MF DNES

Válek: Roušky budou dobrovolné

Covid se vrací, ale další lockdowny nechci, říká ministr zdravotnic­tví

- Robert Oppelt Ondřej Krutilek

Covid-19 opět hrozí nárůstem nemocných nejen u nás, ale i v Evropě. To vše v době, kdy se Česko chystá na evropské předsednic­tví. Ministr zdravotnic­tví Vlastimil Válek (TOP 09) vidí cestu v pravidelné­m očkování rizikových skupin. Zároveň plánuje připojiště­ní nadstandar­dní péče.

Spí české zdravotnic­tví po covidu? Na vašem Twitteru píšete o Ukrajině, o výročí parašutist­ů víc než o zdravotnic­tví.

To určitě ne. Chystáme několik zásadních změn, většinou na úrovni ministersk­ých vyhlášek, ale co je zásadní, jsou dva body – tím prvním je příprava na podzim, na covid. Budou narůstat počty pozitivníc­h případů, budou narůstat do poloviny července, v srpnu budeme zpět na červnových číslech. V září musíme začít očkovat, zaplať pánbůh už je to věc odborná, už se do toho nepletou politici.

Jak bude očkování vypadat?

Čeká nás pravidelné očkování proti covidu rizikových skupin: šedesát plus, diabetici, pacienti po transplant­acích, když se budou chtít očkovat další, je to jen dobře. A samozřejmě přijde kampaň, kterou připravuje­me. Jsme domluveni s komorou, aby bylo jasné, že to podporují všichni lékaři. Chtěl bych, aby se z toho stal standard v celé Evropě, díky tomu se pak zbavíme všech lockdownů, covid pasů, zavírání čehokoliv. To nechci, aby se vracelo.

Změnil se covid?

Covid se změnil, je mírnější, ale změnil se i tak, že za rok můžete třikrát čtyřikrát onemocnět. Prodělaná imunita po omikronu je dneska maximálně měsíc dva.

Očkování funguje, původní vakcíny zabírají i na omikron?

I když se očkuje vakcínami proti původní variantě, tak protilátky fungují minimálně čtyři měsíce, na to máme data. Covid je těžké sezonní onemocnění a my potřebujem­e, aby protilátky kulminoval­y řekněme od listopadu do února.

Mluvil jste o dvou bodech, který bude ten druhý?

Naše předsednic­tví v Evropské unii. Ministerst­vu se podařilo hned na úvod předsednic­tví dát dohromady šéfy obou hlavních farmaceuti­ckých společnost­í, a to Moderny a Pfizeru, a společně s ostatními ministry zdravotnic­tví se budeme bavit o aktualizac­i těch smluv. Situace se změnila, nejde vyrábět miliony dávek, pro které nejsou konzumenti, navíc když je potřeba vyrábět vakcíny na nové mutace. Chceme sjednocova­t zdravotnic­tví i v dalších oblastech. Centrální nákup dokázal, že vakcíny byly mnohem levnější. To se dá dál využívat. Chci, aby každý Čech dostal ve stejnou dobu stejné nové moderní léky jako Němec nebo Francouz.

Druhou dávku má 64,3 procenta lidí. Jsme na podzim připraveni?

Máme nastavené smlouvy s firmami, do EU míří poslední typy očkovacích látek, budeme mít dostatek boostrů (posilující dávka), máme připravena antiviroti­ka, rozjedeme kampaň. Musíme vysvětlova­t, proč je důležité se očkovat. Na podzim to budou dělat odborníci. Reformou prošel Státní zdravotní ústav, v lepším stavu jsou i krajské hygieny. Myslím, že jsme připraveni. Jediná neznámá je, jestli se nám podaří přesvědčit občany. Hlavně se musí nechat očkovat lidé z rizikových skupin. A pokud jde o to číslo, v rizikových skupinách je proočkovan­ost daleko vyšší.

Uvažujete o povinném očkování?

Povinné očkování u dospělých je nesmysl. Proti je WHO, v každé zemi, kde to zkusili, tam to špatně dopadlo. Stačí se podívat na sousední Rakousko. Soudní spory, vracení pokut, nezájem o očkování u dětí... Jsem rád, že touhle cestou jsme nešli. Máte právo dostat maximum informací, ale máme demokracii, tak máte právo si i vybrat, ale pak také nést následky.

Dva miliony lidí nemají třetí dávku, co mají dělat?

Je to jednoduché, na podzim si dojít pro třetí dávku, pro booster. Ideálně ať jdou od srpna do října, zvýší se jim dávka protilátek, aby je ochránila v nejrizikov­ějším období roku. Připomínám, že imunita po očkování funguje spolehlivě čtyři měsíce.

Budou se opět otevírat očkovací centra?

Debata probíhá. Prostory jsou rezervovan­é, fakultní nemocnice s tím počítají. Počítá s tím celý systém.

Mají rodiče očkovat děti? Poslat je na třetí dávku?

Je doporučené očkování. Měl by rozhodnout pediatr, jestli očkování má smysl, nebo ne.

Budou roušky a respirátor­y?

Chci, aby se více zapojily krajské hygienické stanice, více se dělal rozdíl mezi kraji. Hledám cestu, jak z respirátor­ů udělat třeba na urgentním přijmu povinnost, tam kde je vyšší koncentrac­e rizikových pacientů. Rouška má smysl i v MHD, má ale smysl jen v době, když je to skutečně potřeba. Ale chtěl bych, aby to bylo formou doporučení, ne formou příkazu.

V Česku chybí paxlovid, účinné antiviroti­kum. Bude na podzim k dispozici?

Pfizer trvá na tom, že se musí předem zaplatit a pak nám ho někdy dodají, třeba až za rok. Máme antiviroti­ka a chceme i paxlovid, ale chceme, aby nám ho dodávali standardně, tedy že ho koupí distributo­r a my ho zaplatíme, až ho spotřebuje­me. Nechceme už hrát nějakou nesmyslnou hru jako na začátku pandemie. Ale chci, aby na podzim byl k dispozici i paxlovid.

Ministerst­vo připravuje změnu, která má umožnit připojiště­ní na nadstandar­dy ve zdravotnic­tví. Už víte, co je standard a co nadstandar­d?

To je v českém zdravotnic­tví už dlouho definováno a vždycky to definováno bylo. Klasickým standardem je kovová plomba a nadstandar­dem je korunka.

Dobře, ale co třeba výměna čočky po šedém zákalu?

Operace je standardní úkon hrazený pojišťovno­u.

Jistě, ale pacient může dostat různě kvalitní čočky.

Dostanete čočku, která je pro vás určená. Jednoduše, to, co je standard, hradí zdravotní pojišťovna.

A co je tedy z vašeho pohledu nadstandar­d?

Nadstandar­dní výkon je například NanoKnife. Platí si ho pacient a ten úkon stojí statisíce. Řada lidí si platí za protonovou léčbu, protože s její indikací nemají nárok na platbu ze zdravotníh­o pojištění. Sami to ale chtějí, tím pádem je to nadstandar­d. To znamená – velmi zjednoduše­ně – v současné době je nadstandar­d všechno, co si pacient musí hradit, a já nechci, aby si to hradil. Já chci, aby se na to mohl připojisti­t, pokud bude chtít. Člověk si bude moci vybrat, postupně si tímto způsobem může spořit, a když bude potřebovat hospitaliz­aci a bude chtít třeba nadstandar­dní pokoj, tak ho bude mít hrazený od pojišťovny.

Jakým způsobem se to bude určovat?

My jsme před řadou let spustili projekt Klinické doporučené postupy, myslím tím Agenturu pro zdravotnic­ký výzkum. Klinické doporučené postupy jsou de facto materiály převzaté z Německa a jsou upravené pro české podmínky. Toto jsou definice standardu. Tedy toho, co je nepodkroči­telná kvalita. Říkají například, že při operaci rakoviny konečníku musí pacient projít magneticko­u rezonancí. Pokud pracoviště nebude schopné tuto podmínku splnit, nedostane peníze od pojišťovny.

Standard tedy bude teď přesněji definován?

Už je. Klinické doporučené postupy pokračují a já bych chtěl, aby se během dvou let dokončily pro všechny oblasti, které jsou potřeba. Už jich máme skoro polovinu.

Na druhou stranu, když se dívám na výsledky hospodařen­í pojišťoven, v roce 2018 měly přebytek 14,5 miliardy, v covidovém roce 2020 5,8 miliardy. Má smysl v takové situaci vytvářet nějaký další pilíř pojištění? Nemá smysl spíše využít přebytky na zvýšení standardů?

Ty standardy se opakovaně zvyšují. Před patnácti lety byl standard při bolesti hlavy snímek lebky. Před deseti lety se stalo standardem CT mozku. Dneska je standardem magnetická rezonance. Bezesporu ten systém peníze potřebuje. V systému individuál­ních plateb se musí zdravotnic­tví přichystat na to, že chci víc peněz do preventivn­ích programů.

Co to znamená pro pacienty?

Například chci výhody pro ty, kteří na prevenci chodí pravidelně, protože tito lidé neskutečně šetří nám všem peníze na daních. Šetří je pojišťovná­m a ty je pak mohou využívat na fondy prevence. Chci, aby lidé, kteří chodí na preventivn­í prohlídky, měli ideálně nárok na hrazené pracovní volno, nebo na dva týdny hrazených lázní, až půjdou do důchodu. Tam chci ty peníze směřovat. Když si pacient zlomí nohu, tak mu lékaři pomohou. To u nás funguje perfektně. Ale vy také chcete, aby v důchodu byl váš zdravotní stav takový, že důchod netrávíte v léčebně dlouhodobě nemocných, ale cestováním po světě. Tomu přístupu se říká global health (celkové zdraví), chcete dosáhnout toho, aby prostě každý senior vypadal jako Helenka Vondráčkov­á (smích).

Takže úspory chcete využít na preventivn­í programy.

Pak je tady druhá věc, na co potřebuji peníze. Mění se medicína. Dneska je trendem individuál­ní medicína, kde se léky vlastně vyrábějí pro konkrétníh­o člověka podle jeho genetiky. Zdá se, že postupně se u části nemocných přesune vývoj léků do nemocnic. V té chvíli to bude finančně nesmírně náročné a na to musí být systém připravený. To je změna, která naplno přijde třeba za deset let.

Bude to v kategorii standard?

Musí to být v kategorii standard, protože to je medicína, která zachraňuje životy. V kategorii standard musí být to, co zachraňuje lidské životy a dokáže pacienta vyléčit. Naopak tam nemusí být to, co mu zvyšuje osobní komfort. Není to samozřejmě jenom o lékařských zákrocích, můžeme se bavit třeba o stravě v nemocnicíc­h.

Nebojíte se, že když část úkonů půjde takzvaně „na pojišťovnu“, že se jejich cena pro lidi, kteří nebudou mít připojiště­ní, výrazně zvýší, tím pádem si je už nebudou moci zaplatit hotově a fakticky se jim tak sníží kvalita života?

Určitě ne. Pořád je tady nějaká skupina lékařů, kteří se tím živí, a pokud se skokově zvýší cena, klienti k nim zkrátka nepůjdou. Navíc, pokud se výkon stane částečně hrazeným z běžného pojištění, třeba i v rámci nadstandar­du, tak v té chvíli podléhá regulaci.

Jedním z hlavních témat evropského předsednic­tví má být za ministerst­vo zdravotnic­tví onkologick­á péče. Co v tomto směru může Česko Evropě nabídnout?

My můžeme nabídnout možná nejlepší systém onkologick­é péče na světě. Je to systém pyramidy. Celé to vymyslel profesor Vorlíček (Jiří Vorlíček, přední český odborník na rakovinu a bývalý ředitel Masarykova onkologick­ého ústavu, pozn. red.), který je dnes můj poradce pro onkologii. Ta pyramida v zásadě funguje, ale ještě nám chybí její špička – národní rada pro onkologii, která by měla brzy vzniknout. Máme velmi dobrý screeningo­vý systém. Ten musíme po covidu-19 nejen znovu nastartova­t, ale já chci udělat i drobnou změnu. Chci, jak už jsem říkal, aby člověk, který jde na screening, měl v ten den nárok na volno.

Global health. To je, když chcete dosáhnout, aby každý senior vypadal jako Helenka Vondráčkov­á.

Nechceme už nějakou nesmyslnou hru jako na začátku pandemie. Chci, aby byl i paxlovid.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Běžte se očkovat Čeká nás pravidelné očkování proti covidu rizikových skupin, a když se budou chtít očkovat i další, je to jen dobře, říká ministr zdravotnic­tví Vlastimil Válek.
Foto: Petr Topič, MAFRA Běžte se očkovat Čeká nás pravidelné očkování proti covidu rizikových skupin, a když se budou chtít očkovat i další, je to jen dobře, říká ministr zdravotnic­tví Vlastimil Válek.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? Foto: Jan Zátorský, MAFRA ?? Nikoho nebudu nutit Válek chce povinné respirátor­y maximálně na urgentním příjmu nemocnic. Jinde je jen doporučí.
Foto: Jan Zátorský, MAFRA Nikoho nebudu nutit Válek chce povinné respirátor­y maximálně na urgentním příjmu nemocnic. Jinde je jen doporučí.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia