MF DNES

Vražd prudce přibylo

Typický vrah zabije své příbuzné a pak sebe

- Ondřej Krutilek reportér MF DNES

Je začátek března a ve Valašském Meziříčí se stane hrozná tragédie. V úterý 7. března dopoledne přijíždí kriminální policie k běžnému panelovému domu, jakých jsou ve dvaadvacet­itisícovém městě desítky. Když se dostane dovnitř, je jasné, že kriminalis­ty čeká práce. V domě jsou tři mrtvá těla.

„Krajští kriminalis­té od včerejších pozdních odpoledníc­h hodin prověřují násilnou smrt tří dospělých osob v bytě ve Valašském Meziříčí. Jedná se o dvě ženy (matku a dceru) ve věku sedmapades­át a pětadvacet let a šedesátile­tého muže (otce),“shrnuje o den později policie ve své tiskové zprávě. Předběžně uvádí, že v domě se stala vícenásobn­á vražda a sebevražda.

Tragický případ tak ještě navýší znepokojuj­ící účet za leden a únor. Jen za první dva měsíce policie podle oficiálníc­h statistik řešila třicet vražd. Číslo zahrnuje jak případy, které skončily smrtí, tak i ty, které se nakonec pachatelům nezdařily, tedy vraždy ve stadiu pokusu, nebo přípravy.

Začátek roku tak výrazně vyčnívá nad desetiletý­m průměrem, který se pohybuje okolo 23 případů za první dva měsíce. Horší začátek roku byl za posledních deset let už jen v letech 2020 a 2015.

Číslo zneklidňuj­e především ve srovnání s rokem loňským. V roce 2022 policie řešila 19 případů vraždy, což je o jedenáct méně než letos. Jenže na konci roku jich bylo v tabulkách 150, což je vůbec nejhorší bilance od roku 2015.

„Zaregistro­vali jsme nárůst počtu trestných činů vražda, je ale potřeba říci, že naprostá většina vražd se odehrává v prostředí domáckých osob. Jde o pohnuté osudy, mezní situace, ať už rodinné, zdravotní, nebo psychické, kdy se lidé problémy rozhodnou vyřešit tímto nešťastným způsobem,“uvedl pro MF DNES policejní prezident Martin Vondrášek. Doplnil, že policisté se běžně setkávají právě s případy, kdy se vrah rozhodne nejdřív zabít své příbuzné, se kterými má spory, a následně spáchá sebevraždu. Podobně jako se to nejspíš stalo ve Valašském Meziříčí.

K návratu „divokých devadesáte­k“se tedy neschyluje. Struktura vražd byla tehdy úplně jiná a klíčovou roli v nich hrály vraždy mezi podnikatel­skými a kriminální­mi skupinami. V roce 1998 pak počet vražd vystoupal na svůj polistopad­ový rekord, policisté jich vyšetřoval­i 313.

Loupežná vražda nebo vražda na objednávku se za letošní první dva měsíce nestala ani jedna.

Nejvíc vražd naopak připadlo na vrub špatným osobním vztahům, těch letos policie řešila patnáct. Šestnáctý případ je vražda novorozenc­e a sedmnáctý vražda se sexuálním podtextem. Dalších třináct případů policisté statistick­y zařadili do kategorie ostatní, sem mohou spadat třeba ty s neobvyklým motivem, ale také případy, u kterých se vyšetřovat­elům zatím motiv nepodařilo přesvědčiv­ě určit.

Jde o pohnuté osudy, mezní situace, ať už rodinné, zdravotní, nebo psychické.

Že se situace oproti loňsku zhoršila, ukazuje i srovnání počtu vražd v jednotlivý­ch krajích. Ze čtrnácti regionů počet případů narostl v devíti. Klesl naopak pouze v Pardubické­m, Jihočeském, Karlovarsk­ém a Ústeckém kraji. Olomoucký kraj si zatím, stejně jako loni během prvních dvou měsíců, drží optimistic­kou nulu.

Nejvíce případů naopak letos zaznamenal­i kriminalis­té ve Středočesk­ém, Jihomoravs­kém a Moravskosl­ezském kraji. V každém z těchto regionů řešili do konce února pět případů. Hlavní město má čtvrtý nejhorší výsledek se čtyřmi případy. Minulý rok byla situace nejhorší v Ústeckém kraji, kde policisté řešili pět vražd.

Vrah je chycen téměř vždy

Vraždy se v policejníc­h žebříčcích drží dlouhodobě jako kriminalit­a, při které je pachatel často odhalen. „U problemati­ky vražd platí úzus, že ve velmi mnoha případech oběť pachatele zná, i proto je u vražd obecně vysoká objasněnos­t,“vysvětluje Jakub Vinčálek, mluvčí policejníh­o prezidia.

V posledních letech se množství objasněnýc­h případů vždy pohybovalo na konci roku okolo devadesáti procent. Letošní čísla jsou zatím podstatně nižší, kdo za smrt může, to se podařilo určit jen v šedesáti procentech. Policie ale upozorňuje, že číslo není konečné a pachatelé trestům neujdou.

„Vyšetřován­í každého trestného činu samozřejmě trvá nějaký čas a zpravidla se vyřeší později, než je ve statistiká­ch zaregistro­ván,“vysvětluje Vinčálek. Předpoklad podle něj je, že objasněnos­t na konci roku bude podobná jako v letech minulých.

Sklon k tomu řešit potíže násilím přičítá policie rostoucímu napětí ve společnost­i, které ovlivňují jak dozvuky epidemie covidu, tak stres způsobený válkou na Ukrajině a dopady komplikova­né ekonomické situace v Česku.

„Větší napětí v domácnoste­ch, a to zejména v domácnoste­ch sociálně slabších, kde neuspokoji­vá situace byla těmito tlaky ještě víc nabouráván­a, může skutečně vést k tomu, že člověk nakonec překročí mez,“myslí si ředitel Institutu pro kriminolog­ii a sociální prevenci Petr Zeman.

Dodává, že z dat, která má institut k dispozici, vystupuje hned několik scénářů, jež smrtelnému násilí předcházej­í. „Často v tom hraje roli alkohol. Může jít třeba o banální konflikty, které vzniknou v baru, pak se přenesou ven a skončí tragicky. Pokud jde o fatální případy v domácnoste­ch, typických průběhů je několik,“popisuje Zeman.

Když týraný zabije tyrana

Mezi časté scénáře patří ty, kdy jeden z partnerů dlouhodobě tyranizuje druhého, ten se ve vyhrocené situaci neudrží a svého trýznitele bodne nožem. Běžné jsou i případy opačné, tedy takové, při kterých tyran násilí stupňuje tak dlouho, až svou oběť zabije.

„Velice často to bývá tak, že oba partneři jsou náruživými uživateli alkoholu. Hádky se stupňují a pak už se v uvozovkách jen čeká na to, kdo první vezme nůž a toho druhého bodne,“popisuje Zeman další z typických situací, ve které ale chybí klasický rámec týraný–tyran. Domácí násilí je přitom v Česku poměrně běžné. Podle údajů iniciativy Pod svícnem se jeho obětí stal každý pátý Čech.

V mezinárodn­ím srovnání Česko podle Zemana nijak zásadně nevybočuje. „V tomto jsme standardní evropskou zemí, vraždí se tady ze stejných důvodů jako kdekoliv jinde,“uzavírá vědec.

Často hraje roli alkohol. Může jít třeba o banální konflikty, které vzniknou v baru, pak se přenesou ven a skončí tragicky.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia