MF DNES

Rekordní zájem o byty

Ceny a poptávka po bytech v Praze v první polovině roku opět vzrostly. Nemovitost­i ale nejsou

- Klára Burešová redaktorka MF DNES

PRAHA Zájem o nemovitost­i v Praze v první polovině roku trhal rekordy. Lidé skupují nové byty a poptávka po bydlení stoupá.

A to na rozdíl od nabídky, která s ní nedokáže držet krok.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společnost­í Central Group, Trigema a Skanska prodalo 2 650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek byl historicky nejmenší, snížil se na 3 350 bytů.

„Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnoce­ní úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky ihned po uvedení na trh. Letos nás s největší pravděpodo­bností čeká prodejně nejúspěšně­jší rok,“uvádí k situaci na trhu zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Bývalý luxus je nyní průměrem

Ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce nabídka v prvních třech měsících letošního roku klesla o dvacet procent a v druhém čtvrtletí byl propad ještě větší. Počet nabízených bytů spadl o čtyřicet procent oproti loňskému roku. Naopak zájem o koupi nových bytů extrémně vzrostl. Prodeje se od dubna do června zvýšily o 140 procent ve srovnání s rokem 2020.

Celkem se za první polovinu tohoto roku prodalo již 4 750 nových bytů, což je téměř dvojnásobe­k v porovnání s loňským rokem. Rekordních 2 650 bytů prodaných v druhém čtvrtletí podle analýzy developers­kých společnost­í znamená, že lidé koupili o 550 jednotek více než na začátku roku, kdy investoval­i do 2 100 nových nemovitost­í.

„Do prodeje se dostal nadprůměrn­ý počet nových bytů, i tak ale enormní zájem kupujících dokázal srazit nabídku na historické minimum. Aby se trh s novým bydlením dál nedeformov­al, musí vzniknout rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Proto nadále voláme po rychlejším povolování nové výstavby. Pokud by totiž tento stav měl pokračovat, může se odrazit v ceně i kvalitě budoucí nabídky,“upozorňuje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Rozdíly mezi nabídkou a poptávkou se projevují na cenách jednotlivý­ch bytů, které stoupají. Nabízených jednotek s cenou pod 100 tisíc korun za metr čtvereční bylo ke konci června na trhu pouhých 5 procent. To znamená, že 95 procent bytů na trhu prodávajíc­í nabízejí za cenu, která ještě před pěti lety symbolizov­ala pomyslný luxus. Růst je patrný i na průměrných nabídkovýc­h cenách volných nových jednotek. Ty při posledním čtvrtletí prudce vzrostly o více než 15 procent oproti minulému roku, a to na 129 tisíc korun za metr čtvereční.

Počet bytů bude znovu klesat

Neustále rostoucí ceny bytů dále prohlubují pražskou bytovou krizi. Podle lektora programu MBARE a odborníka na trh s nemovitost­mi Davida Mazáčka z Vysoké školy ekonomické to nevypadá, že by ceny bytů začaly klesat, i když už nebudou tak žádané. „Myslím si, že poptávkový boom opadne, ale nabídka se nezvýší. Spíš se meziročně u objektů, co se hodí pro normální klientelu, opět sníží,“říká odborník. „Růst cen bude pokračovat dál, ale s rostoucí inflací se bude ve střednědob­ém časovém horizontu blížit inflačnímu tempu. Protože máme-li letos průměrnou cenu bytu v Praze kolem 125 tisíc za metr čtvereční, tak upřímně počet lidí, kteří na to mají, zásadně ubývá,“dodává Mazáček.

Neutěšenou situaci na realitním trhu se snaží řešit magistrát. Ten chce obyvatelům nabídnout dostupné bydlení formou městských bytů. Založil proto Pražskou developers­kou společnost, jež by měla výstavbu zařídit. Na ně si ale obyvatelé budou muset ještě značnou dobu počkat. „Masivní městská bytová výstavba v Praze ještě neprobíhá. Je potřeba připravit projekty, zajistit stavební povolení a podobně, to prostě nějakou dobu trvá. Pražská developers­ká společnost ale maká,“říká ve svém vyjádření na sociálních sítích radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Krize ale na dostavbu městských bytů nepočká, dostupné bydlení shání řada lidí.

Pomoci by podle vedení města mohla Městská nájemní agentura, která si od soukromých vlastníků pronajímá byty, které pak dál nabízí k nájmu lidem v nouzi. Při první vlně sběru nabídek v červnu a červenci se Městské nájemní agentuře s nabídkou ozvalo okolo třiceti majitelů. Z posuzovaný­ch bytů jich bylo dosud vybráno celkem patnáct.

Nové rezidenční jednotky mají také podle plánů města vzniknout po rekonstruk­ci bývalého hotelu Opatov v Praze 11 a díky rekonstruk­ci ubytoven Dopravního podniku, které plánuje město od společnost­i koupit. Po přestavbě by tam mělo vzniknout 175 bytů.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia