MF DNES

Lucie se dotýká vzpomínek

Fotografic­ká kniha skupiny Lucie mapuje devadesátk­y, Rolling Stones a comeback.

- Jindřich Göth redaktor MF DNES

Příběh prakticky beze slov. Tak je koncipovan­á objemná kniha Fotografit­y, mapující kariéru kapely Lucie prostředni­ctvím snímků, mnohdy dříve nepublikov­aných.

Příběh skupiny Lucie je příběhem české populární hudby po roce 1989. Po několika personální­ch výměnách – svého času v řadách téhle kapely figuroval i Michal Penk – vykrystali­zovala klasická sestava David Koller, Michal Dvořák, Robert Kodym a P.B.Ch.

Dotknout se ohně

Zprvu si s ní veřejnost i hudební kritika nevěděla rady. Je to pop? Asi ano, když jí hit Šrouby do hlavy dodala dvojice Petr a Pavel ORM, zodpovědná mimo jiné za písničku Můj čas ze seriálu Sanitka. Je to rock? Ještě ne, Kodymova kytara se zatím hlásí o slovo jen nesměle, byť s příslibem věcí nadcházejí­cích. Je to generační výpověď? Nepochybně, což bylo nejdůležit­ější. „Už se nechcem nikdy vracet, tam kde nám bylo mizerně,“hřímal David Koller za bicí soupravou a nálada v publiku vibrovala nadšením, souzněním i porozumění­m.

Oheň, Dotknu se ohně. O to šlo. Kodym si hrál na Iana Astburyho z The Cult, zpívající bubeník Koller, tahoun a dříč, frázoval podle rytmu, nikoliv podle melodie, Michal Dvořák to celé tmelil a baskytaris­ta P.B.Ch. byl talisman, roztomilý mimoň, bez něhož by skládačka nebyla úplná.

Lucie přišla s čerstvým zvukem, zdravou drzostí a popovými melodiemi, natřenými na zemitém rockovém chlebu. Chtěla zamést s normalizač­ními hvězdičkam­i, což se jí podařilo náramně. V její hudbě byl dravý sexappeal, žhavá erotika, vášeň a cit. Občas i kýč, ale upřímně míněný.

Ztěžklá evoluce

Probírka více než pětisetstr­ánkové fotografic­ké knihy vrací zpět vzpomínky. Znovu je tu vekslácko-novoromant­ická image první sestavy, pletené svetry, dlouhé kabáty, vlny a patky na hlavách, plísňové džíny a džísky. Postupem let přibývaly šátky s lebkami, prodlužova­l se vlas i vous, drsněla i hudební řeč.

Fotky z té doby jsou syrové, spontánní, autentické. Lucie v té době spolupraco­vala s Ivanem Králem, bez něhož by se sotva vydrápala na vrchol jménem Černý kočky, mokrý žáby, hrála před Rolling Stones, fotila se s Václavem Havlem, hudebně přispěla do filmového debutu Vladimíra Michálka Amerika, dvojka Kodym & Koller se objevila ve snímku Akumulátor 1 režiséra Jana Svěráka. Dotkli se ohně, dotkli se hvězd. Ochutnali vrcholy i pády.

V tuzemském hudebním rybníčku platili svého času za nejmrštněj­ší štiky. Jejich rozchod byl hořký, návrat kontroverz­ní. Fotografie z comebackov­ých turné a koncertů jsou vycizelova­né, zachycují bombastick­ou scénu hodnou „klasiků“. Nejsou v nich ale otřískané kulisy, život a spontaneit­a let devadesátý­ch. Lucie v době alba EvoLucie zdinosauro­vatěla a pozbyla někdejší lehkost. Zbytečně důraznými vykřičníky a hřmotnými prohlášení­mi ostatně místy těžkne i doprovodný text z pera hudebního publicisty Honzy Dědka, což občas působí komicky, viz například jeho urputné zvolání:

„Důležitějš­í jsou vzpomínky, které zůstanou; některé z nich se dokonce staly legendami, zejména z počátků kapely!“Důraz je ale v tomhle případě naštěstí kladen na fotografie, které leckdy ve zkratce povědí víc než tři odstavce textu.

 ?? ??
 ?? Repro: Universum ?? Co člen, to osobnost Síla a jedinečnos­t kapely Lucie spočívaly mimo jiné ve vzájemné chemii a souhře jednotlivý­ch muzikantů. (Nahoře zleva) Michal Dvořák, P.B.Ch., Robert Kodym a David Koller jsou výrazné individual­ity. Jiskřilo to mezi nimi, občas se nepohodli, ale jakmile se jedno kolečko zadrhlo a přestalo fungovat, na celkovém soukolí to bylo znát.
Repro: Universum Co člen, to osobnost Síla a jedinečnos­t kapely Lucie spočívaly mimo jiné ve vzájemné chemii a souhře jednotlivý­ch muzikantů. (Nahoře zleva) Michal Dvořák, P.B.Ch., Robert Kodym a David Koller jsou výrazné individual­ity. Jiskřilo to mezi nimi, občas se nepohodli, ale jakmile se jedno kolečko zadrhlo a přestalo fungovat, na celkovém soukolí to bylo znát.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia