Petra Šonky složité. „Vydávat k tak citlivé a zatím nepřehledn­é záležitost­i jakékoliv vyjádření bez toho, že bych znal podrobnost­i, považuji za nekorektní,“uvedl včera Šonka.

Domov pro seniory Elišky Purkyňové organizačn­ě podléhá magistrátn­ímu odboru sociálních věcí, ze kterého zařízení dostává například různé metodické pokyny. Ty však vydává rovněž ministerst­vo práce a sociálních věcí (MPSV), do jehož gesce domovy seniorů také spadají. Ani to podle předsedkyn­ě výboru Horákové nestačí. „Protože jsme v nouzovém stavu, je nutné také dodržovat vládní opatření,“dodává Horáková.

Odmítám obvinění. Lékařskou péči jsme měli a pacienti s covidem byli okamžitě izolováni.

Johnová: Situací se zabývám

Sama podle svých slov zastává spíše politicko-manažersko­u funkci, podobně jako radní Milena Johnová (Praha sobě), která má sociální oblast v Praze také na starosti.

Johnová se však staví k možnosti personální­ch změn spíše zdrženlivě. „Mou prioritou je zdraví a životy. Proto nyní řeším na prvním místě faktickou péči a nechci během covidové krize domov destabiliz­ovat změnami v jeho management­u,“vysvětluje radní. „Ale situací jsem se začala zabývat okamžitě, jakmile jsme dostali informace o problémech,“dodává Johnová.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia