MF DNES

Prvorepubl­ikový a dnešní koncept silné české koruny

- Aleš Michl člen bankovní rady ČNB

ci silnou korunu na základě dlouhodobý­ch peněžních toků do země a zájmu investorů o Česko. Koruna však již trendově neposiluje od roku 2008. Všichni v tisku jen vyhodnocuj­í krátkodobé výkyvy, ale tuto podstatnou změnu nevnímají. Koruna bude silná jedině tehdy, když:

1/ budeme mít dlouhodobě vyrovnané veřejné finance

2/ budeme mít silný export a přebytkovo­u obchodní bilanci

3/ a zároveň se nebude zhoršovat běžný účet platební bilance.

Nic z toho teď Česko nesplňuje. Může to být změnou struktury české ekonomiky. Přepnuli jsme z exportu a přílivu přímých zahraniční­ch investic (období, kdy byl premiérem Miloš Zeman) na spotřebu a dluhy. To je potřeba změnit, proto se hlásím k rašínovské­mu heslu „Pracovat a šetřit“.

Má cesta k silné koruně je obdobný koncept, jako byl za první republiky. Doporučuji si přečíst například zápis z ustavující valné hromady Národní banky z 21. března 1926. Ministr financí Karel Engliš tehdy ve svém projevu uvedl také tři nutné podmínky pro udržení silné ekonomiky a měny:

1/ Finanční rovnováha. Rozvraty měnové byly podle Engliše vždy „bezprostře­dním následkem rozvratů finančních a od pořádku finančního počíná náprava měny“. „Finanční pořádek je dán rovnováhou mezi výdaji a příjmy. Nekryté výdaje svádí k tisku, převýdeji papírových peněz se všemi známými důsledky. Ale i tenkráte, když si stát vypůjčuje ne z běžných důchodů obyvatelst­va, nýbrž ze starých úspor, vyvolává aktuální kupní sílu, která by se jinak nebyla projevila a působí ku zvyšování hladiny cenové.“

2/ Vzorná administra­ce. Engliš prohlásil, že „je třeba stále ostražitě sledovati průběh hospodářst­ví, pružně odčerpávat­i a doplňovati oběživo, regulovati jeho pohyb úrokem, poněvadž převýdej by vytvořil uměle důchody a zvyšoval by ceny, avšak škrcení hospodářsk­ého stroje by bylo též provázeno krizí.“

3/ Rovnováha mezi prací a odměnou za práci. Jak řekl Engliš, „ani nejlepší administra­ce by nic nepomohla, kdyby naše výroba byla drahá, kdyby klesla soutěživos­t s cizinou, kdyby důsledkem toho se zhoršila naše obchodní a platební bilance a kdyby se stalo její pasivum trvalým.“A podobně mluvil i Alois Rašín, další důležitá osoba první republiky. V projevu na sjezdu Českoslove­nské národní demokracie 25. března 1919 řekl: „Dvou věcí jest zapotřebí, aby naše měna se zlepšila: že musíme intensivně pracovat a že musíme šetřit. Každý lenoch, ať patří do kteréhokol­iv stavu, jest největším nepřítelem republiky.“

Platilo to tehdy a platí to i teď.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia