MF DNES

S hepatitido­u B Vir hrozil i sběračům

- Jan Bohata redaktor MF DNES

I prehistori­ckého člověka, který prošel dávnými sídlišti v dnešních Ďáblicích a dalších místech, trápily jako dnešního Pražana viry. Například záludná hepatitida B. Potvrzuje to aktuální unikátní studie, která mapuje jeho cestu od pravěku po současnost. Na výzkumu se podíleli mimo jiné též odborníci z Archeologi­ckého ústavu Praha (ARUP).

Jeden nový případ akutní hepatitidy B a dvě chronické verze téhož onemocnění. Tento počet hlásí čerstvé údaje Státního zdravotníh­o ústavu (SZÚ) v Praze v srpnu. V České republice jde řádově o desítky případů. Virus nejen v pražské kotlině ale není podle zmíněného výzkumu od pravěku novinkou. V prehistori­ckých časech by však případné léčení nemocného člena kmene připadlo na šamana v jeskyni, nikoli na lékaře v ordinaci. Výskyt

ĎÁBLICE

viru potvrzují expertizy kosterních ostatků z prehistori­ckých pohřebišť. Experti zkoumali desítky vzorků pravěkých obyvatel Evropy, Asie a Ameriky, kteří žili před deseti a půl tisíci až 400 lety.

„My jsme v rámci výzkumu pracovali se 12 vzorky z pěti lokalit v Praze, středních Čechách a na Pardubicku,“představil tuzemskou část výzkumu Michal Ernée, archeolog z ARUP. Náročným expertizám vědci podrobili dva vzorky z Ďáblic, pocházejíc­í ze starší doby bronzové. Z okolí hlavního města badatelé zkoumali fragmenty z Brandýsa nad Labem, Hostivice a Vliněvsi na Mělnicku. Jednalo se o osoby žijící v eneolitick­ých kulturách zvoncovitý­ch pohárů a šňůrové keramiky. V Brandýse šlo podobně jako v Ďáblicích o zlomky, jejichž původ je datován ze starší doby bronzové.

Pravěká souvislost s HIV

Badatelé z ARUP ale upozorňují, že nejde o jediná místa, kde naše dávné předchůdce z úsvitu dějin sužovala hepatitida B.

„Z území Čech máme doložen výskyt hepatitidy B ještě na několika dalších skeletech, ten vůbec nejstarší náleží eneolitick­é kultuře řivnáčské a je datován do doby kolem roku 3000 př. n. l.,“vysvětlil Michal Ernée.

Výsledky zmíněné studie zmapovaly cesty, kterými se virus v pravěku šířil, a jeho změny. „Zároveň ale odhalily nečekané vzorce i přesah do dnešní doby,“upozornila Eliška Zvolánková, mluvčí Akademie věd ČR. Závěry výzkumu vypovídají o tom, že virus se v Evropě vyskytoval už před 10 000 lety. Tedy ještě předtím, než se zde začalo šířit zemědělstv­í. Vědce to překvapilo.

„O mnohých lidských patogenech si totiž myslíme, že se objevily poté, co se začal využívat a šířit zemědělský způsob života. Hepatitida B ale očividně ovlivňoval­a už pravěké populace lovců-sběračů,“sdělil Johannes Krause, ředitel Oddělení archeogene­tiky z německého Planckova institutu, jenž se na výzkumu podílel.

I virus ale v dávné historii procházel

Zákeřný vir

Hepatitida B trápila již pravěké Pražany. Svědčí o tom výzkumy z Ďáblic a dalších lokalit poblíž Prahy.

proměnami. „Ve druhé polovině 2. tisíciletí př. n. l. náhle poklesla rozmanitos­t variant hepatitidy B,“shrnuje výzkum. Všechny pravěké varianty, které se poté objevily v našich zeměpisnýc­h šířkách, patří k novým liniím. A ty převládají dodnes.

Nemusí to platit absolutně. „Zdá se ale, že jedna z původních pravěkých variant přetrvala – vyvinula se ve vzácný genotyp, který se „znovuzrodi­l“zřejmě během šíření viru HIV,“upozornila studie. Zda tomu tak skutečně je, musí potvrdit další bádání.

Pravěký svět

Stovky zahloubený­ch objektů objevil archeologi­cký výzkum před několika lety v Ďáblicích. Jako nejstarší z této lokality se jeví pohřební okrsek z přelomu doby kamenné a bronzové, tedy období před rokem 2000 př. n. l. „Lidé zde byli typicky pohřbeni ve skrčených polohách na boku a jako výbavu jim pozůstalí přidali milodary, z nichž se zachovaly keramické nádoby,“uvádí zpráva archeologů.

Při výzkumu jedné z lokalit v Hostivici vědci našli 455 objektů a 1 630 kůlových jamek. Vedle zásobních jam a výrobních objektů odkryli hrob s ostatky dospělého jedince. V běžné sídelní jámě nalezli další hrob. Za nejzajímav­ější objev z Brandýsa odborníci považují zásobní jámu s uloženými rozrušeným­i skelety dvou osob. Naleziště ve Vliněvsi náleží k nejzajímav­ějším svého druhu, zkoumaným archeology z ARUP. Ti zde dokumentov­ali 304 hrobů a 57 sídlištníc­h objektů s obsahem lidských pozůstatků.

Virus hepatitidy B je vysoce odolný, v kapce zaschlé krve přežívá několik týdnů.

 ?? ?? Foto. ARUP
Foto. ARUP
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia