Kathimerini Greek

Στους τελικούς ο Παναθηναϊκ­ός με τον Ολυμπιακό

-

Μόνο για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι ο 5ος ημιτελικός μεταξύ του Παναθηναϊκ­ού και του Περιστερίο­υ. Αν και είχαν από την αρχή τον έλεγχο, οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά μόλις ενός καλαθιού (41-39) και χρειάστηκε ο Αγραβάνης για να τους οδηγήσει με ένα ξέσπασμα στο γ΄ δεκάλεπτο σε μια χαλαρή νίκη (81-67) που τους έδωσε με 3-2 την πρόκριση στους τελικούς, με μειονέκτημ­α έδρας και αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Το ματς κρίθηκε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, όπου με «καυτούς» τους Αγραβάνη και Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκ­ός έκανε ένα σερί 9-0 (50-39) στο 24΄ και 15-2 στο 26΄ (56-41). Σταθερή αξία ξανά ο Πονίτκα, ενώ ο Παπαγιάννη­ς κινήθηκε σε ρηχά νερά.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚ­ΟΣ: Λι 8 (1/4 τρ., 5 ασ., 3 κλ.), Γουίλιαμς, Γκριγκόνις 16 (4/5 τρ., 2/5 δίπ., 2 ρ., 5 ασ., 2 κλ.), Μαντζούκας 7 (2/3 τρ., 4 ρ.), Γκουντάιτι­ς 13 (4/7

δίπ., 5/7 β., 4 ρ.), Π. Καλαϊτζάκη­ς 5, Παπαγιάννη­ς 4, Μποχωρίδης, Αγραβάνης 15 (6/7 δίπ., 1/4 τρ., 4 ρ., 2 κλ.), Παππάς, Πονίτκα 13 (4/8 δίπ., 1/2 τρ., 2/4 β., 8 ρ., 3 ασ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Μπίλαν 12 (6/12 δίπ., 8 ρ.), Φρανσίσκο 16 (2/3 δίπ., 3/5 τρίπ., 3/4 β., 4 ρ., 7 ασ., 2 κλ.), Πουλιανίτη­ς 6 (3/3 δίπ.), Ντένμον 4 (1/7 σουτ), Κασελάκης

O Τζίμι Μπάτλερ

6 (1/5 τρ.), Κόλμαν 10 (2/3 δίπ., 2/3 τρ., 4 ρ.), Μωραΐτης 3 (1), Ραντάνοβ 1, Χάμερ 9 (4/7 δίπ., 4 ρ.), Περσίδης, Ζούγρης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκ­ού, Χρήστος Σερέλης, τόνισε: «Εχουμε πολλά θέματα να λύσουμε. Ο Παναθηναϊκ­ός είναι μια ομάδα που δεν έχει χημεία και αυτοματισμ­ούς στην επίθεση και δεν μπορεί να βρει τώρα

στις τελευταίες ημέρες, γι' αυτό πρέπει να ζει και να πεθαίνει με την άμυνά του. Αν σκεφτόμαστ­ε να πάρουμε τα ματς από την επίθεση, δεν είμαστε καλά στην άμυνα. Για τον Ολυμπιακό θα χρειαστούν πολύ περισσότερ­α. Παίζουμε με μια ομάδααρμάδ­α. Πρέπει να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Είναι φαβορί ο Ολυμπιακός, αλλά μέχρι εκεί. Είμαστε στον Παναθηναϊκ­ό, την ομάδα με τους περισσότερ­ους τίτλους. Πρέπει πνευματικά να είμαστε έτοιμοι».

Η σειρά των τελικών ξεκινά την ερχόμενη Κυριακή, με πρώτο ραντεβού των δύο «αιωνίων» στο ΣΕΦ στις 21.15. Ακολουθούν την Πέμπτη ο 2ος αγώνας στο ΟΑΚΑ και την Κυριακή ο 3ος στο ΣΕΦ. Αν χρειαστούν και άλλα παιχνίδια, θα γίνουν με τη σειρά σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ ξανά Πέμπτη και Κυριακή, όλα στις 21.15. Οι μικροί τελικοί θα γίνονται μία ημέρα νωρίτερα (Σάββατο, Τετάρτη 19.15), με το Περιστέρι να έχει το πλεονέκτημ­α έδρας έναντι του ΠΑΟΚ.

?? ?? αναδείχθηκ­ε MVP των τελικών της Ανατολής.
αναδείχθηκ­ε MVP των τελικών της Ανατολής.
 ?? ?? Οι «πράσινοι» νίκησαν με 81-67 το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ και ετοιμάζοντ­αι πλέον για τον πρώτο τελικό στο ΣΕΦ την Κυριακή.