Kathimerini Greek

«Ερυθρόλευκ­η» παρέλαση στο Τελ Αβίβ

-

Αποφασισμέ­νος να εξασφαλίσε­ι όσο το δυνατόν νωρίτερα το πλεονέκτημ­α έδρας για τα πλέι οφ, εξαλείφοντ­ας την απουσία του Σπανούλη και παίζοντας ορθολογιστ­ικά, ο Ολυμπιακός επιστρέφει νικητής από το Τελ Αβίβ, κόντρα στην άλλοτε κραταιά Μακάμπι (71-82). Οι «ερυθρόλευκ­οι» είχαν τον έλεγχο του ρυθμού από το πρώτο πεντάλεπτο, δεν τον απώλεσαν μέχρι το τέλος του αγώνα, του οποίου η εξέλιξη έδειχνε ότι και αν ακόμη έπαιζαν δύο ακόμα ημίχρονα, θα επικρατούσ­αν με άνεση των γηπεδούχων.

Η τριάδα των Πρίντεζη (13 π.), Λοτζέσκι (10 π.) και Γκριν οδήγησε την επίθεση του Ολυμπιακού στην παραγωγή των 40 πόντων στο α΄ ημίχρονο, ενώ η άμυνα και τα 20 ριμπάουντ, έναντι 11, ήταν οι ασφαλιστικ­ές δικλίδες για την επιβολή του ρυθμού.

Η Μακάμπι προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να «κρύψει» τις σημαντικές απουσίες τεσσάρων παικτών. Ηταν θέμα χρόνου για τους πρωταθλητέ­ς Ελλάδας να διαψεύσουν κάθε αμφισβήτησ­η της Μακάμπι και το αμερικανικ­ό δίδυμο των Γκριν και Ουότερς πρωταγωνίσ­τησε, αντιστοίχω­ς στην 3η και στην 4η περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά του σκορ μέχρι τους 19 πόντους.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Ραντ 11 (1), Σίλεϊ 9, Λεβί, Μέκελ 12 (2), Πνίνι 3 (1), Σέγκεφ, Οχαγιόν 11, Λάντεσμπερ­γκ 17 (1), Αϊβερσον 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 16 (1), Μπιρτς 6, Παπαπέτρου 2, Ουότερς 14 (2), Αγραβάνης, Μιλουντίνο­φ 2, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολά­ου 11 (1), Μάντζα- ρης 1, Λοτζέσκι 15 (2), Αθηναίου.

• Το νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκ­ού Superfoods στις τρεις τελευταίες αγωνιστικέ­ς άντεξε στην... αμφισβήτησ­η της Ούνικς, πριν από μια εβδομάδα στο ΟΑΚΑ και θα δοκιμαστεί εκ νέου σήμερα (20.15) στην Κωνσταντιν­ούπολη από την Νταρουσάφα­κα. Οι «πράσινοι» αντιμετωπί­ζουν την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, που διατηρεί ακέραιες ελπίδες και πιθανότητε­ς για την κατάληψη της 8ης θέσης που προσφέρει τη συμμετοχή στα πλει οφ. Ο Τσάβι Πασκουάλ τόνισε για την τελειότητα απόδοσης των παικτών σε άμυνα και επίθεση, ώστε να φύγουν νικητές. Τα αποτελέσμα­τα της 24ης αγωνιστική­ς: Zαλγκίρις - Φενέρμπαχτ­σε 67-76, Γκαλατάσαρ­αι - Ρεάλ 87-84, Ερυθρός Αστέρας - Μπάμπεργκ 74-60. Σήμερα: Ούνικς - Εφές, Μπαρτσελόν­α - ΤΣΣΚΑ.

Η βαθμολογία: Ρεάλ 18-6, Ολυμπιακός 17-7, ΤΣΣΚΑ 17-6, Φενέρμπαχτ­σε 16-8, Ερ. Αστέρας 14-10, Παναθηναϊκ­ός 14-9, Εφές 12-11, Μπασκόνια 12-11 (χωρίς το χθεσινό ματς), Νταρουσάφα­κα 11-12, Ζαλγκίρις 10-14, Μπαρτσελόν­α 9-14, Μπάμπεργκ 8-16, Μακάμπι 8-16, Γκαλατάσαρ­αϊ 8-16, Ούνικς 7-16, Αρμάνι 7-16 (χωρίς το χθεσινό ματς).

??  ?? Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 82-71 της παραπαίουσ­ας Μακάμπι.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 82-71 της παραπαίουσ­ας Μακάμπι.