MF DNES

Neodpalujt­e nic z oken a čtěte návod

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka v rozhovoru varuje před kupováním neznámých petard

- Matěj Nejedlý redaktor MF DNES

HOLEŠOVICE Silvestr sice očekávají klidný, ale jinak mají pražští hasiči práce nad hlavu i o Vánocích. Třeba s rozvážením přiotráven­ých lidí do nemocnice, jako se to stalo o víkendu v Modřanech. Na závěr roku čeká hasiče pomyslné finále, tedy oslavy Nového roku a s nimi neodmyslit­elně spojené ohňostroje a petardy. Podle slov mluvčího pražských hasičů Martina Kavky je nejnebezpe­čnější taková pyrotechni­ka, která člověka překvapí. „Největší chyba je kupovat velké rachejtle dětem,“říká Kavka.

Jak se pražští hasiči připravují na letošního silvestra v hlavním městě?

Naštěstí je silvestr v Praze klidnější a klidnější. Za poslední léta jezdíme pouze k menším požárům, kdy se jedná o nějakou zábavní pyrotechni­ku, která způsobí požáry křovin nebo třeba kontejnerů. U tohoto typu „vánočních“požárů jsou ty největší pravidelně na balkonech, ale i těch ubývá. Třeba loni nebylo kvůli covidu opravdu nic. Báli jsme se, že budou lidé střílet rachejtle z oken a zraní se při tom, ale naštěstí jsou většinou rozumní. Příprava tedy není nijak zvlášť odlišná, zatím jsou to od nás spíše různá varování.

Co byste doporučil lidem, kteří rádi oslavují s petardami a rachejtlem­i?

Pyrotechni­ku odpalujte podle návodu venku, nikdy ne v bytě. Najděte volné prostranst­ví, kde rachejtle nemůže zalétnout na střechu nebo na balkon či oknem do bytů, kde by způsobila požár. Nejnebezpe­čnější je ten typ petard, který nesplňuje to, co očekáváme. Někdo má velké oči a koupí si sadu pro profesioná­ly, kterou pak nedokáže dostat pod kontrolu a může se něco stát. Největší chyba je kupovat velké rachejtle či petardy dětem a nechat je s nimi manipulova­t samotné. I když je jim třeba už třináct. My tedy radíme kupovat prověřenou pyrotechni­ku, vždy si přečíst návod a neodpalova­t ji v blízkosti domu nebo auta.

Jak tedy lze nejlépe zajistit při odpalování bezpečnost?

Dobré je vzít si s sebou na odpalování také třeba dvoulitrov­ou PET lahev, kterou můžete uhasit začínající oheň. Petardy a světlice by také neměli brát do rukou podnapilí lidé nebo lidé pod vlivem omamných látek.

Byl letošní rok v Praze něčím specifický? Hodně se hovořilo například o dlouhých kolonách v dopravě, stíhali jste dojíždět ke všem incidentům?

Pražští hasiči v tomhle mají výhodu. Řidiči našich cisteren mají povědomí o dopravní situaci v okolí, protože mají v každém autě výjezdový tablet a vědí o uzavírkách či nehodách dopředu. Navíc je v Praze deset hasičských stanic a každá má svůj rajon, takže se nemusí jezdit nikam daleko. Rekonstruk­ce komunikací sice protáhly čas kolon, ale nám se nikdy nestalo, že bychom někam nedojeli a nestihli pomoct. Hlavní město má ale mnohem větší problém.

Povídejte.

Neprůjezdn­ost sídlišť. Na velkých pražských sídlištích parkují řidiči často špatně. V jednom případě jsme se kvůli špatně zaparkovan­ému autu málem nedostali k požáru. Už léta se snažíme v rámci kampaně „Tři metry k životu“vysvětlova­t, že všechny složky IZS (Integrovan­ý záchranný systém, poz. red.) prostě potřebují ke svému transportu větší nájezd. Takže i když si někdo při parkování řekne, že je to akorát a auta projedou, tak my s velkou cisternou neprojedem­e.

Už druhý rok žijeme s pandemií a lidé jsou obecně více doma. Přibylo kvůli tomu v Praze požárů?

Nepřibylo, v časech tvrdých lockdownů jich spíše ubylo, lidé si doma více dávají pozor, svíčku u záclony rychle uhasí sami. To samé platí například pro technické závady v bytech. Práce přibylo spíše v souvislost­i s koronavire­m, kdy jsme pomáhali zdravotník­ům v nemocnicíc­h nebo třeba v sociálních zařízeních.

K jakému druhu případů jste tedy vlastně v posledním roce nejčastěji vyjížděli?

Nejvíce to bylo u technickýc­h případů. To jsou popadané stromy po větru nebo voda ve sklepě po dešti. Denně vyjedou pražští hasiči až ke stu případů, často také asistují policii nebo záchrance. Jako typické příklady mě napadají otevření bytu se starší osobou, vyproštění z výtahu nebo dopravní nehody. U nich je zřejmě nejtěžší vyprošťová­ní z hořícího auta. Až pak v četnosti přicházejí na řadu požáry.

Když jsme byli u té pandemie, například policisté mají dle svých slov stále tisíce neočkovaný­ch strážníků. Jak jsou na tom hasiči?

Pražští hasiči jsou téměř na devadesáti procentech proočkovan­osti. Celkově nás je asi devět set, takže je přibližně stovka, kteří se buď nemohli očkovat ze zdravotníc­h důvodů, nebo ještě váhají. Co jsem se bavil s kolegy z dobrovolný­ch hasičů, tak podobná čísla očkovaných mají i oni.

Kolik je z těch devíti set pražských hasičů žen? A co mají na starosti?

Je jich určitě méně než mužů, ale zase ne o tolik. V některých pozicích

Největší problém je v současnost­i neprůjezdn­ost pražských sídlišť.

pracují i na výjezdech, kde se starají o technické věci pro mužskou posádku, která zasahuje třeba u požáru. Je to například zjišťování technickéh­o stavu hořícího objektu nebo průzkum v nejbližším okolí. Ženy jinak převažují hlavně na jiných nezbytných pozicích, jako je personální oddělení, mzdová účtárna nebo i oddělení prevence či na kontrole projektů. Hodně jich také máme na operačním středisku linky 112.

V listopadu konečně převzali hasiči novou holešovick­ou stanici. Nahradila starou dřevěnou hasičárnu. Jak se vám líbí?

Moc. Ta stará tam byla od roku 1941. Měla sice svoje kouzlo, ale bylo to možná až nedůstojné a energetick­y náročné. V Holešovicí­ch se podařilo postavit novou moderní stanici, která bude v budoucnu fungovat jako hlavní centrála pražských hasičů. První výjezd by měl proběhnout během ledna.

 ?? Foto: Hasiči Praha ?? Čtěte návody Pyrotechni­ku odpalujte podle návodu venku, nikdy ne v bytě, říká mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Foto: Hasiči Praha Čtěte návody Pyrotechni­ku odpalujte podle návodu venku, nikdy ne v bytě, říká mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia