Kathimerini Greek

Πώς μπορεί να το χάσει;

Με ένα πρωτοφανές ξέσπασμα ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μονακό και πήγε τελικό

- Του

ΜΠΑΜΠΗ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ Ενα εξωπραγματ­ικό δεκάλεπτο, πρωτοφανές για φάιναλ 4, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό ώστε να κόψει το εισιτήριο πρόκρισης για τον τελικό της Ευρωλίγκας (τελικό σκορ 76-62).

Η Μονακό έκανε τα πάντα σωστά για ένα ημίχρονο, πήρε μια σημαντική διαφορά με 12 πόντους, όμως η ελληνική ομάδα με επιμέρους σκορ 3ης περιόδου 27-2 (ναι, καλά διαβάσατε, είκοσι επτά - δύο) μετέτρεψε τον ημιτελικό σε... προπόνηση.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε με χαμηλό σχήμα, με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Βεζένκοφ, Παπανικολά­ου, Φαλ, και ο Σάσα Ομπράντοβι­τς με τους Λόιντ, Ουατάρα, Τζέιμς, Μπράουν, Μοτεγιούνα­ς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμέν­α, με λάθη και αστοχία, με τη Μονακό να πιέζει κάθε κατοχή, να ρίχνει τον ρυθμό και να είναι εξαιρετική στο ένας εναντίον ενός τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Για έξι λεπτά η ελληνική ομάδα είχε μόλις έξι πόντους (σκορ 6-10) με 3/5 βολές, 0/3 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Ο Σλούκας μπήκε στη θέση του Γουόκαπ, οι «ερυθρόλευκ­οι» κυκλοφόρησ­αν καλύτερα την μπάλα, όμως η Μονακό με οδηγό τον Τζέιμς έκλεισε το Ενα τρομακτικό

α΄ δεκάλεπτο με 20-14.

Η είσοδος των Μακ Κίσικ και Λαρεντζάκη (μαζί με τον Σλούκα) στην περιφέρεια έδωσε ρυθμό και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα με ένα σερί 8-2 (22-22) στο τρίλεπτο της 2ης περιόδου. Η Μονακό όμως δεν έχασε το μυαλό της. Εμεινε πιστή στο αμυντικό πλάνο της, απέφυγε τα λάθη στην επίθεση (ο Ολυμπιακός όχι, που είχε 9/18 βολές) και πήγε στην ανάπαυλα με +12 (41-29).

Ο Ολυμπιακός αποφάσισε τελικά να... βγει στο γήπεδο στην 3η περίοδο κι εκεί, ουσιαστικά, τελείωσε το ματς. Με total basketball ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 272 (56-43) και έστειλε τη Μονακό στον μικρό τελικό πρόωρα. Πώς πέτυχε αυτό το ασύλληπτο σερί; Μα φυσικά με το αγαπημένο του παιχνίδι χωρίς μπάλα, καλό διάβασμα της επίθεσης (είναι χαρακτηρισ­τικό ότι η ελληνική ομάδα είχε 23 ασίστ έναντι μόλις 10 της αντιπάλου της) και με ενέργεια στην άμυνα. Το μπάσκετ, δηλαδή, που έστειλε την ελληνική ομάδα στην κορυφή της κανονικής περιόδου.

Η Μονακό κατέρρευσε, η 4η περίοδος ήταν διαδικαστι­κή και ο Ολυμπιακός αύριο θα δώσει την τελευταία μάχη του για το 4ο αστέρι του.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (18/29 δίπ., 7/19 τρ., 19/33 β., 37 ρ. –28 αμ. + 9 επ.–, 23 ασ., 7 κλ., 12 λ., 1 μπλοκ): Γουόκαπ (3 ρ., 7 ασ., 1 κλ., 1 λ.), Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκη­ς 4 (1/3 τρ.), Φαλ 12 (5/6 δίπ., 2/5 β., 4 ρ., 4 ασ.), Σλούκας 9 (7 ασ., 4 λ.), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίπ., 2/6 τρ., 3/4 β., 6 ρ., 3 ασ.), Παπανικολά­ου 15 (3/5 δίπ., 2/5 τρ., 3/5 β., 8 ρ.), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, Μακ Κίσικ 5 (1)

ΜΟΝΑΚΟ (15/31 δίπ., 5/24 τρ., 17/24 β., 33 ρ. –23 αμ. + 10 επ.– , 10 ασ., 5 κλ., 12 λ., 1 μπλοκ): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (2/6 τρ.), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (1/6 τρ., 7 ρ.), Ντιάλο 2, Μοτεγιούνα­ς 7 (5 ρ.), Ουατάρα, Χολ 2 (7 ρ.), Τζέιμς 17 (2/7 τρ., 3 ρ., 2 ασ., 2 λ.) • Ο 2ος ημιτελικός Μπαρτσελόν­α - Ρεάλ ολοκληρώθη­κε μετά το πέρας της έκδοσης της «Κ».

Οι «ερυθρόλευκ­οι» έκαναν 27-2 στο 3ο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν το -12 του α΄ ημιχρόνου σε +13.

?? ?? δεκάλεπτο, που όμοιό του δεν έχει υπάρξει στην ιστορία των φάιναλ 4, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό ώστε να μετατρέψει έναν δύσκολο ημιτελικό σε... πάρτι.