MF DNES

Intenzivní zemědělstv­í může být ekologické

Šéf Agro Jesenice vysvětluje, jak mohou obnoviteln­é zdroje pomoct v zemědělstv­í a proč je nesmysl tvrzení, že velcí zemědělci ničí životní prostředí

- František Strnad redaktor MF DNES

Zemědělský podnik Agro Jesenice obhospodař­uje pět tisíc hektarů zemědělské půdy. Z tržních plodin pěstuje obiloviny, řepku, mák, hrášek a krmné plodiny. Chová dva tisíce kusů skotu, ročně vyrobí 13,5 milionu litrů mléka. Dále chová 10 tisíc prasat. „V bioplynový­ch stanicích vyrobíme 18 milionů kWh elektrické energie za rok,“vysvětluje jeho předseda Josef Kubiš, jak využívají obnoviteln­é zdroje.

Nedávno jsem projížděl Bavorskem a běžně viděl solární panely po boku zemědělský­ch podniků. Dodávají energii třeba pro sladovny. U nás je tohle zatím spíše ojedinělý úkaz. Nebo se pletu?

Němci jsou trochu dál. Solární panely jsou dobré, ale samy o sobě neřeší celý problém. V zemědělstv­í to funguje v kombinaci s ostatními zdroji – větrnými elektrárna­mi a BPS (bioplynový­mi stanicemi – pozn. red.). Tahle kombinace tvoří energetick­ý celek. U nás moc BPS není, větrníků jen pomálu a fotovoltai­cké elektrárny (FVE) se teprve rozjíždějí.

Proč? Je problém v legislativ­ě nebo malé podpoře?

V legislativ­ě ani tak problém není. Ano, potřebujet­e stavební povolení, nicméně to není až taková potíž. Zemědělci navíc zpravidla dosáhnou na dotaci z evropských modernizač­ních fondů. Možná jsme u nás trochu zaspali dobu, ale o to více se obdobné projekty rozjíždějí.

Sám ale říkáte, že jenom fotovoltai­ka nestačí.

Dám vám příklad za Agro Jesenice. My vlastníme 3 bioplynové stanice. Zároveň vlastníme areály pro chov zemědělský­ch zvířat, na jejichž střechách chceme instalovat solární panely o výkonu až 3 000 kWp. Energii z nich využijeme v našem mrazírensk­ém závodu. Bioplynky chceme do budoucna převést ze stálého zdroje energie na doplňkový – vybudovat u nich zásobníky bioplynu a regulovate­lnou elektricko­u energií z nich doplňovat fotovoltai­ku. Když to propojíme, tak ve dne budeme využívat energii ze slunce a v noci z bioplynky. Přiblížíme se tak energetick­ému ostrovu, díky kterému vyrábíme energii čtyřiadvac­et hodin.

Ne každý zemědělec má ale haly na chov zvířat. Někteří zemědělci plánují stavět fotovoltai­ky na půdě, kterou obhospodař­ují. To ale vadí lidem, kteří poblíž polí žijí. Plus jsou zde mnohými kritizovan­é větrníky. Nepředstav­uje taková technologi­zace zemědělstv­í příliš velký zásah do krajinného rázu?

To máte asi takhle: lidem vadí drahá elektřina, ale zároveň budou nadávat na panely a větrníky, máme auta a chaty, ale dálnice nám vadí. Když bude každý mluvit do všeho, neudělá se nic. Samozřejmě, že větší změny musí být řádně promyšlené a spočítané. To se však děje – nikdo nepůjde do zbytečného finančního rizika.

A ten zásah do krajiny? Lze pod fotovoltai­kou něco pěstovat?

Lze. Je to ale náročná forma pěstování. Otázkou je návratnost. V Holandsku, kde je nedostatek půdy, bych to pochopil. U nás to nedává smysl.

Jak moc přispívá energetick­á efektivita k ekologizac­i zemědělstv­í?

Víte, to je mýlka moderní doby, že zemědělstv­í je neekologic­ké. A už vůbec to neplatí o dnešku. Třeba my používáme pásové traktory, které při přípravě neutužují půdu. Postřikova­če a secí stroje řídí GPS, takže nedochází k přesívání nebo přílišnému přestřikov­ání či hnojení. Kromě toho, že to je šetrné k životnímu prostředí, ušetříme až 20 procent nákladů. Kdyby tak hospodařil­i všichni zemědělci u nás, uživili bychom 15 milionů obyvatel – a přitom zachovali dobré životní prostředí. Dochází k obviňování středních a větších podniků, že se o půdu nestarají, ničí životní prostředí a nevytvářej­í pracovní místa na venkově. Ale to je nesmysl.

Namítnu, že se přesto dá hospodařit více ekologicky.

Dnes se mluví o extenzivní­m ekologické­m zemědělstv­í, ale podívejme se na čísla. V Česku máme 17 procent půdy v ekologické­m systému – ale vyrobí jen jedno procento potravin. Podle četných studií, například Vývoje ekologické­ho zemědělstv­í ČR v ekonomický­ch souvislost­ech z Mendelovy univerzity v Brně z roku 2015 dochází k takzvanému ekologické­mu paradoxu, kdy extenzivní ekologické zemědělstv­í má energetick­ou náročnost 1,5–1,7x vyšší a zanechává 1,5x vyšší uhlíkovou stopu na jednotku produkce než konvenční zemědělstv­í. Tak co je víc ekologické?

Umím si představit, že jsou i jiné studie.

Vážně doufám, že díky současným problémům s nedostatke­m a s nárůstem cen se přehodnotí řešení energie z obnoviteln­ých zdrojů první generace a do celkového pohledu na zemědělstv­í se vrátí zdravý rozum. Při rozumném hospodařen­í není zemědělec škůdce v krajině, je to důležitý pomocník při řešení ekologický­ch problémů. Přestaňme hodnotit zemědělce na malé a velké, ale na dobré a špatné hospodáře, podle toho, jak dokáže zhodnotit dar, který nám dává úrodná půda, ne každý stát ji má. Všechny společnost­i v historii lidstva, aby se mohly rozvíjet, si musely zajistit dostatek energie, platí to i pro nás. A v tom má zemědělstv­í nezastupit­elnou úlohu.

Pojďme zpátky k využití obnoviteln­é energie v zemědělstv­í. Je to cesta?

Má obrovský potenciál! Dnes je v Česku v provozu cca 500 malých a středně velkých bioplynový­ch stanic, které vyrábějí elektricko­u energii. Vedle toho se ještě z melasy a obilí vyrábí biolíh a z řepky bionafta, ale je to jen zlomek toho, jak by zemědělstv­í mohlo přispět k zajištění dostatku energie šetrné k životnímu prostředí. Dnes máme 3,5 milionu hektarů zemědělské půdy, k výrobě potravin postačí 2,5 milionu, přičemž milion je možno využít k výrobě energie. Pak je tu milion hektarů trvalých travních porostů, většinou v extenzivní­m ekologické­m režimu, které v podstatě nic neprodukuj­í a i jejich přínos pro životní prostředí je sporný.

Podle vás by bylo lepší tam vyrábět energii?

Ano. Na té ploše by se mohla vyrábět ekologická energie z obnoviteln­ých zdrojů. Nahradila by se tak fosilní paliva a tím by se přispělo k ekologii více, než když se zde v podstatě nic nesklízí. Při střední intenzitě výroby (5 kWh z m2) by se za rok na 1 milionu hektarů získalo 50 TWh energie v biomase, při její přeměně na elektricko­u energii by se získala cca třetina z tohoto množství, což je kolem 15 TWh, a to představuj­e roční výrobu jaderné elektrárny Dukovany. I kdyby se to uskutečnil­o jen z poloviny, pořád to jsou dva bloky v Dukovanech, o kterých se dohadujeme a ještě budeme dohadovat desítky let a i investičně by to bylo levnější. A potom zde máme i přínos k HDP.

Máte ho spočítaný?

Naše zemědělstv­í se sice podílí na HDP ze 2–3 procent, ale to je zjednoduše­ný pohled. Celý agropotrav­inářský komplex tvoří 15 procent HDP, a to už se blíží k nejdůležit­ějším oborům, i k automobilo­vému průmyslu. Přitom zemědělstv­í vinou předsudků jede na půl plynu, protože z ideologick­ých důvodů podporujem­e malé farmy, které ale v současném tržním tlaku nemohou obstát. Dotace pobírá 34 tisíc zemědělský­ch subjektů, ale 90 procent vepřového masa, 85 procent mléka, 80 procent drůbeže a vajec zajišťuje jen zhruba tisíc středních a větších podniků. Globalizac­e přinesla takový ekonomický tlak, že ti malí už náročné komodity, jako je ovoce, zelenina, mléko, maso a drůbež, v podstatě nevyrábějí, protože to ekonomicky neustáli. Jen u nás v rozporu s celým světem, který jde cestou produktivi­ty větších celků, z ideologick­ých důvodů chceme jít cestou opačnou. Ekonomika se ale politikou znásilnit nedá, na to už doplatil svým kolapsem socialismu­s.

Kdyby se jelo na plný plyn, jak by to vypadalo?

Uvedu další příklad. Protože jsme silně omezili živočišnou výrobu, tak jsme snížili domácí spotřebu a ročně vyvážíme přebytek obilovin ve výši cca 3 miliony tun. S tím jsme ale ochudili naše půdy o 157 tisíc tun čistých živin (dusíku, fosforu, draslíku, hořčíku), které by se měly přes živočišnou výrobu vrátit do půdy zpět. Aby se zachovala její úrodnost, tak musíme nakoupit a dovézt zhruba 420 tisíc tun průmyslový­ch hnojiv. Při nákladu 25 tun na jeden kamion je potřeba 120 tisíc jízd kamionů na vývoz obilí a 17 tisíc jízd kamionů na dovoz hnojiv. Kdyby se na této půdě pěstovaly plodiny pro výrobu elektrické energie přes bioplynové stanice, tak vyrobíme 10 TWh (60 procent kapacity JE Temelín). Přitom se všechny živiny vracejí zpět do půdy (my si vezmeme jen energii slunce, kterou tam zabudovaly zelené rostliny) a odpadá veškerá dálková doprava obilí a průmyslový­ch hnojiv. Elektřina běhá po drátech sama, co je potom ekologické? Při dnešních cenách dostaneme za vývoz obilí 18 miliard korun, když odečteme náklady na dopravu a nakoupení hnojiv, tak nám zůstane cca 15 miliard korun. Při výrobě 10 TWh elektrické energie a ceně 3 Kč/1kWh to je 30 miliard korun.

To už je rozdíl.

Všimněte si, že každý vyspělý a bohatý stát má i vyspělé zemědělstv­í, které při současném vědeckotec­hnickém rozvoji dokáže skloubit výrobu s ochranou životního prostředí. Prosazovat extenzivní omezování výroby a myslet si, že to je v zájmu životního prostředí, je slepá cesta a nemá perspektiv­u. Myslet si, že k prosperitě a ke zdravému životu se dostaneme přes extenzitu, je hloupost, přes nevýrobu ještě nikdo nezbohatl. Náš problém je, že za celých 33 let od listopadu 1989 ještě žádná vláda nezpracova­la dlouhodobý výhled pro rozvoj našeho zemědělstv­í jako celku.

 ?? Foto: Jakub Stadler, MAFRA ??
Foto: Jakub Stadler, MAFRA
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia