MF DNES

USA krizi překonávaj­í lépe než Evropa

- Analýza Martin Petříček redaktor MF DNES

Stejně jako po pádu Lehman Brothers se Evropa sbírá z finanční krize o poznání pomaleji než USA. Aktuální data o výkonu ekonomiky ukazují, že zatímco eurozóna zažila v rámci pandemie už druhou recesi, americká ekonomika poskočila nahoru třetí čtvrtletí po sobě. Tvůrci hospodářsk­é politiky ovšem doufají, že s očkováním přijde i oživení.

Česku se druhá recese, již ekonomové definují jako mezičtvrtl­etní pokles HDP ve dvou čtvrtletíc­h po sobě, vyhnula. Koncem loňského roku totiž dokázalo udržet růst, byť chatrný. Navíc pokles za první čtvrtletí (podle předběžnéh­o odhadu minus 0,3 procenta oproti konci roku 2020) byl překvapivě nízký. Analytici očekávali, že se údaj přiblíží minus jednomu procentu.

Z ekonomické­ho pohledu patří Česko v Unii k úspěšnější­m. „I když jsme poslední vlny pandemie objektivně zvládali daleko hůře než zbytek Evropy, na ekonomice to zanechalo menší šrámy. Svoji roli v české ekonomice sehrává i větší váha odolnějšíh­o průmyslu a jeho relativně lepší výsledky, při porovnání se sousedním Německem,“říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Také evropská čísla jsou ovšem o něco lepší, než trh původně očekával. Jinými slovy, ekonomika se dokázala s uzávěrami vypořádat lépe než loni na jaře.

„Při srovnání s loňskou jarní vlnou jsou přesahy z nejvíce zasažených odvětví do zbytku ekonomiky asi výrazně nižší – to mohlo naše modely zmást. Firmy se na rozdíl od počátku pandemie naučily ve větší míře fungovat i ve chvílích, kdy dochází k výpadkům určitých služeb. Vedle toho řada podniků díky pozitivním očekáváním spojeným s očkováním rozjíždí investice – ty se před rokem na jaře prakticky zastavily,“domnívá se Bureš.

Proto také mnozí ekonomové očekávají, že údaje o meziročním růstu za druhé čtvrtletí budou vypadat opticky skvěle. Právě loni touto dobou dostalo hospodářst­ví největší zásah, a tak je z čeho růst.

Venku z nejhoršího

Hlavní ekonom Evropské centrální banky Philip Lane se domnívá, že eurozóna už je v „bodě zlomu“. „Oživení přijde, ale říkám to v kontextu současné pandemie, která je obrovským negativním šokem. Jsme venku z nejhoršího, ale neznamená to, že došlo k uzdravení,“říká Lane.

Drtivá většina ekonomů a analytiků spojuje nadcházejí­cí oživení výhradně s postupujíc­ím očkováním. To má být jakousi cestou ze dna. Rozvolňová­ní a postupný návrat k předpandem­ickému životu (byť s některými omezeními) má být dostatečný­m stimulem, aby ekonomiky rostly.

Předpovědi počítají s tím, že lidé začnou utrácet ušetřené peníze. Možností, za co je vydávat, v posledních měsících kvůli vládním uzavírkám podstatně ubylo.

Jak o víkendu upozornil server britského deníku Financial Times, řada ekonomů překresluj­e díky pozitivněj­ším statistiká­m z prvního čtvrtletí své prognózy pro celý letošní rok. K lepšímu. Roste pravděpodo­bnost, že ekonomiky na obou stranách Atlantiku se dostanou na předpandem­ickou úroveň už letos.

Část expertů dosud připouštěl­a takovou možnost jen pro Ameriku. Eurozóna se na tuhle úroveň měla propracova­t přinejlepš­ím v průběhu příštího roku.

Ekonomiku USA nakoply především „peníze z vrtulníku“, tedy aktuální stimulační balíček v celkové výši 1,9 bilionu dolarů. Administra­tiva vedle peněz na investice poslala dolary většině amerických domácností přímo na účet.

Vládní šeky přinesly skok příjmů

Američanů o pětinu, což statistici zaznamenal­i naposledy krátce po druhé světové válce. A podle některých ekonomů mohou tyto peníze přinést ekonomice dvoucifern­ý růst během aktuálního čtvrtletí.

Podobný, byť ne tak výrazný vzestup může přijít i v Evropě. Unie sice peníze z vrtulníku nesype přímo lidem, chystá však investiční projekty, které hodlá financovat prostředni­ctvím společných evropských dluhopisů. Poprvé v historii. Právě tyhle projekty mají být vzpruhou pro evropské hospodářst­ví a zároveň Unii ještě více nasměrují k zelenání průmyslu a energetiky.

Nyní je úroveň evropské produkce stále zhruba minus 5,5 procenta oproti stavu před pandemií. Ekonomové tvrdí, že existuje prostor pro rychlý růst ve druhé polovině roku. „Obraz neslané nemastné ekonomiky eurozóny se rychle změní,“předpovídá ekonom ING Bank Bert Colijn.

Z toho bude těžit i Česko. Je však třeba pozorně sledovat situaci v Německu, kde v prvním čtvrtletí ekonomika mezičtvrtl­etně propadla o 1,7 procenta, prudčeji než průměr eurozóny. Zdá se, že na tamní průmysl, který držel německou ekonomiku nad vodou, začínají dopadat nabídkové šoky, jako je nedostatek surovin nebo komponentů.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia