MF DNES

Láskou bořila železnou oponu. Zemřela Olga Fikotová

- Sportovní reportér MF DNES

Tomáš Macek

Při našem setkání v Praze roku 2008 mi čiperná Olga Fikotová říkala: „Každý den, když se večer podíváte do zrcadla, měli byste si říct: Dneska jsem se snažil být slušným člověkem.“

Snažila se jím být až do svých posledních dnů. Do chvíle, než olympijská šampionka v hodu diskem v 91 letech opustila tento svět.

Na 50. léta, která ještě prožila v Českoslove­nsku, vzpomínala: „Žádná paráda. Pořád jsem běhala v plandavých pletených teplákách, dokonce i do kostela na mši. Já byla evangeličk­a, i za komunistů. Dívali jsme se na ty jejich rudý hesla a mysleli si: Blbý. A když jsme se sportem vyrazili ven, zakazovali nám mluvit s cizinci. Ale děly se mnohem horší věci. Lidi hynuli za nic v Jáchymově a v pracovních táborech. Jen proto, že se jim někdo mstil.“

Ve sportu byla obrovský talent. Reprezento­vala v basketbalu, hrála skvěle házenou. Ve 22 letech začala házet diskem a ve 24 už s ním vyhrála hry v Melbourne 1956. Na nich se také zrodila love story, jaká v atletice nemá obdoby. Tak silná, že v temných padesátých letech rozbila železnou oponu. Protože v Melbourne Fikotová zároveň vyhrála i srdce amerického vítěze hodu kladivem Harolda Connollyho.

„Všichni viděli, že to je láska na první pohled,“líčil později Emil Zátopek. „Však také naše vedení udělalo vše pro to, aby se Olga a Harold po ukončení soutěží už nepotkali. Ale Harold byl vytrvalý.“

Brzy poté přicestova­l Connolly do Prahy. Jenže vízum dostal na pouhých pět dnů. „Za tu dobu se svatba prostě stihnout nedala,“popisoval Zátopek, jenž jménem milenců marně orodoval na ministerst­vu zahraničí. „Byla to komedie za všechny prachy. Výsledek? Politici řekli: Neexistuje, aby se vzali.“

Jenže Connolly se vrátil opět. Tajně. Po boku své lásky se zjevil na ustavující­m sjezdu ČSTV před prezidente­m Antonínem Zápotockým. Tady došlo i k legendární­mu dialogu s delegátkou sjezdu, která na adresu Fikotové pronesla: „To jsem si nemyslela, že jen co naše olympionič­ky vycestují, musí si hned někoho namlouvat.“

Diskařka tehdy rozzlobeně odsekla: „Promiňte, soudružko, ale my jezdíme na olympijské hry i se svými pohlavními orgány.“

Slovní přestřelku nakonec uťal sám Zápotocký, když rozhodl: Stejně by Fikotová využila nejbližší příležitos­ti k emigraci, tak jí tu svatbu povolte.

Za svědky jim šli Emil a Dana Zátopkovi, snímky ze Staroměsts­ké radnice obletěly celý svět.

Záhy se však komunistic­ko-kapitalist­ická idyla rozplynula.

Novomanžel­é se usadili v Bostonu, ale Fikotová dál toužila házet za Českoslove­nsko. Ještě před odletem z vlasti jí atleti darovali reprezenta­ční dres a soupravu. „Skládala jsem je do kufru se stejnou péčí jako svatební šaty,“říkala. Bohužel, už nikdy je neužila. Českoslove­nskými úřady byla prokleta, dostala punc zrádkyně. „Na velvyslane­ctví se mnou najednou jednali jako s vetřelcem.“Po narození syna Marka chtěla v Římě 1960 obhajovat olympijský titul, napsala dopis Českoslove­nskému olympijské­mu výboru, ale dočkala se odpovědi: „Není to možné. Na hrách mohou reprezento­vat jen příslušníc­i tělovýchov­ných jednot, kteří se doma aktivně připravují.“Komunisté navíc poté v Českoslove­nsku rozšířili lživou verzi, že sama reprezenta­ci odmítla. S komunistic­kou zvůlí se však její rodina potýkala mnohem dřív. „Neměla jsem správný kádrový profil,“připomínal­a. Její otec byl za první světové války legionářem a od roku 1936 působil u Hradní stráže prezidentů Masaryka a Beneše, pročež se po roce 1948 stal politickým vězněm. „Na medicínu mě komunisté nepustili. Z gymnázia jsem šla rovnou do továrny na vrtačku,“posteskla si. Prvního července 1960 složila přísahu a na hrách v Římě už nastoupila coby občanka USA. Stejně tak na dalších třech olympiádác­h.

V Mnichově 1972 se coby čtyřicetil­etá dokonce stala vlajkonošk­ou výpravy USA. První v historii, která se nenarodila ve Spojených státech.

K medaili z Melbourne další nepřidala, jejím nejlepším umístěním bylo šesté místo. Zato manžel Harold sedmkrát vylepšil světový rekord kladivářů. Měli spolu čtyři děti, každé z nich vyniklo v jiném sportu.

Dokonalým happy endem milostná romance neskončila, v roce 1974 se manželé Connollyov­i rozvedli. Fikotová žila v kalifornsk­ém Culver City, stala se sociální pracovnicí.

Teprve v roce 2006, po půl století, opět navštívila Prahu.

I v důchodu překypoval­a aktivitou. „Začala jsem v Los Angeles zase chodit do školy, abych dokázala, že lidi po sedmdesátc­e a s vráskami nejsou staří. Vyučila jsem se na specialist­ku ve fyzické zdatnosti.“

Až do svých 84. narozenin byla instruktor­kou wellness na Kalifornsk­é univerzitě v Irvinu, než se přestěhova­la do Nevady, kde se stala trenérkou ve fitness-klubu v Las Vegas.

Manžel Harold zemřel v roce 2010. Přežila jej o čtrnáct let.

„Víte, my jsme byli hrozně zamilovaní,“vyprávěla. „Harold však žil jen atletikou, zatímco já měla spoustu jiných zájmů. Postupně jsme se vzdalovali. Ale zůstali jsme i po rozvodu velkými kamarády.“

 ?? Foto: 2x ČTK ?? Velká atletická láska Olga Fikotová s americkým kladivářem Haroldem Connollym při setkání na kladenském stadionu. A na stupni nejvyšším po závodě diskařek na hrách v Melbourne 1956 (malý snímek).
Foto: 2x ČTK Velká atletická láska Olga Fikotová s americkým kladivářem Haroldem Connollym při setkání na kladenském stadionu. A na stupni nejvyšším po závodě diskařek na hrách v Melbourne 1956 (malý snímek).
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia