MF DNES

Příjmy zvané ostatní

-

povinnost příjem zdanit i v zahraničí (ve státě zdroje), pak by daň zaplacená v cizině byla zohledněna v Příloze číslo 3 daňového přiznání v souladu s příslušným ustanovením smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Zároveň bych doporučoval situaci prověřit v Japonsku, zejména s ohledem na vznik stálé provozovny v zemi, na vznik daňové rezidence fyzické osoby v Japonsku a na bilaterální smlouvu o sociálním pojištění mezi ČR a Japonskem. 11. Studuji. V létě 2022 jsem strávila osm týdnů v Rakousku, kde jsem pracovala jako recepční. Vydělala jsem si 3 000 eur měsíčně, zaměstnava­tel mi říkal, že z takového příjmu se daň neplatí. Je to tak, nebo mám řešit daňové přiznání v Česku?

Předpokládáme opět, že jste byla celý rok 2022 daňovým rezidentem v České republice. V případě, že příjem ze zaměstnání v Rakousku by byl jediným, který jste v roce 2022 měla, povinnost podat daňové přiznání podle zákona o daních z příjmů v České republice mít nebudete. Pokud byste však měla i jiné příjmy, tak již budete muset přiznání podat a uvést v něm veškeré příjmy včetně toho ze závislé činnosti v Rakousku. 12. Mám živnostens­ký list, šiji bytové dekorace a často je prodávám na trzích. Loni jsem byla dvakrát i na trhu v Německu, zákazníci mi platili v eurech. Jak mám převést eura na koruny pro daňové účely?

Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, mohou k přepočtu cizí měny využít jednotný kurz vyhlašovan­ý každoročně Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ). Pro rok 2022 byl jednotný kurz vyhlášen v pokynu GFŘ – D–60 zveřejněném ve finančním zpravodaji č. 01/2023 dne 5. ledna 2023. Alternativ­ně lze pro přepočet cizí měny použít kurz České národní banky v souladu s účetními pravidly. U cizích měn neuváděných v kurzovním lístku se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou, případně lze využít služeb znalců se specializa­cí na devizovou problemati­ku. To platí například pro ruský rubl, u kterého ČNB s platností od 2. 3. 2022 pozastavil­a vyhlašování kurzu v režimu „kurzy devizového trhu“. 13. Na jaře 2022 jsem investoval 400 000 korun do dluhopisů. Jenže pak jsem se o firmě dozvěděl nepříznivé informace a rozhodl se i za cenu penále peníze vybrat. Zpět jsem v listopadu dostal jen 300 000 korun. Prý i tak musím podávat daňové přiznání. Hrozí mi pokuta, když to neudělám?

Příjem z prodeje dluhopisů musíte uvést do daňového přiznání jako ostatní příjem podle § 10, přestože jste prodával se ztrátou. Příjem a související výdaj (to, zač jste dluhopisy nakoupil) se uvede do Přílohy číslo 2 daňového přiznání.

Co se týče pokuty, pokud jste měl povinnost podat daňové přiznání a neučinil jste tak, pak vás finanční úřad může vyzvat k nápravě. V takovém případě se uplatňuje pokuta za pozdní podání, která se odvíjí od výše celkové daňové povinnosti v přiznání deklarovan­é (pozor, nikoli od výše daňového nedoplatku). Sankce za pozdní podání se počítá jako 0,05 % daňové povinnosti za každý den prodlení, ale maximálně může dosáhnout 5 % deklarovan­é daňové povinnosti. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, ačkoli jste tuto povinnost měl, činí pokuta vždy minimálně 500 Kč. 14. Mám chovatelsk­ou stanici psů, v ní čtyři uchovněné feny a loni jsem prodala 30 štěňat po 40 000 korunách. Celkem tedy za 1,2 milionu korun. S činností jsem měla náklady 500 000 korun, ke zdanění tedy 700 000 korun. Příjmy přiznávám podle § 10 a vždy jsem vše řádně danila. Kamarádka mi ale říkala, že bych se měla stát plátkyní DPH, protože jsem měla příjmy vyšší než milion. Je to tak?

Zatímco v oblasti daní z příjmů nemusí být nutně vyžadováno, aby tato činnost byla vykonávána v rámci podnikání, v oblasti DPH je to výkon tzv. ekonomické činnosti a dělá to z vás osobu povinnou k dani, která se při dosažení určité výše obratu z této ekonomické činnosti povinně stane plátcem DPH.

Do konce roku 2022 platilo, že pokud váš obrat z ekonomické činnosti překročil za 12 po sobě jdoucích měsíců jeden milion korun, byla jste povinna podat přihlášku k registraci k DPH do 15. dne měsíce následujícího po měsíci překročení obratu. Od 1. ledna 2023 se však plátcem DPH povinně stává pouze podnikatel, který překročí obrat dva miliony korun během jakýchkoli 12 po sobě jdoucích měsíců. Podle přechodných ustanovení novely zákona se ani podnikatel­é, jejichž obrat sice překročil původní limit v listopadu nebo v prosinci 2022, ale nepřesáhl dvoumilion­ovou hranici platnou od roku 2023, nemuseli registrova­t jako plátci DPH. 15. Jsem zaměstnaná a ve volném čase se věnuji tvorbě drátovanýc­h šperků. Většinu jich využiji sama či rozdám jako dárky. Občas však některý prodám na internetov­ém tržišti. Celkem za 5 000 korun ročně. Je to příjem do 6 000 korun za rok, takže bych jako zaměstnane­c neměla mít povinnost podávat daňové přiznání. Četla jsem však, že když něco dělám pravidelně, měla bych mít živnostens­ký list, podávat daňové přiznání a hlavně platit navíc zdravotní pojištění. Jak to je?

Podle živnostensk­ého zákona je živností soustavná činnost provozovan­á samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. V případě prodeje vlastních výrobků není potřeba živnostensk­é oprávnění, jestliže je to prodej nesoustavn­ý. Soustavná činnost je taková, která se pravidelně opakuje, a lze za ni považovat i to, když je člověk zaměstnán a zahajuje podnikání ve svém volném čase s tím, že bude vykonávat tuto činnost dlouhodobě a hodlá z ní dosahovat zisku. V takovém případě je potřeba si vyřídit živnostensk­ý list, a přestože jsou příjmy nižší než 6 000 korun, podat daňové přiznání, kde budou peníze zdaněny jako příjem z podnikání, a podat také přehledy o příjmech a výdajích na okresní správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu.

Jste-li zaměstnána, bude vaše podnikání považováno za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti a budete povinna platit pojistné na sociální zabezpečení pouze tehdy, pokud by příjem ze samostatné výdělečné činnosti dosáhl v roce 2022 částky 93 387 korun (v roce 2023 to bude 96 777 korun). Zdravotní pojištění platit musíte i jako OSVČ vykonávající činnost vedlejší, ale nevztahuje se na vás povinnost odvádět je z minimálního vyměřovacího základu, ale pouze z toho vypočteného dle vašeho skutečného výdělku. Zároveň nemáte povinnost platit zálohy na zdravotní pojištění a pojistné se hradí jednorázově za celý kalendářní rok. 16. V roce 2021 jsem si koupila garsonku. Pak jsem se seznámila s mužem, který měl také garsonku, po nějakém čase jsme se rozhodli naše byty prodat a pořídit si větší společný. Já jsem utržila 3 500 000 korun. Plynou mi z prodeje nějaké daňové povinnosti, když peníze investuji do nového bydlení?

Pokud jste vlastníkem nemovitost­i a měla jste v ní bydliště alespoň dva roky bezprostředně před prodejem, pak je váš příjem od daně z příjmů osvobozen. Daň neplatíte ani tehdy, pokud jste v nemovitost­i bydlela kratší dobu než dva roky před prodejem, ale příjem použijete k řešení vlastní bytové situace, například na koupi a rekonstruk­ci nového bydlení. Podmínkou však je, že svůj záměr oznámíte správci daně ve lhůtě pro podání daňového přiznání za rok, v němž k obdržení pří- jmů došlo. Příjem z prodané nemovitost­i musíte investovat do bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po tom, v němž jste obdržela peníze z prodeje. Je-li příjem z prodeje větší, než kolik investujet­e do nového bydlení, je od daně osvobozena pouze ta část, kterou jste využili na uspokojení bytové potřeby. Zbytek po odpočtu souvisejících výdajů podléhá zdanění sazbami 15, popřípadě 23 %. 17. Zdědila jsem po otci filatelist­ickou sbírku. Znalec odhadl její hodnotu na 800 000 korun. Já ke známkám nemám vztah, a tak jsem kolekci za uvedenou cenu prodala. Musím příjem přiznávat, a pokud ano, jak?

Příjem z prodeje osobního majetku, tedy i sbírky známek, je osvobozen od daně z příjmů a nebudete ho uvádět do daňového přiznání. 18. Nerozumím hranici 30 000 korun u ostatních příjmů. Mám příjmy zhruba 25 000 korun ročně za pomoc sousedům (něco jako hodinový manžel, jen několikrát do roka). Prý i tak bych měl podávat daňové přiznání…

Důležité je správně posoudit, zda jde o příležitostnou činnost, nebo už podnikání, které je definované zákonem jako soustavná a samostatná činnost prováděná na vlastní jméno, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku. Pokud je činnost náhodná, nahodilá nebo příležitostná, je příjem z ní do 30 tisíc korun ročně od daně osvobozen. Je-li ale vykonávána s vidinou, že se bude, byť jen jednou za rok, opakovat a jejím účelem je dosahovat zisku, je to již podnikání. V druhém případě pak vzniká nejen povinnost podat daňové přiznání a příjmy v něm adekvátně zdanit, ale je také nutné podat přehledy o příjmech a výdajích pro účely sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění a uhradit související pojistné.

Odpovídala:

Gabriela Ivanco, Mazars

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia