MF DNES

Družstva i obce kritizují oddlužovac­í novelu

- — Martina Riemlová

PRAHA Svaz měst a obcí, Svaz českých a moravských bytových družstev i zástupci InsolCentr­a kritizují vládní návrh insolvenčn­ího zákona, který zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Upozorňují mimo jiné na to, že na dlužníky ve výsledku mohou doplatit i řádně platící občané.

Zkrácení oddlužení z pěti na tři roky pro všechny dlužníky, bez rozlišení jejich schopností, podle expertů způsobí výrazné snížení míry splacených dluhů a může mít drtivé ekonomické i společensk­é dopady.

„Podle našeho modelu to způsobí, že dlužník si v průměru uhradí pouze pět až šest nebo šest a půl procenta ze svého dluhu,“uvedla Jarmila Veselá, jednatelka analytické společnost­i InsolCentr­um.

Při zkrácení oddlužení na tři roky podle analýz InsolCentr­a věřitelé přijdou o sto miliard korun. Státní rozpočet přijde o 15 miliard korun – o zhruba deset miliard korun přijdou zdravotní pojišťovny, o tři miliardy korun Česká správa sociálního zabezpečen­í a o zhruba dvě miliardy Finanční správa.

„Na jedné straně se vláda zoufale snaží hledat jakékoliv úspory, na straně druhé se však stát neuváženě připraví o finanční prostředky, které by zadlužení lidé byli schopni při pětiletém oddlužení zaplatit do státního rozpočtu,“zmínila Veselá.

Dluhy zaplatí sousedé

Proti novele se staví také Svaz českých a moravských bytových družstev. Jeho předseda Jan Vysloužil upozornil, že bytová družstva a společenst­ví vlastníků se do určité míry nacházejí v postavení věřitelů, kteří nemohou ovlivnit ani zamezit vzniku pohledávek. „V konkrétníc­h případech dochází k tomu, že dlužníci mohou dlužit řádově stovky tisíc korun a bytové domy potom mají jedinou možnost – dluhy zaplatí všichni ostatní sousedé, kteří dlužníky mnohdy ani neznají, a jediné, co s nimi mají společného, je adresa bydliště,“uvedl Vysloužil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia