MF DNES

Dožadují se léků. Jsou na nich závislí

Odborníci volají po omezení návykových léčiv. Ministerst­vo změny nechystá

- Ivana Lesková reportérka MF DNES

VČesku nebezpečně přibývá lidí závislých na lécích, které ovlivňují psychiku. Nejčastěji jde o legální, snadno dostupné léky proti bolesti, na nespavost, úzkosti nebo deprese.

Stát situaci sleduje, ale neřeší. Vyplývá to i z poslední zprávy Národního monitorova­cího střediska pro drogy a závislosti. Na problém upozorňuje také protidrogo­vá kampaň Zkratky, za kterou stojí Česká asociace pojišťoven a policie.

Zatímco před covidem odborníci odhadovali, že na lécích je závislých asi 900 tisíc lidí, nyní až 1,2 milionu. Mnozí přitom škodí nejen sobě, ale ohrožují i okolí, třeba za volantem. Jenže nejsou vidět. Většina totiž užívá legální návykové léky na recept a takové řidiče policie běžně neodhalí. Pouze ty, kteří si míchají z léků koktejly kombinovan­é s drogami a alkoholem.

Působila jako opilá, ale nebyla

Zuzana, která si potrpěla na značkovou módu, se po rozvodu změnila. „Chovala se divně, oblečení měla ušmudlané, silonky roztrhané. Podezříval­i jsme ji, že to přehání s alkoholem, ale ona to odmítala a my ji neviděli pít,“líčí jedna ze Zuzaniných kamarádek. Až po delším čase přátelé zjistili, že žena má deprese a je závislá na lécích. Přiměli ji k delší odvykací léčbě, která pomohla.

Odborníci na léčbu závislostí i další lékaři či farmaceuti upozorňují na bobtnající problém s legálními léky už dlouho. I na to, že vláda sleduje situaci od roku 2021 prostředni­ctvím Národního monitorova­cího střediska pro drogy a závislosti, ale nijak zvlášť ji neřeší.

Přemíra legálních návykových léků přitom každý rok dostane do nemocnic okolo 300 lidí a předloni zabila čtyřikrát více lidí než kokain.

Když léky více škodí

Důvodů, proč lidé začnou užívat psychoakti­vní léky, tedy sedativa, hypnotika nebo opioidy, které ovlivňují centrální nervovou soustavu, je více: bolesti, stresy, úzkosti, nespavost, deprese… Většina lidí dostává recepty od svých lékařů. „Problém je, že mnozí lidé se po čase bez těchto návykových léků už neobejdou. Zvyšují si dávky, receptů se dožadují od více lékařů nebo je shánějí i na černém trhu. Pozvolna se dostávají do situace, kdy jim léky více škodí, než pomáhají,“líčí poradce národního protidrogo­vého koordináto­ra Viktor Mravčík.

„V roce 2022 mělo problémy s užíváním psychoakti­vních léků osm až třináct procent populace nad 15 let, asi desetina mužů a až 14 procent žen. Jejich počet roste,“říká vedoucí Národního monitorova­cího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová. Podotkla, že tito lidé užívali léky častěji nebo ve vyšších dávkách, než jim doporučil lékař, případně je získali i bez předpisu.

„Snažíme se veřejnost upozornit na to, že nadužívání psychoakti­vních léků a jejich kombinace s alkoholem, jinými léčivy či nelegálním­i drogami zvyšuje riziko vzniku závislosti, závažné otravy i dopravní nehody,“říká Milada Veselá, vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven.

Z výzkumů plyne, že zhruba půl milionu lidí bere příliš mnoho opioidních analgetik, což jsou silné léky na bolest. Asi dvojnásobe­k lidí užívá rizikově hypnotika na spaní či sedativa na uklidnění, která uvolňují organismus, ale také zhoršují vnímání, zpomalují dýchání i reflexy. Při předávková­ní mohou způsobit ztrátu vědomí a smrt.

Závislost na lécích si mnozí lidé odmítají připustit, natož ji řešit. „Kamarád dostane léky na bolest, kdykoli si řekne. Sám si zvyšuje dávky, bere k tomu i prášky na spaní, zkouší konopí a další látky. Marně mu říkám, že je na lécích závislý,“popisuje žena problém šedesátile­tého muže, který měl v poslední době už dvě autonehody. Poprvé vrazil do vozu před sebou, podruhé nedal přednost v jízdě.

I když za volant sedá řada lidí pod vlivem legálních návykových léků, policie to běžně neodhalí. „Při silniční kontrole řidičů můžeme pomocí testů zjistit jen to, zda neřídí pod vlivem zakázaných látek, jako jsou alkohol a omamné či psychotrop­ní látky,“říká mluvčí policistů Karlovarsk­ého kraje Jan Bílek.

Bez léků ryla nehty do zdi

Zbavit se závislosti není snadné. Na chvíle, kdy před lety překonával­a těžké abstinenčn­í příznaky, vzpomíná seniorka Jana, která kvůli stresům nemohla spát a lékař jí předepsal silný lék na spaní Rohypnol. „Když mi po čase došlo, že se každý den třesu jen na to, až polknu další prášek, všechny jsem zlikvidova­la. Dalších deset dní ale bylo strašných. Bez léků jsem trpěla tak, že jsem ležela a drápala nehty do zdi. Ale zvládla jsem to,“líčí žena. Rohypnol už v Česku není, jiné návykové léky ano. Řada závislých potřebuje při odvykání pomoc odborníků i svých blízkých. Jako padesátnic­e Martina, která po rozvodu propadla depresím. Psychiatra přesvědčil­a, že jede na půl roku do ciziny, a on jí napsal léky do zásoby. Kromě toho získala od dalšího lékaře recepty s větším množstvím léků proti úzkosti na jména jiných lidí. Když to zjistil její bratr, přinutil ženu, aby nastoupila do léčebny.

Ze závislosti na lécích se ročně léčí přibližně 2,5 tisíce uživatelů sedativ a hypnotik. Tři čtvrtiny pacientů jsou ve věku od 45 let, téměř čtvrtina pacientů má 70 a více let.

Poradí Národní linka odvykání

Lidé, kteří chtějí řešit jakoukoli závislost, se mohou obrátit na řadu lékařů, léčeben, komunit nebo zavolat na číslo 800 350 000 bezplatné Národní linky pro odvykání.

Podle odborníků ale Česko řeší problémy se závislostí na lécích až poté, co vygradují. Nesnaží se jim předcházet. Myslí si to i předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. „Spotřeba návykových léků roste. Před covidem s nimi odcházel asi každý čtvrtý klient, dnes téměř každý druhý,“říká lékárník.

Podle něj to má více důvodů. „Když lidé trpí bolestí, úzkostí či nespavostí, často to souvisí s psychikou, ale o tom s nimi lékaři nemluví, rovnou jim napíšou psychoakti­vní léky,“míní Hampel.

Stát podle něj předepisov­ání návykových psychofarm­ak s výjimkou některých opiátů neomezuje, což by měl. A zdravotní pojišťovny by měly motivovat lékaře i lékárníky, aby nahlíželi do lékových záznamů pacientů, kde lze zjistit, které léky a v jakém množství užívají.

„Lékový záznam je přístupný lékařům i farmaceutů­m už od roku 2018 (s výjimkou lidí, kteří k tomu nedají souhlas), ale téměř se nevyužívá, protože na to nikdo nemá čas,“dodává Hampel.

Výdej návykových léků může stát snížit, když je zařadí do Registru léčivých přípravků s omezením. „Tento nástroj však není pro regulaci psychoakti­vních léků dostatečně využíván. Loni bylo v kategorii léčivých přípravků s omezením jen pět léků a žádný nebyl ze skupiny sedativ, hypnotik, anxiolytik (na úzkosti) či opioidů,“uvádí zpráva monitorova­cího střediska pro drogy a závislosti, které patří pod Úřad vlády.

Stát zatím změny nechystá

Po čase mi došlo, že se každý den třesu jen na to, až polknu další prášek.

Ministerst­vo zdravotnic­tví o problémech ví, debatě o změnách se nebrání, ale omezit psychoakti­vní léky nechce. „Budeme apelovat na lékaře, aby více využívali lékový záznam a řídili se doporučení­m u léků určených ke krátkodobé léčbě,“říká mluvčí resortu Ondřej Jakob. „Při dodržení pravidel je široká dostupnost psychoakti­vních léčiv žádoucí,“vysvětluje, proč stát zatím žádné změny nechystá.

 ?? ??
 ?? Foto: Shuttersto­ck ?? Množství roste Závislí přidávají další a další pilulky. Nebo silnější.
Foto: Shuttersto­ck Množství roste Závislí přidávají další a další pilulky. Nebo silnější.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia